Ak chcete, aby išiel online nákup vianočných darčekov hladko, neplaťte vopred, ale až po doručení tovaru.

Aby ste neprerobili: Pozor na podvodníkov z internetu

Nenaleťte podvodníkom, ktorí sa môžu skrývať za lacným tovarom.

Danka zo Žiliny zaplatila manželovi k narodeninám cez internetový zľavový portál ochutnávku vína. Nikdy sa žiadna neuskutočnila. Pani Nora si chcela cez online knižnicu požičať knihu. Až po registrácii sa dozvedela, že portál je platený. Teraz ju prenasledujú exekútori. Nakupovanie cez internet má svoje výhody, ale aj riziká. Špekulantov, ktorí chcú zákazníka oklamať. Ako sa im vyhnúť?

Overovať

Na prvý pohľad nezistíte, že ste natrafi li na neseriózneho obchodníka. Internetová stránka môže vyzerať profesionálne, rôzne ponuky s akciovými cenami vám „ťahajú“ oči a vy myslíte len na výhodný nákup. Kliknete na zlacnenú hračku pre dieťa či hodinky pre manžela. Doklikáte sa k ikone zaplatiť, systém vás presmeruje na stránku vašej banky, vyplníte údaje, potvrdíte platbu a myslíte si, že nákupy máte vybavené. Nervozita príde, keď tovar nechodí. Až vtedy zistíte, akí ste boli naivní. Nechali ste sa zvábiť cenou, neprečítali ste si obchodné podmienky ani nepreverili obchodníka. Ide pritom o základné zásady.

Online nakupovanie je najmä o dôvere, preto sa má obchodník snažiť poskytnúť o sebe maximum informácií. Navyše to vyžadujú aj zákony o elektronickom obchode a zásielkovom predaji. Na internetovej stránke musíte mať možnosť identifi kovať obchodníka, dozvedieť sa jeho názov, sídlo, adresu prevádzky, daňové identifi kačné číslo takzvané IČO, emailovú adresu, telefónny kontakt, označenie registra, ktorý ho zapísal, a tiež identifi kačné údaje dozorného orgánu, ktorému jeho činnosť podlieha.

„Okrem toho má byť spotrebiteľ oboznámený i s podmienkami, so spôsobom a s postupom pri odstúpení od zmluvy, s existujúcimi zárukami na tovar, so spôsobom uplatnenia práva zo zodpovednosti za chyby. Mal by mať k dispozícii maximálny možný rozsah informácií o ponúkanom tovare, pretože si ho nemôže pred kúpou fyzicky prezrieť,“ upozorňuje hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie Danuša Krkošová.

Pri online nakupovaní a nakupovaní v kamenných obchodoch platia rovnaké pravidlá. Znamená to, že minimálna záručná lehota je dvadsaťštyri mesiacov. Takisto môžete do siedmich dní bez udania dôvodu odstúpiť od zmluvy, čiže dovtedy môžete tovar vrátiť. Peniaze by ste mali dostať späť do pätnástich dní. Pozor však na výnimky. Ak ste tovar plnohodnotne používali, obchodník vám nemusí vrátiť celú sumu.

„Ak si predávajúci neplní zákonné podmienky, hlavne, ak okrem emailovej adresy nemá uvedený žiadny iný kontakt, konkrétnu geografickú adresu, kontaktné miesto na styk so zákazníkmi a podobne, neodporúčame objednávať žiaden tovar ani službu,“ varuje Krkošová.

Na dobierku

Najmä nováčikom na online trhu sa odporúča nakupovať v známych a overených online obchodoch. „Ak niekde nakupujete po prvý raz, je dobré tam najprv zavolať a opýtať sa na fungovanie obchodu, dodávku a dodávateľa tovaru, platbu a podobné veci. Zistíte, či vás zamestnanec vie informovať, alebo vám vôbec niekto zdvihne telefón. A keď už nakupujete v neznámom obchode, plaťte, až keď dostanete tovar, najlepšie na dobierku, čo ponúka väčšina slovenských a českých online predajcov,“ radí výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie elektronického obchodu SAEC Jozef Dvorský.

Podozrivé je, ak obchodník neponúka viac spôsobov zaplatenia, ale iba napríklad prevod z účtu. Rozhodujúcu úlohu pri akejkoľvek reklamácii či žalobe zohráva registrácia, ktorú zistíte aj podľa sídla obchodníka. Podlieha zákonom krajiny, v ktorej si obchod zaregistroval. „Nezáleží, v akom jazyku je internetová stránka. Môže byť v slovenčine, ale prevádzkuje ju v USA nejaký americký Slovák a riadi sa americkými zákonmi. Tu s tým neurobíte takmer nič,“ upozorňuje Dvorský.

Neplaťte

Náš trh kontroluje Slovenská obchodná inšpekcia, ktorá na zahraničných predajcov nemá priamy dosah. Ak sú z krajiny Európskej únie, môžete sa v prípade problémov obrátiť na Európske spotrebiteľské centrum na ministerstve hospodárstva. S ostatnými krajinami môžeme mať uzavretú bilaterálnu dohodu o uznávaní zodpovednosti za chyby. Sú však špekulanti, ktorí majú registráciu v štátoch, s ktorými Slovensko nemá žiadnu dohodu. Vtedy problém vyriešite len komplikovanou cestou medzinárodného súdneho konania.

Pozor by ste si mali dávať najmä na portály, ktoré od vás vyžadujú registráciu s osobnými údajmi a až následne vás informujú, že sú spoplatnené. Ak nezaplatíte, začnú chodiť upomienky a výzvy na úhradu s ďalšími poplatkami. Suma sa môže vyšplhať aj na niekoľko stoviek eur. Ide o rôzne stránky s básničkami, hrami, online knižnicou a podobne. Na Slovensku je ich viac ako päťdesiat. Buďte preto opatrní pri poskytovaní osobných údajov. Týmito podvodmi sa zaoberala aj Generálna prokuratúra, ktorá vyzvala ľudí, aby vymáhané čiastky neuhrádzali.

Napriek rôznym nástrahám sa online nakupovanie stáva čoraz populárnejším. Dokazuje to aj prieskum Slovenskej asociácie elektronického obchodu SAEC a agentúry Mediaresearch Slovakia, podľa ktorého nakupuje cez internet o štyri percentá viac ľudí ako vlani. Z neho tiež vyplýva, že najviac nakupujeme knihy, oblečenie, obuv a vstupenky na podujatia. Existuje aj niekoľko portálov, ako je napríklad pricemania.sk alebo heureka.sk, na ktorých si môžete porovnať produkty a ceny rôznych internetových obchodov. Bezpečný online nákup by mal zaručiť aj certifikát Slovenskej asociácie elektronického obchodu SAEC, ktorý získalo už do sto slovenských online obchodov.

Nedostatky

 • dodaný iný tovar, ako bol objednaný
 • nedodanie tovaru po zaplatení
 • uvádzanie nesprávnych cien pri ponuke
 • účtovaná iná cena, ako bola uvedená pri ponuke
 • uvádzanie cien bez DPH
 • nesplnenie zákonných povinností, ako je zverejnenie identifi kačných údajov obchodníka
 • nevrátenie peňazí za vrátený tovar
 • neinformovanie o uplatnení reklamácií

Desatoro bezpečného online nákupu

1. Identifikujte obchodníka a skontrolujte ho v Živnostenskom alebo Obchodnom registri.

2. Dôkladne si prečítajte informácie o výrobku.

3. Vopred si overte ponúkané možnosti dopravy výrobku, ceny za dopravu, dodaciu lehotu, spôsoby platenia.

4. Ak obchodník nemôže dodať tovar, je povinný vás o tom bezodkladne informovať a vrátiť vám preddavok alebo cenu za tovar do pätnástich dní.

5. Skontrolujte si informácie o záručnej lehote a servisných miestach.

6. Skontrolujte si, či má obchodník informáciu o možnosti odstúpenia od zmluvy uvedenú v obchodných podmienkach. V opačnom prípade hrozia problémy, ak by ste chceli tovar vrátiť. Vrátenie tovaru má tiež svoje výnimky.

7. Informujte sa o spôsobe uplatnenia reklamácie.

8. Na zasielanie marketingových materiálov potrebuje obchodník váš výslovný súhlas.

9. Uprednostňujte internetové obchody registrované na Slovensku.

10. Rozhodovanie o výbere obchodu vám uľahčí certifikát internetových obchodníkov SAEC - Bezpečný nákup.

 • Plus 7 dní
  Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].