Lietajúca gyrokoptéra.

Slovenský AeroMobil nie je jediné lietajúce auto: Jednoduchšie verzie sú už v predaji

Konštruktéri sa snažili vytvoriť prvé lietajúce autá už krátko po tom, ako začali jazdiť po cestách.

Slovenský AeroMobil nie je jediné lietajúce auto, ktoré by sa onedlho malo dostať k prvým zákazníkom. Jednoduchšie verzie takýchto strojov sa už dajú kúpiť a konštruktéri pracujú minimálne na dvoch modeloch, ktoré by pre AeroMobil mohli byť konkurenciou.

Luxus zo Slovenska

O AeroMobile sme už písali dosť, takže aspoň stručne: Už nejde iba o koncept, nedávno naň boli spustené predobjednávky. K prvým majiteľom sa dostane v roku 2020. Jeho cena sa bude pohybovať v závislosti od výbavy od 1,2 do 1,5 milióna eur. AeroMobil má najmodernejší balistický padák navrhnutý tak, aby priniesol lietajúce vozidlo bezpečne na zem v prípade, že sa pilot rozhodne pre jeho použitie. Dojazd auta je okolo 700 kilometrov, dolet približne 750, ako palivo slúži 95-oktánový benzín.

Luxus zo Slovenska.
Luxus zo Slovenska.
Foto: AeroMobil

Lietajúca gyrokoptéra

Dvojmiestny Pal-V (Personal Air and Land Vehicle) Liberty nie je lietajúce auto, ale šoférovateľná trojkolesová dvojmiestna gyrokoptéra. Do predaja by sa mal dostať koncom budúceho roku a cena je približne pol milióna eur. Lieta v maximálnej výške 3,5 kilometra, dolet je približne 500 kilometrov. Na ceste má maximálnu rýchlosť 160 km/h a dojazd je vyše 1 300 kilometrov. Pozitívne je, že v cene stroja je zahrnutý pilotný výcvik a získanie pilotnej licencie.

Lietajúca gyrokoptéra.
Lietajúca gyrokoptéra.
Foto: Pal-V

Jedno z prvých

Málokto vie, že prvé lietajúce auto pochádza zo začiatku minulého storočia. Volá sa Curtiss Autoplane a zostrojili ho v roku 1917. Jeho konštruktér Glenn Curtiss sa považuje za jedného z „otcov zakladateľov“ amerického leteckého priemyslu. Zaujímavé je, že pilot sedel vpredu a za ním dvaja pasažieri - už aspoň vieme, kde zobrali tvorcovia McLarenu F1 inšpiráciu pre svoje legendárne auto. Maximálna rýchlosť bola 5 km/h, no s rozpätím krídiel vyše 12 metrov to nebolo príliš praktické auto na bežné cesty, preto bolo možné krídla demontovať. Autoplane napokon doplatil na vstup USA do prvej svetovej vojny, preto sa jeho vývoj zastavil.

Jedno z prvých.
Jedno z prvých.
Foto: aerofiles.com

Bugina s padákom

Takto vyzerá SkyRunner MK 3.2 - kríženec motorizovaného padáka a terénnej buginy. Zaplatíte zaň minimálne 140-tisíc dolárov. Lieta maximálnou rýchlosťou 60 km/h a najvyššia letová výška je obmedzená na tri kilometre. Vo vzduchu využíva vrtuľu namontovanú v zadnej časti, na zemi je to plnohodnotná bugina, vhodná aj do náročného terénu.

Bugina s padákom.
Bugina s padákom.
Foto: SkyRunner

Chystá sa do predaja

Dvojmiestne lietajúce auto Terrafugia Transition je schopné preletieť 640 kilometrov a lietať rýchlosťou 160 km/h. V konfigurácii lietadla, na ktoré sa dokáže zmeniť za menej ako minútu, spotrebuje priemerne 18,9 litra za hodinu, ako auto necelých 7 litrov benzínu na 100 km. Rozpätie krídiel je 8 metrov. Prvý prototyp vznikol v roku 2009, druhý v roku 2012, v súčasnosti sa finalizuje produkčný model. Ten by sa mohol dostať do predaja v rokoch 2018 až 2019, rovnako ako slovenský AeroMobil. Cena Terrafugie je však výrazne nižšia, mala by sa pohybovať okolo 300-tisíc dolárov, je však možné, že sa zvýši.

Chystá sa do predaja.
Chystá sa do predaja.
Foto: Terrafugia

Prerastená počítačová myš

OLilium Funky Jete mnohí s trochou škodoradosti tvrdia, že vyzerá skôr ako počítačová myš. V skutočnosti je to jeden z najextravagantnejších pokusov o vytvorenie lietajúceho auta - dizajnovo aj technologicky. Jeho vývoj podporila dokonca ESA - Európska vesmírna agentúra. V skutočnosti naozaj lieta, prvý skúšobný let absolvovalo začiatkom apríla tohto roku. Malo by odviezť 5 pasažierov, dolet by mal byť 300 kilometrov a maximálna letová rýchlosť okolo 300 km/h. Pod krídlami má 36 miniatúrnych rotorov, ktoré sú poháňané elektricky a dokážu meniť svoj sklon. Pristáva a štartuje vertikálne, podobne ako vrtuľník, takže nepotrebuje žiadnu štartovaciu a pristávaciu dráhu, čo je veľká výhoda.

Prerastená počítačová myš.
Prerastená počítačová myš.
Foto: Lilium

VIDEO Plus 7 Dní