EXKLUZÍVNE FOTO Posledný koncert Mira Žbirku: Zahral si s ním aj bubeník lídra Rolling Stones

Rad čakajúci na večerný koncert v pozadí reflektorov double deckerov.

Ľudia

Takto vyzeral sobotný Londýn pred vchodom do sály 229 Venue. Dôvod tohto nátresku? Miroslav Žbirka sa tu práve chystal odohrať záverečný koncert, ktorým zavŕšil turné s príznačným názvom Road to Abbey Road.

Záplava osobností

Koncert prilákal do Londýna Slovákov a Čechov z Manchesteru, Edinburghu či Dublinu. Stovky kilometrov, ktoré kvôli koncertu precestovali, rozhodne nemuseli ľutovať. Meky pripravil pre vypredanú sálu to najlepšie zo svojej tvorby a zároveň s tými najlepšími. Aj v Londýne, tak ako počas celého turné, ho sprevádzali vynikajúci hudobníci vrátane producenta jeho posledného albumu Roba Cassa, bubeníka Blaira Cunninghama, ktorý spolupracoval aj s Exbeatlom Paulom McCartneym a lídrom Rolling Stones Mickom Jaggerom či Petom Brownom z legendárnej kapely Cream.

Práve Pete, ktorý na koncerte fungoval ako „zahrievač“ a predskokan, otextoval Mekyho posledný album Miro.

Žbirka vystúpil na pódium okolo deviatej za búrlivých ovácií publika. „Toto nie je koncert, ale oslava!“ zakričal do davu Žbirka po odohratí hitov z osemdesiatych rokov Roky a dni, Možno sa ti zdá a Dr. Jekyll a Mr. Hyde a ľudia nadšene burácali.

Prišiel aj strýko deväťdesiatnik

Mimochodom, na máloktorom koncerte vidíte také pestré vekové zloženie publika ako na londýnskom vystúpení Mekyho Žbirku. Letmý pohľad do publika naznačoval, že jeho popularita nepozná hranice - aspoň tie vekové. Pod pódiom skákali či postávali fanúšikovia od osemnástich do deväťdesiatky.

Dôkazom je Mekyho 91-ročný strýko David Gale. Stál tesne pod pódiom v spleti fanúšikov s mobilnými telefónmi v rukách a pospevoval si pesničky svojho synovca.

Ľudia