Komentár Nancy Závodskej: Už aby boli voľby

Bez toho, že by sme chceli odsúdeniahodné útoky na ženy v nemeckom Kolíne nad Rýnom či inde znevažovať, dovolíme si pána premiéra upozorniť aj na ďalšie problémy, ktoré našich občanov určite trápia viac ako utečenci.

Komentár týždňa

Ešte necelé dva mesiace a budeme mať pokoj. Teda, minimálne nás po 5. marci politici prestanú obťažovať témami, ktoré im pred voľbami padnú viac ako vhod. Vtedy už budú mať totiž úplne iné problémy - ako si rozdeliť korytá.

Lenže, voľby sú (ne)ďaleko, a tak treba mobilizovať voličskú základňu. Veď sú tu témy, ktoré ovečky naženú do toho správneho košiara takmer bez námahy.

Nie, nie je to ani znížené dépehá na niektoré potraviny, ani zvýšenie minimálnej mzdy či minimalistické zvýšenie dôchodkov. Sú to opäť utečenci. Hoci to už vyzeralo, že téma migrantov na Slovensku akosi vyprchala. Žiaľ, silvestrovské útoky na ženy v Kolíne nad Rýnom prispeli k tomu, aby znovu ožila. Teda, aspoň pre nášho pána premiéra.

Usporiadať k utečencom štyri tlačové konferencie za šesť dní - to je naozaj slušný výkon. To sa však už celkom nedá povedať o výrokoch, ktoré na nich zazneli. Za slová pána premiéra by sa nemusel hanbiť ani echt pravicovo či extrémisticky orientovaný politik.

„Jediná cesta, ako minimalizovať riziká udalostí ako v Paríži či v Nemecku, je zabrániť vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity na Slovensku. Táto by vznikla naplnením povinných kvót. Ak dnes niekto hovorí, že chce rešpektovať povinné kvóty, hovorí o vytvorení moslimskej komunity na Slovensku.

Áno, na základe povinnej kvóty to malo byť možno do dvetisíc ľudí, ale ak by sa realizovali takzvané trvalé povinné kvóty, dá sa hovoriť až o 50-tisíc migrantoch iného náboženstva, iných tradícií, inej kultúry,“ povedal natvrdo Fico.

„Nechceme, aby sa aj na Slovensku stalo niečo ako v Nemecku, aby niekto obťažoval naše ženy na verejných priestranstvách,“ deklaroval. A druhým dychom hneď dodal, že peniaze na migračnú krízu preto budeme striktne orientovať len na ochranu vonkajšej schengenskej hranice, pretože „nechceme, aby skončili napríklad v potravinových fondoch“.

Nečudo, že jeho výroky sa dostali na popredné stránky svetových médií a hádam netreba pripomínať, že pozitívne to vnímané nebolo. Niektoré české médiá na rovinu napísali, že za svoje slová by možno v Česku skončil aj pred súdom.

Ktovie, ako sa asi pri čítaní zahraničných komentárov na Ficove tvrdé slová cítil náš minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Denník Frankfurter Algemeine Zeitung totiž určite nebol jediný, ktorý na konci článku o Ficových antimigrantských výrokoch napísal: „Pikantné v tejto súvislosti je, že Slovensko preberá od 1. júla predsedníctvo v Rade Európy…“

Takúto propagáciu našej krajiny si zrejme šéf slovenskej diplomacie nepredstavoval ani v najhorších snoch. Ale poďme späť k našim vnútorným záležitostiam.

V čase, keď predseda vlády vehementne vystupoval na tlačovke ako superman obraňujúci všetky ženy a dievčatá na Slovensku, mali viaceré z nich celkom iné, vážnejšie problémy. V nemocnici na Antolskej napríklad mrzli budúce mamičky či rodičky aj s bábätkami, pretože sa tam pokazilo kúrenie.

Iste, nemôžeme pripisovať vinu za pokazený kotol premiérovi tejto krajiny, ale príznačné pre stav nášho zdravotníctva, za ktoré je spoluzodpovedný, to určite je. Rovnako ako fakt, že k 1. februáru možno odíde z nemocníc na Slovensku 800 zdravotných sestier, ktoré podali hromadné výpovede.

„Od prvého februára bude vážne ohrozená zdravotná starostlivosť o našich pacientov,“ povedala šéfka komory sestier Iveta Lazorová. Tak teraz neviem, pán premiér - mám sa viac báť ísť na hlavnú stanicu alebo toho, že mojej mame, babke, otcovi, dieťaťu… nebude mať kto podať v nemocnici životne dôležitý liek? Čo myslíte, pán premiér, ako by na túto otázku odpovedala väčšina Slovákov?

Bez toho, že by sme chceli odsúdeniahodné útoky na ženy v nemeckom Kolíne nad Rýnom či inde znevažovať, dovolíme si pána premiéra upozorniť aj na ďalšie problémy, ktoré našich občanov určite trápia viac.

V návale šokujúcich správ z Nemecka ostali totiž akosi bez povšimnutia informácie z Veľkej Británie. Tá totiž chystá zmeny v sociálnom systéme, ktoré sa dotknú aj Slovákov pracujúcich tam. O čo presne ide?

Podľa doterajšej legislatívy dostával uchádzač o sociálne dávky vo Veľkej Británii príspevok po tom, čo odpracoval aspoň rok - najnovšie to však chce Londýn zvýšiť na štyri. Takéto opatrenie by zasiahlo nielen flákačov a špekulantov, ale aj poctivo pracujúcich ľudí z iných členských krajín Európskej únie.

Jednoducho, taký slovenský robotník za pásom v Británii, ktorého by po troch rokoch vyrazili z práce, by nemal nárok na podporu v nezamestnanosti ani na dávku v hmotnej núdzi. Len preto, že je to Slovák pracujúci v Británii?

Zatiaľ čo Cameronovi sa šokujúco darí v tejto veci presviedčať Poliakov a Nemcov, proti sa ostro postavil len maďarský premiér Viktor Orbán. Na rovinu povedal, že takéto niečo robí z občanov Európskej únie občanov druhej kategórie. A náš premiér? Nepostrehla som žiadnu reakciu.

Podľa oficiálnych údajov žije pritom v Anglicku približne 90-tisíc Slovákov. Ak sa Fico vo svojich prejavoch vehementne pasuje za ochrancu Slovákov, tí v Anglicku ho nezaujímajú? Alebo ráta, nebodaj, s tým, že takéto opatrenie zo strany britskej vlády mu navráti do krajiny mladých, aby mal kto robiť na naše dôchodky?

To, že by sa to krajine zišlo ako soľ, je viac ako isté. Podľa štúdie, ktorú nedávno uverejnila Podnikateľská aliancia Slovenska, pracuje v zahraničí vyše 300-tisíc Slovákov. Až 70 percent z nich sa nechce vrátiť domov. A to je problém, ktorý už onedlho môže Slovensko doslova pochovať.

Podľa najnovších štúdií Európskeho štatistického úradu by sa mal počet obyvateľov Slovenska do roku 2080 znížiť o viac ako 25 percent. Mladí utekajú do zahraničia a tí, ktorí tu zostávajú, sa do zakladania rodín nehrnú. Ak, tak majú maximálne jedno dieťa. A ťažko uveriť tomu, že by ich rodičovský príspevok, ktorý Fico zdvihol o pár desiatok eur, presvedčil, aby mali detí viac.

V Rakúsku by sa mal na rozdiel od nás zvýšiť počet obyvateľov do roku 2080 vďaka migrácii zo súčasných 8,4 na 9,6 milióna. Nás asi tých 149 migrantov, ktorí na Slovensku v decembri požiadali o azyl (a omnoho viac ich určite nebude, pán premiér), zrejme nespasí.

Takže sa pýtam - kto bude robiť na naše dôchodky, ak mladých táto krajina nepresvedčí, že sa tu oplatí žiť a zostarnúť? Pretože súdiac podľa plánov, ktoré majú moje deti - 20 a 24 rokov - a ich kamaráti, zrejme budem za vnúčatami dochádzať za hranice. Ak teda budem mať dôchodok a ostane mi z neho na nejaké cestovné…

Komentár týždňa
  • Nancy Závodská, šéfredaktorka týždenníka Plus 7 dní

    Šéfredaktorka týždenníka PLUS 7 DNÍ pracuje vo vydavateľstve od roku 1994. Začínala v PLUS 7 DNÍ ako redaktorka, neskôr sa stala vedúcou oddelenia a zástupkyňou šéfredaktora. Venovala sa najmä politickej investigatíve. V roku 2006 bola zakladajúcou šéfredaktorkou denníka Plus JEDEN DEŇ. V novembri 2015 prevzala pozíciu šéfredaktorky týždenníka PLUS 7 DNÍ.