Roman Brecely nevylúčil svoj koniec na ministerstve dopravy.

Ako je to s obrovským Procházkovým dlhom? Brecely vyšiel s pravdou von

Exminister dopravy za Sieť a aktuálny predseda strany ROMAN BRECELY (50) hovorí, že bremeno pôžičky už z pliec Radoslava Procházku spadlo. Strana má podľa neho stále ambície. Chce napríklad postaviť vlastných kandidátov v bratislavskom a v košickom kraji. Zhovárala sa s ním VERONIKA COSCULLUELA.

V akom štádiu sú vaše rokovania, aby Radoslav Procházka už nebol ručiteľom pôžičky strany od Fio banky?

Rokovania s Fio Bankou sa mi podarilo uzavrieť ešte pred koncom januára. Výsledkom je, že Rado Procházka už nie je ručiteľom pôžičky pre Sieť.

Bude banke stačiť ručenie budúcimi výnosmi? Na koho by sa dlh teda prepísal?

Banka pristúpila na ručenie budúcimi výnosmi a súčasná finančná situácia nám umožňuje úver pohodlne splácať zo štátnych príspevkov za voľby.

Koľko z pôžičky už strana Sieť splatila?

Z celkového dlhu 2,8 milióna eur, sme 1,2 milióna eur splatili už v roku 2016. Zvyšných 1,6 milióna budeme postupne splácať v rokoch 2017 až 2020, kedy je dohodnutá splatnosť úveru. Touto informáciou, by som zároveň rád splatil svoj dlh voči médiám a uzavrel tému ohľadne financovania strany. Ďalšie informácie na túto tému budeme poskytovať už iba v zmysle zákonnej povinnosti. Minulosť jasne ukázala, že všetky snahy Siete o otvorenú komunikáciu o financovaní strany nad rámec zákonnej povinnosti sa nakoniec mediálne obrátili proti nej.

Procházkova politická kariéra skončila v roku 2016.
Procházkova politická kariéra skončila v roku 2016.
Foto: Tony Štefunko

Procházkova politická kariéra skončila v roku 2016. FOTO: Tony Štefunko

Veľa sa teraz hovorí o voľbách do VÚC, ktoré budú už túto jeseň. Postaví svojich kandidátov aj Sieť?

Áno, Sieť postaví kandidátov do volieb VÚC. Som presvedčený, že v regiónoch má Sieť dosť šikovných ľudí a veľmi radi ich podporíme. Pre Sieť je dôležité mať zastúpenie v radoch župných poslancov, ktorí by mali vplyv na efektívne hospodárenie VÚC v prospech občanov. A áno, prehodnocujeme aj postavenie vlastných kandidátov na županov v BSK a KSK a budeme o možnej podpore a spolupráci diskutovať s každým politickým subjektom, ktorý je hodnotovo príbuzný k nám.

S kým rokujete o spoločných kandidátoch. S (bývalými) partnermi z koalície, alebo s niekým iným?

Teraz neviem, o akých partneroch z koalície to vlastne hovoríte. Myslím, že všetkým je úplne jasné, že aj pre moje veľmi jasné, pragmatické a priamočiare postoje na rezorte dopravy sme sa pomerne rýchlo stali nesúrodou súčasťou tejto vládnej koalície, ktorej sa bolo treba zbaviť.

Procházka prišiel o lukratívny sudcovský post. Čo na to hovorí jeho žena?

Vo voľbách do vyšších územných celkom (VÚC) nevnímam žiadnych koaličných ani opozičných partnerov. Prioritou Siete pre voľby do VÚC bude dobrý program. Ak náš program osloví aj nezávislých kandidátov na županov, zvážime ich prípadnú podporu. Čas ukáže s kým si nájdeme spoločnú reč. Určité náznaky možnej spolupráce s podobne hodnotovo orientovanými stranami a zoskupeniami tu dnes už sú, ale konkrétne formy spolupráce budeme ešte ladiť. Program volieb do VÚC bude extrémne dôležitý. Ukázalo sa totiž, že hoci usporiadanie VÚC je tu už štyri volebné obdobia - teda dvadsať rokov -, ľudia stále nechápu ich zmysel a význam, ani ich prospešnosť pre každodenný život. Taktiež je potrebné sa v budúcnosti zamyslieť nad tým, či je vôbec potrebné v päťmiliónovej krajine mať osem vyšších územných celkom a 79 okresov.

Zhorel ako kométa! Roman Brecely - najkratšie pôsobiaci predseda koaličnej strany

Ako to vyzerá so zlúčením Siete s inou stranou? Už môžete potvrdiť, s kým sa zlúčite?

Hľadám optimálnu formu spolupráce Siete so stranami, ktorých politika má aj európsky rozmer. A tých nie je tak veľa. Aktuálny trend ponosovania sa na Európsku úniu, ktorý predvádza veľká časť slovenských politikov, považujem za krátkozraký. Je nad slnko jasné, že Európska únia potrebuje zásadné zmeny. Je však nevyhnutné uvedomiť si, že žijeme v globalizovanom svete a čelíme mnohým výzvam presahujúcim hranice národných štátov. Preto som presvedčený, že potrebujeme jednotnú Európu. Myslím si, že reálna politická stratégia by mala mať aj konštruktívny európsky rozmer. Euroskeptický marketing by mohol byť pre Slovensko z dlhodobého hľadiska až príliš ľahkovážnym hazardom.

Asi najbližšie sme v tejto chvíli v rokovaní s Európskou Demokratickou Stranou (EDS). Hovoriť o konkrétnej forme spolupráce, je však zatiaľ predčasné. Mojou prioritou je začleniť stranu Sieť do európskych štruktúr.

Brecely hovorí, že Sieť si na župné voľby 2017 trúfa.
Brecely hovorí, že Sieť si na župné voľby 2017 trúfa.
Foto: Martin Domok

Brecely hovorí, že Sieť si na župné voľby 2017 trúfa. FOTO: Martin Domok

Kedy by k tomu mohlo reálne dojsť? Ešte rokujete, či to už je uzavreté? Meno meniť nebudete?

Spolupráca s EDS, môže posunúť Sieť bližšie k hodnotovo podobným európskym štruktúram, a tým jasne deklarovať, že Sieť je demokratická, proeurópska stredopravá strana s priamym dosahom na Európsky parlament. V prípade, že nájdeme vzájomný prienik, tak mojou ambíciou bude celý proces odštartovať v prvom kvartáli 2017, aby sme vo voľbách do VÚC už ponúkli verejnosti spoločný projekt. A nový názov? To je v tejto chvíli predčasné. Nakoniec, o konkrétnej budúcej možnej podobe spolupráce bude musieť rozhodnúť pracovný snem Siete. Ten nám zároveň dá aj odpoveď na to, ako vyzerá strana smerom do vnútra a zhruba o mesiac na to nás čaká mobilizačný snem, ktorý zadefinuje hodnoty, program a ambície strany.

Nestratí zlúčením Sieť príspevok zo štátneho rozpočtu?

Rozhodne nie.

Koľko má strana členov v súčasnosti?

V týchto dňoch finalizujeme personálny audit. Oficiálne z cca 1700 členov požiadalo o vystúpenie iba okolo 200 členov. Ale skutočný stav naozaj neviem v tejto chvíli odhadnúť. Musím priznať, že takýto spôsob sčítavania „verných“ je aj pre mňa úplnou novinkou. Vo firmách je to jasne kvantifikovateľná veličina, ale v politickej strane je to oveľa komplikovanejšie. Spiacich, čakajúcich, latentných alebo úplne neaktívnych „molekúl kyslíku“ bude v straníckych štruktúrach asi oveľa viac. Ale to asi bude fenoménom všetkých politických strán.

Aké sú vaše osobné plány v tomto roku? A čo plánujete so Sieťou?

Moje osobné plány na najbližšie obdobie sú veľmi úzko spojené s tým, ako sa bude vyvíjať situácia v Sieti. Asi to najpodstatnejšie a zároveň najťažšie bude vrátiť Sieť späť na slovenskú politickú scénu, kam bezpochyby patrí a k pôvodným hodnotám, ktoré prezentovala aj vo svojom programe. Pozrite sa, ako vyzerá súčasná politika a momentálny obraz demokracie na Slovensku. Absolútny chaos a nekompetentnosť všade, kam sa pozriete. A to nielen v politike, ale aj v exekutíve. Úplne učebnicovým príkladom je momentálny žalostný stav a anarchia v slovenskej energetike.V politike zasa tí čo dookola verklíkovali o odbornosti, hrdosti, slušnosti a nehašterení sa v politike sú dnes pravým opakom. Tí čo rozprávali o stavaní mostov dnes stavajú medzi ľuďmi múry. Pozrite sa na efektívnosť čerpania eurofondov, predražovanie štátnych zákazoch či jasnú ale nepotrestanú korupciu na najvyšších miestach. No a práve takéto zlyhávanie klasickej demokracie potom zbytočne nahráva extrémizmu a radikalizmu.

Čo podľa vás Slovensku chýba najviac?

Jasná vízia. Jasná vízia v tom, ako bude Slovensko vyzerať o päť, desať, dvadsať rokov. Bez vízie a identity nemá krajina charakter, je nečitateľná nielen pre svojich občanov ale aj pre zahraničie. A keď krajina nemá charakter, tak je de facto bezcharakterná krajina. A to sa dnes na Slovensku ukazuje v plnej nahote.


  • vc
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].