Dve dôležité veci: Treba správne nastaviť výšku opierky aj jej vzdialenosť od hlavy.

Vodiči, skontrolujte si opierku. Môže vás totiž zabiť

Zle nastavená opierka môže zlomiť väzy.

Rakúsky automotoklub ÖAMTC urobil prieskum medzi takmer 1 200 vodičmi a cestujúcimi na predných sedadlách, pričom zistil, že len 53 percent z nich malo hlavovú opierku nastavenú správne. Približne 41 percent ju malo nastavenú príliš vysoko alebo nízko a 6 percent v takej polohe, že by im v prípade kolízie neposkytla žiadnu ochranu.

Hrozí ochrnutie

Opierku pritom podceňovať netreba, teda ak nestojíte o to, aby ste si pri nárazoch spredu a zozadu zlomili väzy alebo prinajmenšom vážne poškodili krčnú chrbticu, čo môže viesť až k ochrnutiu. K takýmto zraneniam pritom môže prísť aj pri relatívne malých rýchlostiach - o to sú nebezpečnejšie.

Ako sa má teda opierka nastaviť? Pravidlá sú jednoduché. Najzákladnejšie je, že opierka a temeno hlavy by mali byť približne v rovnakej výške. Zistíte to jednoducho. Položte si ruku na hlavu do vodorovnej polohy a prstami by ste sa mali dotýkať vrcholu opierky.

Nejde len o výšku

Potom si treba nastaviť správnu vzdialenosť medzi hlavou a opierkou. Nesmie byť veľká, pretože pri nárazoch sa hlava pohybuje rýchlejšie než telo a opäť hrozia opísané úrazy. Navyše treba rátať s možnosťou, že vystrelia predné airbagy a pri zlej vzdialenosti by vás mohli zraniť aj tie.

Aká teda je? Približne štyri centimetre. Nič netreba merať - ak sa vám medzi hlavu a opierku vojdú tri prsty, je to v poriadku. Nastaviť ju možno dvomi spôsobmi - modernejšie autá umožňujú nastavovať opierku nielen vertikálne, ale aj predozadným smerom. Ak to vaša opierka nevie, treba prispôsobiť sklon celého operadla. Samozrejme, na zadných sedadlách máte možnosti nastavenia zväčša menšie, preto treba dbať aspoň na správnu výšku opierky. Nezabúdajte, že vám to môže zachrániť život.


VIDEO Plus 7 Dní