Diego Roda: Je známy ako fanúšik Ferrari. Podľa polície si uplatňoval účinnú ľútosť až 24-krát. Súviselo to s daňami alebo poistným.

24-krát uplatnil účinnú ľútosť v súvislosti s daňami či poistným. Firmy, v ktorých figuruje, sú dlžné opäť

Ak je niekto, kto sa vie šikovne prešmyknúť pomedzi paragrafy, tak je to Talian z východu Diego Roda.

Svokor kontroverzného Antonina Vadalu už 24-krát uplatňoval účinnú ľútosť, keď ho polícia riešila pre nezaplatenie alebo neodvedenie dane a poistného. A to medzi rokmi 2011 až 2018. Účinná ľútosť je spôsob, ako sa vyhnúť trestu, napríklad pri krátení daní či poistného. Hriešnik zaplatí do štátnej kasy dlh, ktorý mu zistili pri kontrole, a vec je vybavená. Tri firmy, v ktorých Roda aj v súčasnosti pôsobí, však dlhujú Sociálnej poisťovni spolu vyše 55-tisíc eur. A zdravotným poisťovniam viac ako 14-tisíc. Napriek Rodovej platobnej „disciplíne“ firmy, v ktorých pôsobil, dostávali peniaze od Poľnohospodárskej platobnej agentúry.

Veľmi ľutoval

S informáciou, že Diega Rodu polícia vyšetrovala v 45 prípadoch, prišiel policajný prezident Tibor Gašpar. Podľa neho si Roda uplatňoval účinnú ľútosť. Nám sa podarilo zistiť ďalšie konkrétnosti.

Veľký dom: Diego Roda býva v Michalovciach. V tomto baráku mal v obývačke zaparkované Ferrari.
Veľký dom: Diego Roda býva v Michalovciach. V tomto baráku mal v obývačke zaparkované Ferrari.
Archív

„Polícia v tejto súvislosti eviduje 24 prípadov, samostatných vecí, v ktorých bol uplatnený inštitút účinnej ľútosti. V 21 prípadoch išlo o odloženie trestného oznámenia, pretože trestné stíhanie bolo neprípustné alebo zanikla trestnosť činu. V troch prípadoch bolo trestné stíhanie zastavené, pretože zanikla trestnosť činu. Ide o prípady v rozmedzí rokov 2011 až 2018, a to trestné činy neodvedenia dane a poistného, respektíve nezaplatenia dane a poistného, v súvislosti s rôznymi spoločnosťami,“ vraví košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová. Zaujímalo nás, koľko z týchto prípadov bolo po 1. januári 2013. Odvtedy totiž platila novela Trestného zákona, ktorá obmedzovala počet účinných ľútostí na jednu za dva roky. Hovorí však o tom, že čin bude trestný, ak bol páchateľ za podobný čin postihnutý alebo ak bolo zastavené trestné stíhanie práve pre účinnú ľútosť.

Šikovný?

„Od 1. januára 2013 išlo v 18 prípadoch o odloženie trestného oznámenia, pretože trestné stíhanie bolo neprípustné alebo zanikla trestnosť činu. Vo dvoch prípadoch bolo trestné stíhanie zastavené, pretože zanikla trestnosť činu,“ dopĺňa Mésarová. Roda si zrejme novelu naštudoval a vedel, že musí dlhy zaplatiť skôr, než polícia začne trestné stíhanie.

Družstvá: Roda podnikal najmä v poľnohospodárstve. Teraz už figuruje len v štyroch firmách.
Družstvá: Roda podnikal najmä v poľnohospodárstve. Teraz už figuruje len v štyroch firmách.
Archív

„Čo sa týka samotnej realizácie a dokumentovania prípadov podozrenia z daňových trestných činov, ktorých sa D. R. údajne dopustil, tie boli vyšetrované pod kontrolou príslušnej prokuratúry, preto nemáme dôvod spochybňovať zákonnosť postupu policajtov, ktorí dané prípady vyšetrovali a v konečnom dôsledku aj rozhodli. Dôvody, ktoré bránili vyvodiť trestnoprávnu zodpovednosť menovanej osoby pre niektorý z daňových trestných činov, majú čisto legislatívnu prekážku,“ dopĺňa Mésarová. Diega Rodu však policajti v snoch určite nestrašia. Ako sme zistili, firmy, v ktorých figuruje, a ich počet sa od minulosti poriadne znížil, sú opäť dlžníkmi.

Evidujú ho poisťovne

Tri zo štyroch majú nedoplatky v Sociálnej poisťovni. Eseročka CO.BE.R., kde je Roda konateľom aj spoločníkom a ktorá je už v reštrukturalizácii, dlhuje 28 262 eur. Spoločnosť Mangini, takisto v reštrukturalizácii, kde figuruje ako konateľ, lebo spoločníkom je CO.BE.R., dlhuje 18 242 eur. Treťou dlžnou firmou je Racing Car, kde je Diego Roda konateľ. Tá „visí“ Sociálnej poisťovni 8 550 eur. Tieto spoločnosti neplatia ani zdravotným poisťovniam. CO.BE.R. dlhuje takmer 10-tisíc eur, Mangini vyše 2-tisíc a Racing Car viac ako 2,8 tisíca eur.

Úspešní žiadatelia: Firmy, v ktorých Roda v minulosti pôsobil, získavali podporu.
Úspešní žiadatelia: Firmy, v ktorých Roda v minulosti pôsobil, získavali podporu.
Archív

Známa firma

Roda je na východe známy nie práve dôsledným platením záväzkov. Ako sme písali v týždenníku PLUS 7 DNÍ pred dvoma týždňami, v minulosti sa na neho sťažovali zamestnanci aj obchodní partneri. Firmy, v ktorých figuroval, majú na stránke Otvorené súdy pomerne dosť rozsudkov o tom, že majú zaplatiť druhým stranám, ktoré sa domáhali svojich peňazí. Napriek tomu sa Diego Roda vyvážal na svojich milovaných športiakoch značky Ferrari. „Ľudia sa sťažovali, že príde vo Ferrari a povie - ‚Némam pénaze, némožem vyplatit.‘ Keby vyšiel z Trabanta, tak by mu verili, ale z Ferrari?“povedal nám náš zdroj z prostredia poľnohospodárov. Okrem toho býva Roda v obrovskom luxusnom dome v Michalovciach, kde jeden zo svojich viacerých superšportiakov s čiernym žrebcom v logu parkoval priamo v obývačke.

Dotácie išli

Napriek tomu - ako nám polícia potvrdila -, že si Diego Roda uplatnil účinnú ľútosť v rozmedzí rokov 2011 až 2018 až 24-krát, jeho firmy získavali dotácie z Poľnohospodárskej platobnej agentúry. Teda od štátu, ktorému asi nerobilo problémy dotovať neplatiča. V rokoch 2015 až 2016, čo je jediný časový údaj dohľadateľný na stránke platobnej agentúry, získali firmy, v ktorých Roda v tom čase osobne figuroval, vyše milióna eur.

Celkovo dostali firmy napojené na jeho rodinu a rodinu Antonina Vadalu od roku 2004 do súčasnosti vyše 68 miliónov eur. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnilo ministerstvo pôdohospodárstva. Antonino Vadala je pritom momentálne vo väzbe, kde čaká na vydanie do vlasti na trestné stíhanie. Je podozrivý „z drogového trestného činu spáchaného organizovanou zločineckou skupinou s nadnárodnou pôsobnosťou“. Diego Roda je podľa reportéra talianskeho denníka La Reppublica Giuliana Foschiniho priamo z rodiny, ktorá je súčasťou mafie. Podľa servera Aktuality.sk polícia vlani v decembri navrhla, aby Rodu obžalovali za korupciu. Daňové úradníčky si vraj od neho pýtali ako úplatok malé prasiatko a kukuricu. Roda ich chcel podľa polície podplatiť, aby mu pre dlhy na daniach nesiahli na auto. Všetky prípady, v ktorých vystupuje Roda s rodinou, teraz skúma prokuratúra, či ich vyšetrovali správne.