Dojemná spomienka známej herečky na Jara Filipa (✝51): „Vidím ho denne v mojej Dorotke.“

Neuveriteľných sedemnásť rokov. Presne toľko uplynulo včera od smrti slovenskej legendy, hudobníka, herca, skladateľa a predovšetkým multitalentovaného umelca Jara Filipa (✝51). 11. júla v roku 2000 podľahol následkom rozsiahleho srdcového infarktu v Bratislave, keď sedel za svojim počítačom. Podľa jeho najbližších je však aj po toľkých rokoch Jaro stále ten človek, na ktorého sa skrátka nezabúda...

Ľudia

Matematika mu nešla, tak vychodil konzervatórium

Cigaretka v ruke, zasnený pohľad cez okno a myšlienky ponorené v hudbe. Takto by sa dal opísať človek, ktorý významne ovplyvnil slovenskú hudobnú a umeleckú scénu.

Jaro Filip sa narodil do učiteľskej rodiny v Hontianskych Moravciach, 22. júna 1949. Po ukončení štúdia na základnej umeleckej škole v Šahách pokračoval v štúdiu na konzervatóriu v Bratislave. Keďže sa mu však až tak nedarilo udržať si prospech, štúdium dokončil na konzervatóriu v Žiline. V roku 1976 nakoniec úspešne promoval na bratislavskej VŠMU v odbore dramaturgia a scénáristika.

Už od školských čias obdivoval bigbeatového hudobníka Deža Ursínyho, s ktorým nakoniec aj nahral legendárny album Provizórium.

Nesmierne úspešná bola jeho spolupráca s dvojicou humoristov Milana Lasicu a Júliusa Satinského (✝61).

Práve s nimi nahral ďalšiu legendárnu platňu Bolo nás jedenásť, ktorá znovu ožila iba pred pár dňami na pódiu na najväčšom slovenskom festivale Pohoda.

Bol by na ňu pyšný

Opätovný život Jarovým skladbám na tomto festivale znovu vdýchla aj jeho dcéra, nekonvenčná muzikantka Dorota Nvotová, ktorú má umelec s herečkou Annou Šiškovou (57). „Moja spomienka na Jara je v Dorotke. Ja ho vidím denne, keď vidím Dorotku, tá podoba je taká veľká! Je to krásna spomienka, som šťastná, že ju mám. Keď teraz na Pohode spievala jeho pesničky, tak myslím, že aj on sa na ňu pozeral a bol na ňu pyšný. Myslím si, že Dorota na Pohode dojala všetkých, bolo to úžasné,“ vyjadrila sa herečka a jeho bývalá partnerka.

Nie každý je nahraditeľný

Jaro Filip bol počas života aj členom humoristického zoskupenia, v ktorom nechýbal ani herec Štefan Skrúcaný. Ten si spomína na Jara ako na človeka, ktorý vyvrátil slovenskú ľudovú múdrosť, že každý je nahraditeľný. „On bol taký širokospektrálny, že je pre mnohých nenahraditeľný. V jednom človeku sa skrývalo strašne veľa talentu,“ hovorí herec.

Prezradil aj, že Jaro nechodil na dovolenky, pri mori či v horách sa necítil dobre. „Ani nie preto, že nevedel plávať, ale preto, že by išiel len na takú dovolenku, kedy by cestovná kancelária ponúkala zájazd po európskych kaviarňach,“ dodal Skrúcaný.

"Stretnutie s Jarom Filipom bolo pre mňa skoro tak osudové, ako s Julom Satinským. Po stretnutí s ním bolo hneď jasné, že si rozumieme, predovšetkým preto, že on skladal hudbu na text. Jaro mal tú vlastnosť, ktorú nemajú všetci skladatelia, on rozumel tomu, čo si prečítal. Hudba povyšovala text a táto hodnota pretrváva do dnes. Ukázalo sa to aj na tohtoročnej Pohode, kedy sme remakeovali platňu "Bolo nás jedenásť". Tie tisíce ľudí čo tam boli, si to všetci spievali s nami, čo znamená, že to poznali. To bol pre mňa šok. Bol to dôkaz, že jeho piesne zanechali stopu," povedal pre PLUS 7 DNÍ blízky Filipov priateľ, humorista a herec Milan Lasica.

Ľudia
  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu plus7dni@7plus.sk.