Policajný zásah: V prípade podnikateľa vyvoláva otázniky.

Ako sa z hocikoho môže stať bankový lupič

Bez predloženia jediného úradného dokladu zadržala polícia bezúhonného podnikateľa Rudolfa Slobodu z Malaciek. Bez toho, aby mu pri zadržaní oznámili, z čoho je podozrivý, ho celý deň držali v cele predbežného zadržania a vláčili ho po výsluchoch. Nakoniec ho poslali bez slovka vysvetlenia domov.

Podnikateľ sa 15. novembra okolo pol ôsmej ráno chystal na každodennú štreku za pracovnými povinnosťami do Bratislavy, keď sa ozval zvonček pri dverách.

„Brat otvoril a hľadel do tvárí skupine policajtov v uniformách. Povedali, že ma hľadajú a mám ísť s nimi. Neukázali mi žiadny príkaz na zadržanie. Chcel som sa ísť obliecť, bol som ešte v papučiach a teplákoch, ale povedali, že idú so mnou dnu. Opýtal som sa, či majú povolenie na vstup do môjho domu. Povedali - nepýtajte sa, nekomentujte, my na vás máme iný papier,“ spomína si päťdesiatnik Sloboda na deň, keď sa z neho mal stať usvedčený bankový lupič. Policajná eskorta ho vyviedla na ulicu, nasadila mu putá a odviezla do cely predbežného zadržania na policajnom oddelení v Malackách.

Po pol druha hodine mu oznámili, že ho prevezú na výsluch do Bratislavy. „Bol som stále v šoku. Obkľúčila ma skupina ôsmich policajtov, prešacovali ma rovno pred očami susedov, ich detí, ako nejakého zločinca. V Malackách ma pozná veľa ľudí, čo si asi mysleli, keď to videli?“ nechápavo krúti hlavou Sloboda.

Rudolf Sloboda: Tohto muža podozrievali z prepadu banky. Foto: Tony Štefunko

„Okolo desiatej ma malackí policajti odovzdali na oddelení na Sasinkovej ulici v Bratislave. Tam mi urobili osobnú prehliadku. Bol tam vyšetrovateľ plukovník Kalman. Pýtal som sa ho, o čo ide. On mi nakoniec povedal: ,A vy to neviete?‘ Ja mu na to, že neviem.“

Až potom mu začalo pomaly svitať a spomenul si, že policajt v Malackách sa ho pýtal, či bol v auguste v Nemecku. A zároveň si spomenul, ako mu počas tej dovolenky v Nemecku volal bývalý kolega. Vraj u nich vo firme boli policajti s fotografiou nejakého bankového lupiča a pýtali sa, či muž na fotografii je Rudolf Sloboda. „Nevenoval som tomu pozornosť, bol to predsa nezmysel, netýkalo sa ma to. Pustil som to z hlavy,“ dodáva podnikateľ.

Po predvedení do Bratislavy zavreli Slobodu spolu s ďalšími figurantmi do miestnosti, kde ich mali identifikovať dvaja zamestnanci banky. „Advokáta som nemal. Ako ma tam držali, len chodili a hovorili mi - je to zlé, je to zlé, a bude to ešte horšie. O ôsmej večer ma zrazu nejaký policajt vyviedol na ulicu a povedal mi, že môžem ísť domov. Na druhý deň som priniesol všetky písomné doklady, ktoré dokazovali pravdivosť mojej výpovede. Mladý policajt, ktorý ich prevzal, sa mi ospravedlnil,“ opisuje Sloboda.

Prepad

K lúpeži došlo 10. augusta okolo 16.45 v pobočke banky na Šancovej ulici v Bratislave. Muž v šiltovke a okuliaroch s pištoľou v ruke prinútil zamestnanca, aby mu vydal hotovosť. Spolu s peniazmi si mal páchateľ vložiť do vrecka aj farbiaci balíček, znehodnocujúci korisť. Podľa opisu zamestnancov pobočky bol lupič asi štyridsaťročný štíhly muž, vysoký zhruba 190 až 195 centimetrov.

Slobodovi, pôvodným povolaním dátovému špecialistovi, sa však podarilo urobiť presnú časovú stopu svojho pohybu v deň lúpeže. Podľa dokumentov, ktoré priniesol aj k nám do redakcie, o 16.23 tankoval na čerpacej stanici na Hradskej ulici vo Vrakuni. „Odtiaľ som odišiel do bytu rodičov mojej priateľky, čo dosvedčil jej otec. O 16.58 som platil v Tescu na Dolných Honoch za nákup. O 17.01 som platil za cigarety v neďalekej trafike, odtiaľ som išiel k mame našej kamarátky žijúcej v Nemecku. O 18.30 sme kupovali na čerpačke v Kútoch diaľničnú známku,“ ukazuje Sloboda dôkazy svojej neviny.

Podnikateľ nechápe, prečo polícia nekonala hneď po jeho návrate z dovolenky, ak už v auguste mali horúcu stopu. „Prečo nekonali? Už v auguste by som im bol predložil všetky kamerové záznamy a bločky a oni mohli dva mesiace hľadať skutočného páchateľa. Možno by ho aj boli našli,“ nechápe muž, ktorého polícia podozrievala.

Lupič: Takto vyzeral lupič, ktorý 10. augusta vykradol pobočku banky na Šancovej ulici v Bratislave. Foto: Tv Joj

Môže sa sťažovať

Otázky k prípadu sme adresovali Krajskému riaditeľstvu Policajného zboru v Bratislave. Zaujímalo nás, či Rudolf Sloboda bol, alebo je obvinený z bankovej lúpeže a či zadržaná osoba má dostať pri zadržaní informáciu, prečo ju policajti zadržali.

Krajský policajný hovorca František Peczár potvrdil, že v prípade bankovej lúpeže vyšetrovateľ nikoho, teda ani Rudolfa Slobodu, neobvinil. Pri zadržaní bez udania dôvodu konali v zmysle prvého odseku paragrafu 85 Trestného poriadku. Ten hovorí, že osobu podozrivú zo spáchania trestného činu môže policajt zadržať, ak ide o podozrivú osobu, aj keď proti nej doteraz nebolo vznesené obvinenie. Na zadržanie je potrebný predchádzajúci súhlas prokurátora. Bez takého súhlasu možno zadržanie vykonať, len ak je osoba pristihnutá pri trestnom čine alebo zastihnutá na úteku.

Problém je však ten, že Slobodovi žiadny súhlas prokurátora nikto neukázal a vzhľadom na to, že ho zadržali až tri mesiace po údajnej lúpeži, neplatí ani to, že bol na úteku z miesta činu alebo dokonca pristihnutý pri čine.

„V policajnom štáte je možné všetko. V štandardnom štáte takéto metódy nie sú prípustné. V tomto prípade nešlo o pátranie po horúcej stope. Podozrenie musí byť aktuálne - ale dá sa hovoriť o aktuálnom podozrení tri mesiace po čine? Ak to už chceli urobiť podľa zákona, mali ho najprv obviniť a potom zadržať. Ak nemali dôkazy potrebné na obvinenie, mal byť tento človek riadne predvolaný ako svedok,“ komentuje postup polície bývalý vyšetrovateľ Jozef Šátek, ktorý ako právnik rozhodne odporúča, aby sa ľudia poškodení postupom polície bránili.

Či už podaním trestného oznámenia, alebo civilnou žalobou žiadali od štátu náhradu nemajetkovej ujmy, alebo kombináciou oboch postupov. „Postup vyšetrovateľa môže na základe žiadosti oprávnenej osoby preskúmať prokurátor,“ odporúča aj policajný hovorca František Peczár.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní