Väznica v Leopoldove: Napriek zlepšeným podmienkam si väzni siahajú na život.

Ako sa kántria samovrahovia v slovenských väzniciach? Kusom zrkadla, žiletkou, či šnúrkou od topánok

Aj v našich väznicich sa stáva, že si odsúdení siahnu na život. Slovenskí väzni ho najčastejšie ukončia obesením alebo podrezaním si žíl. Za posledných desať rokov vlastnou rukou zomrelo už takmer šesťdesiat väzňov.

Na spáchanie samovraždy im stačí naozaj málo. Využiť na to vedia aj tých pár vecí a predmetov, ktoré môžu mať na cele. „Sú to najmä veci určené na zabezpečenie povinnosti udržiavať osobnú hygienu a upravenosť alebo časti výstroja, napríklad jednorazové žiletky, časti zrkadla, posteľná bielizeň, časti odevu, opasok a podobne,“ vymenúva hovorca Zboru väzenskej a justičnej stráže SR Adrián Baláž čo všetko už poslúžilo väzňom k spáchaniu samovraždy.

Desiatky samovrahov

Tento rok si podľa dostupných údajov v slovenských ústavoch siahli na život už traja ľudia, ak rátame aj mladého príslušníka zboru väzenskej stráže, ktorý sa začiatkom júla v ilavskej base zastrelil služobným samopalom. Len o niekoľko dní neskôr našli v leopoldovskej väznici mŕtveho 40-ročného Silvestra K. Bol jedným z ôsmich mužov, ktorých polícia v máji tohto roka obvinila okrem iného z vraždy bývalého silného muža dunajskostredského podsvetia Ľudovíta Sátora.

Čítajte viac:

Všetko pre únik: Zúfalí väzni prehĺtajú lyžičky a infikujú sa fekáliami

Samovrah sa obesil na opasku priviazanom o posteľ. Zhruba dva mesiace predtým sa zas v ústave na výkon väzby v Justičnom paláci v Bratislave na celovej toalete podrezal 60-ročný muž obvinený z výroby a z prechovávania detskej pornografie. Za uplynulých desať rokov sa v slovenských ústavoch na výkon väzby a odňatia slobody vlastnou rukou o život pripravilo 57 väzňov.

Aspoň tak hovoria dostupné štatistiky, ktoré naznačujú, že čo sa vyspelej Európy týka, podiel samovrážd na celkovom počte úmrtí v našich basách je pomerne vysoký. Napríklad v roku 2007 z 19 úmrtí až v devätich prípadoch išlo o samovraždu.

O rok neskôr si na život siahlo sedem väzňov, pričom prirodzenou smrťou ich zomrel rovnaký počet. Zbor väzenskej a justičnej stráže prijal perto opatrenia na zabránenie úmyselnému samovražednému či sebapoškodzovanciemu konanie väzňov. Všetko majú pod palcom určení príslušníci zboru, okrem iných pedagóg, psychológ, sociálny pracovník, lekár a psychiater.

Čítajte viac:

Bývalý šéf leopoldovskej väznice o úteku trestanca: Zlyhala legislatíva

Je nemožné im zabrániť

Aj napriek tomu však nemožno samovraždám väzňov úplne zabrániť. „Predovšetkým pri skupine väznených osôb, u ktorých nie sú žiadne podozrivé prejavy, na základe ktorých by bolo možné uplatniť primerané opatrenia,“ hovorí Adrián Baláž. Zdôrazňuje, že personál zboru je povinný rešpektovať ľudskú dôstojnosť a nesmie používeať kruté, neľudské alebo ponižujúce spôsoby zaobchádzania.

Nemôže tak napríklad monitorovať technickými prostriedkami priestory štandardných ciel, kontrolovať, respektíve byť prítomný pri vykonávaní osobnej hygieny a hygienických potrieb, ako aj zabezpečenie zákonom garantovaného nepretržitého osemhodinového spánok na lôžku, osobitne u väznených osôb umiestnených v štandardnom režime, ktoré v čase od večierky do budíčka musia byť uzamknuté na celách.

„Vzhľadom na uvedené skutočnosti nemôže personál zboru niesť bezvýhradnú zodpovednosť za takéto konanie väznených osôb,“ uzatvára Adrián Baláž s tým, že v prípade každého náhleho úmrtia obvineného vo výkone väzby alebo odsúdeného vo výkone trestu odňatia slobody je začaté policajné vyšetrovania.

Prečo páchajú slovenskí väzni samovraždy?

- strata slobody

- izolácia

- zásadná zmena životných podmienok

- negatívne vzťahy prípadne strata rodiny a partnerov v dôsledku väznenia


VIDEO Plus 7 Dní