Ako v Chorvátsku: Klimatické pásma sa posúvajú. Počasie máme čoraz teplejšie.

Ako v pekle: Na horúčavy si musíme zvyknúť

Na abnormálne horúčavy si musíme zvyknúť, počasie už nebude ako kedysi.

Tropické teploty, ktoré Slovensko sužujú posledné týždne, sú extrém. Podobné vlny horúčav naše územie zasiahli aj pred vyše päťdesiatimi rokmi, no vtedy to nebolo v takom rozsahu ako teraz. Klimatické pásmo sa posúva, deň čo deň padajú teplotné rekordy, hroziť môžu aj záplavy. „Budeme sa tomu musieť prispôsobiť. Nič iné ľuďom neostáva,“ konštatuje klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu Pavol Faško.

Nočná sauna

Tento rok sa horúčavy začali už na jar. „Bolo to veľmi zvláštne. Šesťdňová vlna horúčav na konci apríla a začiatkom mája je na slovenské pomery mimoriadna udalosť. V júni a v júli to pokračovalo, lenže horúčavy majú reprízu v ešte výraznejšej forme, teplota vzduchu je vyššia a trvá ešte dlhšie,“ vraví Faško. Teplomery na niektorých miestach ukazovali až 37 stupňov Celzia, koncom prvého júlového týždňa dokonca až 38 stupňov. Problémom mimoriadne teplého počasia však nie sú len horúce dni. Až extrémne teplo bolo totiž aj v noci. „Minimálna nočná teplota vzduchu neklesla napríklad v Žihárci v jednu noc pod 27 stupňov. Udalosť, ktorá si zasluhuje veľkú pozornosť, je, už keď neklesne pod 25 stupňov. V histórii meteorologických meraní bolo totiž na Slovensku týchto hodnôt zaznamenaných iba desať. A z nich sa v tejto aktuálne prebiehajúcej vlne horúčav zachytili tri.“ Na naše územie prúdi horúci vzduch až so severnej Afriky. Jeho sila sa znásobuje tým, že nemáme more a v tomto období dlho svieti slnko. Počas krátkej noci sa nestihne ochladiť.

Teplo, teplejšie

Hovorí sa, že slovenské more je v Chorvátsku. No tamojšie horúce slnečné počasie už máme aj doma. Prečo je to tak? „Globálne otepľovanie spôsobuje, že klimatické pomery najjužnejších oblastí Slovenska začínajú pripomínať tie, ktoré boli v štandardných klimatických podmienkach typické pre vnútrozemie na severe Balkánu. Akoby klíma u nás začínala pripomínať klímu na juhu Rumunska alebo na severe Bulharska, v Srbsku či v Chorvátsku,“ vysvetľuje odborník. Klimatické pásma sa posúvajú od juhu na sever. „Teplotné podmienky, aké bývali pred tridsiatimi rokmi v Komárne, sú dnes už na Považí alebo strednom Pohroní. Priemerné ročné teploty dosahujú oproti štandardom z minulosti o jeden až dva stupne viac.“ Otepľuje sa aj smerom do výšok a tým dochádza k zmenám v ekosystémoch. Rastliny a živočíchy postupujú smerom na sever. „Začínajú sa napríklad u nás objavovať také rastlinné spoločenstvá a živočíchy, ktoré tu nebývali. Ďalšie strácajú svoje pôvodné podmienky a buď ich zatláčajú tie, ktoré sa sem dostali a nemajú tu prirodzených nepriateľov, alebo im takéto podmienky nevyhovujú a ustupujú. My ten problém zatiaľ nemáme, ale v takom Rumunsku sa už vyskytujú ochorenia, s ktorými sa človek zvyčajne môže dostať do styku, len keď ide na dovolenku do exotických krajín. Zaznamenávajú tam napríklad žltú zimnicu,“ opisuje Faško.

Bude horšie

Odhady klimatológov, ako to tu bude vyzerať v roku 2100, neprinášajú ani zďaleka osvieženie. Scenáre vývoja klímy úzko súvisia s tým, ako sa bude ľudstvo správať. Aj tá najoptimistickejšia verzia, podľa ktorej by sme do roku 2050 úplne prestali s emisiou uhlíka do atmosféry, hovorí, že otepľovanie bude pokračovať a teplota na svete porastie minimálne o jeden stupeň. Ak budeme využívať fosílne palivá, počet ľudí stúpne na 15 miliárd a rozvojové krajiny sa dotiahnu na úroveň dnešného štandardu, otepliť sa môže až o 6 stupňov! „Záleží na tom, koľko sa bude do atmosféry emitovať skleníkových plynov. Zatiaľ sa zdá, že nie je veľký záujem prispôsobovať sa tomu, čo sa s klímou na svete deje. Rozvojové štáty si nárokujú, že sa chcú rozvíjať takým tempom ako doteraz a ak sa nebudú meniť technologické prístupy vo výrobe, bude produkcia skleníkových plynov narastať. K scenárom - myslím, že reálny stav nastane niekde vo vyšších krajných hodnotách. Keď sme sa pred dvadsiatimi rokmi na ne pozerali, pripadalo mi to nehmatateľné. Teraz už vo výsledkoch meteorologických meraní poznať, že tie scenáre neboli zlé, a dokonca v niektorých prípadoch situáciu možno aj trochu podcenili. Sám som prekvapený, ako rýchlo to prebieha,“ varuje klimatológ. Dôsledok globálneho otepľovania sa prejavuje aj v zrážkach, ich zvyčajný ročný režim sa už narušil. „Striedajú sa obdobia, keď je zrážok veľmi veľa, s obdobím, keď nie sú vôbec. Miesto trvalého dažďa, keď prší rovnomerne deň-dva a príroda môže načerpať vlahu, už padá oveľa viac zrážok z búrkových lejakov. Pri búrkach naprší veľa, no voda sa zleje, potom rýchlo odtečie a keď začne svietiť slnko, je prostredie zase rýchlo vyprahnuté. Takéto lejaky nás čakajú aj toto leto a môžu spôsobovať lokálne záplavy. „Treba tiež počítať s tým, že čím je búrka intenzívnejšia, tým väčšie hodnoty dosahujú nárazy vetra. Môžu sa vyskytovať častejšie krúpy, je veľmi veľký počet elektrických výbojov a potenciálne vzniká nebezpečenstvo poškodenia stavieb.“

Odsúdení na klimatizáciu

Počasie bude podľa Pavla Faška „nenormálne čoraz častejšie. Položme si otázku, dokedy nás to bude takto baviť“, pýta sa. Suchom a vysokými teplotami trpia poľnohospodári, ktorí budú časom musieť počasiu prispôsobiť plodinovú skladbu. Pripraviť sa musia aj energetici. „V budúcnosti môže nastať stav, keď bude treba viac energie vynakladať na klimatizačné zariadenia ako na tie vykurovacie,“ varuje odborník. „Už teraz sa môžu lokálne objavovať také záťaže spotreby energie, že to bude spôsobovať výpadky. Stalo sa to už počas jedného víkendu v bratislavskej mestskej časti Rača. V priebehu dňa začala stúpať teplota a v istom momente, ako sa postupne spúšťali klimatizačné zariadenia, boli nároky na energiu také veľké, že to systém nezvládol. V minulosti sú takéto stavy známe z Talianska. Vo veľkých mestách počas horúčav často dochádzalo k obrovským výpadkom dodávky elektrickej energie. Byť pripravený bude výhodou. Nebude to potom spôsobovať nečakané stavy, ktoré by mohli komplikovať život či ohrozovať prevádzku dôležitých zariadení.“

Do tieňa: Počas najväčších horúčav je ideálne ostať v chládku.Foto: SITA

Pomoc? Siesta!

Vysoká však nie je len maximálna a minimálna teplota. Drží sa aj celková priemerná. Už pri teplote 24 stupňov Celzia sa obyčajne spúšťajú klimatizácie. Priemerná denná teplota pritom na mnohých miestach Slovenska dosahovala viac ako 27 stupňov. „Niekde vystupovala až nad 30 stupňov a vyskytovalo sa to aj dva dni po sebe. Neboli to pritom iba ojedinelé prípady. Takúto skúsenosť v mesiaci júl sme v histórii meteorologických meraní doteraz u nás ani nemali!“ Tohtoročné horúčavy si vyžiadali aj obete na ľudských životoch. Leto má byť pritom teplotne nadnormálne aj naďalej. Vysoké teploty majú negatívny vplyv na organizmus aj u zdravého človeka. Podľa klimatológa by sme mali reálne začať uvažovať o sieste, akú si doprajú južania. „Ako bude vlna horúčav pokračovať, určite budú pribúdať prípady, keď budú ľudia aj na následky tepla umierať alebo budú mať rôzne nevoľnosti. Je to výzva zamyslieť sa nad spôsobom života, ktorý sa u nás vedie. U nás sa vyžaduje presnosť, dôslednosť, no v takýchto teplotných podmienkach to môže byť pre niekoho problém.“ A v akom čase by sme teda mali pracovať? „Hovorí sa, že siesta by mala byť v období od poludnia do neskorých popoludňajších hodín, ale teraz sa ukázalo, že už predpoludním bolo v najteplejších oblastiach 30 stupňov Celzia. A nejde ani o to, koľko stupňov je vonku, ale ako sa prehriali interiéry. Ak nemáte na pracovisku klimatizačné zariadenie, už ráno tam môže byť tridsať stupňov. Ideálne by bolo snažiť sa pracovať čím skôr, v skorých ranných hodinách a potom až neskoro večer,“ uzatvára Pavol Faško. (Lenka Ďurajková)

Pozor na ľadové nápoje

Slovenské nemocnice sú po dvoch týždňoch horúčav plné pacientov, ktorí nepovažovali za dôležité napiť sa alebo, naopak, naliali do tela extrémne studené nápoje. Jedni majú problémy s obličkami, iných trápi kolika alebo hroziace udusenie. Médiá zakaždým upozorňujú na to, že v horúčavách treba piť. „Nestíhame chladiť nápoje, všetci chcú kupovať len studené vody,“ hovorí predavačka v nemocničnom bufete v ružinovskej nemocnici. Za ňou stoja tri dvojdverové chladničky plné chladených nápojov. Možno niektorí z pacientov alebo ich príbuzní o chvíľu skončia na štvrtom poschodí nemocnice. ORL alebo ušno-nosovo-krčné oddelenie je plné tých, ktorí nezvládli leto. Prišli s ťažkými zápalmi vonkajšieho ucha, hrdla a sú medzi nimi aj takí, ktorým by hrozilo udusenie. Majú zápal hrtanovej príchlopky, epiglotitídu.

Záškrt: Zaháňať smäd ľadovým pivom sa nemusí vyplatiť. Ľudia končiav nemocniciach s komplikovanými zápalmi.Foto: Ján Zemiar

Záškrt po pohári piva

Pacienti s ťažkým zápalom hrtanovej príchlopky nedokážu prehĺtať a potrava sa im dostáva do dýchacích ciest. Bez lekárov by im hrozilo, že sa udusia tak, ako keď ľudia kedysi umierali na záškrt. Mysleli, že to najlepšie na zahnatie smädu je ľadové pivo. „Neviem, prečo je to práve studené pivo, ale zo štyroch našich pacientov so zápalom hrtanovej príchlopky pili traja práve tento nápoj, ktorý bol veľmi studený. Môžeme sa len domnievať, že tam zohrala úlohu kombinácia chladu s alkoholom, na vznik zápalu možno stačilo zopár dúškov,“ hovorí Štefan Pojedinec, lekár II. ORL kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Ľudová múdrosť o tom, že keď pijete veľmi studené nápoje, obaríte si hrdlo, má svoje medicínske vysvetlenie. Zápal hrdla, mandlí alebo aj hrtanovej príchlopky nespôsobuje v letných horúčavách len baktéria alebo vírus. Keď sa v horúcom počasí napijete veľmi studeného nápoja, poškodíte si hrdlo fyzikálne podobne, ako keby ste vypili chemikáliu. Na oslabené miesto okamžite dorazia baktérie alebo vírusy, čo spôsobí lavínu problémov. Preto platí pravidlo, že by sme mali piť nápoje chladnejšie len o päť až sedem stupňov, ako je vonkajšie prostredie. Čaj je lepší ako nič, ale jeho problémom je, že vysušuje, rovnako ako káva. Podľa Štefana Pojedinca sú ideálnym riešením hypotonické iónové nápoje, ktoré pijú športovci. Tlačia vodu do bunky. Naopak, najmenej pomáhajú sladké drinky, ktoré dehydrujú.

Preč s tyčinkami do ucha

Mnohí prichádzajú v lete za lekárom so zápalom vonkajšieho ucha. Nie je to preto, že sa kúpali v studenej vode. Infekciu môže spôsobiť prašné prostredie, zrnko piesku na pláži, baktérie vo vode, ale prispieť môže aj prílišná hygiena vatovými tampónmi, ktoré môžu drobnými poraneniami otvoriť dvere baktériám. Ľudia sa vatovými tyčinkami dobrovoľne zbavujú ušného mazu, ktorý chráni ich ucho pred baktériami.

„Uši majú samočistiacu schopnosť,“ vysvetľuje Štefan Pojedinec. Používať vatové tyčinky do ucha je podľa doktora úplný nezmysel a u detí to platí dvojnásobne. „Ľudia považujú čistenie zvukovodu za ušný relax a pocit ‚dokonalej‘ čistoty po osprchovaní, pričom si ušný maz len zatlačia ďalej do zvukovodu. Veď aj na škatuľke z vatových tyčiniek sa píše - ‚Upozornenie - nezavádzajte do zvukovodu a hlboko do nosa.‘ Uši by sme si mali podľa neho umývať len prstom do tej hĺbky, kam sa prsty dostanú. Pri zápale vonkajšieho ucha by sme podľa špecialistu nemali hneď chodiť za lekárom a užívať antibiotiká. Často pomôže obyčajný prostriedok, ktorý sa v nemocniciach používa na dezinfekciu rán.

Teplo a kolika

Viac práce majú aj urológovia. Nedostatok tekutín môže spôsobiť koliku. Kamene z obličiek sa presunú do močových ciest a spôsobia jednu z najhorších bolestí. „Môže na to vplývať fakt, že pacienti sú dehydrovaní, ich moč je koncentrovanejší,“ vysvetlila urologička z Univerzitnej nemocnice v Bratislave Mária Mihaliková. Ak ešte nemáte kamene, môžete si ich v lete privodiť. „Vznik kameňov môže podporiť aj fakt, že moč je pri nízkom príjme tekutín koncentrovaný, je v ňom veľa látok soli a tie sa potom zrážajú,“ vysvetlila urologička. Podľa nej na vytvorenie kameňa stačia týždne, možno práve letné mesiace, preto prevenciou v lete je dostatok tekutín. „Ak už človek má kameň, mal by piť minimálne dva litre vody denne,“ tvrdí.

Skolabovaní

Za jediný týždeň mali záchranky na Slovensku deväťstotridsať výjazdov k pacientom, ktorí skolabovali z tepla. Viac ako polovica ľudí skočila v nemocnici. Boli to najmä ženy. Väčšina z nich podcenila pitie vody. „K dehydratácii dochádza vtedy, keď je v tele nepomer medzi príjmom a výdajom tekutín,“ hovorí inštruktor záchranárov Miroslav Nagy. Telo dáva človeku dostatočne najavo, že má málo vody, problém je, že signály ignorujeme. Prvým z príznakov dehydratácie je bolesť hlavy. „Ešte predtým, ako ľudia užijú tabletku proti bolesti, by mali vypiť aspoň pol litra vody. Zväčša to pomôže,“ vysvetľuje záchranár Nagy. Kolaps z tepla môže byť veľmi rýchly. „Začnú vám zlyhávať postupne všetky životne dôležité orgány. Prvé sú zväčša obličky. Tie môžu následne zapríčiniť zlyhanie srdca,“ upozorňuje. Nedostatok tekutín môže podľa neho spôsobiť, že ak má človek pridružené ochorenia, vyplávajú na povrch rýchlejšie. Príkladom je infarkt, ktorý zrejme dostal aj vodič autobusu, ktorý skolaboval krátko po tom, čo doviezol pasažierov do Bratislavy. Ľudia by mali brať do úvahy najmä to, že malé deti a starí ľudia nemajú taký pocit smädu ako dospelí. Tekutiny musia dopĺňať aj vtedy, keď smäd vôbec necítia. (Martina Utešená)

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • Martina Utešená

    Martina Utešená je dlhoročnou redaktorkou, ktorá sa špecializuje na témy slovenského a svetového zdravotníctva, príbehy, kauzy a osvetové články.