Robert Fico (vľavo) zaútočil na Radoslava Procházku, no sám si protirečí.

Agent Fico: Vytiahne na Procházku kompromitujúce fotky?

Premiér Robert Fico v sérii vyhlásení obvinil Radoslava Procházku z toho, že má blízky kontakt s právnikom Petrom Kubíkom, ktorý sa od začiatku júna hlási k pohľadávke voči Martinu. Má aj dôkaz?

Dlhoročný právny spor o pohľadávku na Martinských holiach, kde ide o 8,4 milióna eur, prebudil premiéra Roberta Fica z letnej letargie.

Po výzvach martinského primátora Andreja Hrnčiara (Sieť), aby bol taký láskavý a odpísal na list, ktorý podpísalo 18-tisíc Martinčanov, Fico zaútočil na celú stranu Sieť a najmä na jej predsedu Radoslava Procházku.

Spolužiak Kaliňák

Fico v sérii vyhlásení a mimoriadnych tlačoviek obvinil Procházku z toho, že má blízky kontakt s právnikom Petrom Kubíkom, ktorý sa k pohľadávke voči Martinu hlási od začiatku júna.

Pre premiéra je dôkaz o ich blízkosti jasný. Procházka bol pred dvadsiatimi rokmi svedkom na jeho svadbe. „Ako svedok na svadbe je predsa najbližší človek, aj ja som si vyberal najlepšieho kamaráta,“ vyhlásil Fico.

Ako sa k informácii starej dvadsať rokov Fico dostal, už nespresnil. Čo-to môže naznačovať, že Kubíkovým spolužiakom bol súčasný podpredseda Smeru a minister vnútra Robert Kaliňák.

„Jeho sem neťahajte. On mu nebol svedkom na svadbe,“ reagoval Fico už zjavne podráždene a niekoľkokrát zopakoval svoju tézu: „Podpredseda strany Sieť Andrej Hrnčiar má zaplatiť vyše osem miliónov eur z verejných peňazí človeku blízkemu predsedovi Siete Radoslavovi Procházkovi.“

Akosi obišiel dosť podstatný fakt, že práve Hrnčiar a Procházka sa snažia dosiahnuť, aby Martin nič platiť nemusel.

Má fotky?

Procházka priznal, že na svadbe skutočne bol svedkom. „S doktorom Kubíkom sa poznám z vysokoškolských čias, z pôdy Kresťanskodemokratickej mládeže Slovenska. Za svedka na svadbe som mu bol ako kamarát, v polovici deväťdesiatych rokov, presný dátum si nepamätám,“ priznal Procházka s tým, že od vysokej školy boli iba vo veľmi sporadickom kontakte.

Nato Fico odkázal Procházkovi jednoznačne: „A čo má teraz pán Procházka povedať? Že sa nestretávajú? To máme ukázať nejaké fotografie, že klame?“ uviedol Fico, ale aké konkrétne fotografie a z akého stretnutia to mali byť, už nespresnil.

Procházka potvrdil, že s Kubíkom sa na jeho žiadosť stretol naposledy v marci tohto roku. „V hoteli Falkensteiner sme sa krátko stretli. On si dal latte, ja zelený čaj a ako takí starí fotríci sme sa dvadsať minút rozprávali o tom, kto koľko zvládne na bicykli a ako sa darí našim deťom. Dôvod stretnutia predtým nešpecifikoval,“ uviedol pre PLUS 7 DNÍ Procházka.

Dodal, že až následne sa dozvedel, že Kubík sa stal majiteľom pohľadávky voči mestu Martin, a odvtedy sa nestretli.

Mohlo byť teda stretnutie zinscenované pre fotografie, ktoré naznačoval premiér? „Stretnutie si vypýtal doktor Kubík, ale neverím, že fotografa by organizoval on, odmietam podliehať paranoji. Viacero indícií skôr nasvedčuje, že mám už dlhšie na krku mobilnú sledovačku, ale beriem to športovo. Aspoň vidia, ako žijú normálni ľudia,“ dodáva Procházka.

Čítajte viac:

Kauza martinského dlhu pokračuje: Neuveríte, kto bol Kubíkov dedko!

Fico si protirečí

Právnik Peter Kubík má so spornými pohľadávkami skúsenosti. V známej kauze Tipos zastupoval totiž cyperskú schránku Lemikon. Tá sa spletitými transakciami dostala k pohľadávke českej Športky voči slovenskému Tiposu. Aj tam Najvyšší súd rozhodol podobne ako v prípade Martinských holí v prospech súkromníka.

V novembri 2008 vtedajší minister financií Ján Počiatek (Smer) tajne podpísal mimosúdnu dohodu s Lemikonom o vyplatení 66,4 milióna eur na Cyprus. Stihlo odísť 13,3 milióna. A tu sa začína podobnosť s Martinskými hoľami.

Aktuálne dal právnik Kubík s právoplatným rozsudkom v ruke žiadosť na exekúciu Martina a jediný dostupný majetok sú akcie miestnych vodární.

Primátor Andrej Hrnčiar preto požiadal Fica, aby v zrýchlenom režime zmenil exekučný zákon a Kubík, alebo ktokoľvek je za ním, sa tak nemohol dostať k turčianskym vodárňam.

„Takto má fungovať svet, že ak niekto prehrá spor, tak príde za Ficom, že nezaplatí a nech to Fico vyrieši napríklad zmenou zákona? Takto to nemôže fungovať!“ vyhlásil rezolútne minulý týždeň Fico.

Asi však zabudol na rok 2008. Keď sa totiž prevalilo, že jeho minister Počiatek vyplatil peniaze na Cyprus, tak Smer šmahom ruky zmenil Obchodný zákonník, ktorý dovolil v spore generálnemu prokurátorovi podať mimoriadne dovolanie.

A Dobroslav Trnka ho aj podal. A tým sa zabránilo vyplateniu zvyšných miliónov Lemikonu, ktorý zastupoval práve Kubík. A len tak mimochodom, paradoxne také isté dovolanie podal Trnkov zástupca Ladislav Tichý, ale v neprospech Martina - a už vyhratý spor otočili naruby a mesto musí platiť.

Nezaplatí

Hrnčiar nad Ficovou konštrukciou, že Sieť chce cez prehratý spor zarobiť na Martinčanoch, iba krúti hlavou. „Od roku 2006, čo som primátorom, som svoj postoj nezmenil. Odmietam vyplatiť túto nezmyselnú pohľadávku. Keby to bolo, ako tvrdí premiér, tak predsa najjednoduchšie by bolo zaplatiť, ale to budem vždy odmietať,“ tvrdí dnes Hrnčiar.

Primátor zdôrazňuje, že od premiéra nepýta peniaze, ale zmenu zákona, ktorý by vodárne uchránil v rukách mesta. Návrh na zmenu zákona už Sieť doručila do parlamentu a bude na poslancoch Smeru, či Martinčanom pomôžu.

Hrnčiar na druhej strane dodáva, že od exekúcie mesto zatiaľ zachránil súčasný generálny prokurátor Jaroslav Čižnár. Ficov spolužiak. Podal mimoriadne dovolanie, ktoré odložilo exekúciu.

„Aj keď som ho nevolil, musím povedať, že Čižnár je tvrdý a férový chlap,“ vyhlásil Hrnčiar. Podľa našich informácií však ani postup Čižnára nemusí znamenať, že ôsme najväčšie slovenské mesto nebude mať v dohľadnom čase zablokované účty. Do uzávierky týždenníka PLUS 7 DNÍ sa tak nestalo.

Ak by sa siahlo na mestský rozpočet, automaticky by sa mesto dostalo do nútenej správy. Zavrel by sa napríklad zimný štadión, prestalo kosiť a mesto by mohlo vykonávať len základnú prevádzku, ako je svietenie či odvoz odpadu.

Kauza Martinské hole

Všetko sa začalo v roku 1995. Vtedajšie vedenie mesta sa spolu so združením turistov a lyžiarov rozhodlo založiť novú akciovku na prevádzkovanie Martinských holí ako lyžiarskeho strediska.

Mesto malo vložiť hotel Turiec a chatu Magistrát za 3,4 milióna eur a turisti pozemky. Turisti však urobili chybu pri prepise majetku, a tak sa prevod neuskutočnil.

O sedem rokov neskôr súkromná firma Lyžiarske stredisko zažalovala mesto o finančné plnenie, pretože podľa spoločnosti mesto svoj záväzok nesplnilo. Najvyšší súd po viacerých rozhodnutiach v roku 2008 právoplatne žalobu zamietol. V tom čase už pohľadávka prešla na žilinského podnikateľa Martina Garguliaka.

Keď už sa zdalo, že celá kauza je ukončená, niekoľko dní pred vypršaním lehoty podal zástupca generálneho prokurátora Ladislav Tichý mimoriadne dovolanie a vec sa opäť vrátila na Najvyšší súd. A ten prekvapivo rozhodol v neprospech mesta.

Členom senátu bol aj sudca Seman, ktorý sa spolu s námestníkom generálneho prokurátora Tichým zúčastnil na mediálne známom večierku „Justičného Oskara“ v bare Bonano v Rajeckých Tepliciach. Ten istý sudca Seman je disciplinárne stíhaný v súvislosti s kauzou Tipos, v ktorej jeho senát priznal schránkovej firme Lemikon 14 miliónov eur.

Súčasný generálny prokurátor Jaroslav Čižnár označil rozhodnutie dovolacieho senátu za absurdné. I tak však podľa Najvyššieho súdu musí Martin vyplatiť 8,4 milióna eur právnikovi Petrovi Kubíkovi, ktorý pohľadávku cez cyperskú schránku odkúpil. (rm)


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].