Získať preukaz príslušníka SIS vraj nie je nič zložité.

Ako získať falošný preukaz SIS? Stačí opiť siskára

Príslušníci tajnej služby sú takí tajní, že trestné je i prezradenie farby ich preukazu.

Mali by pracovať v úplnom utajení. Agenti Slovenskej informačnej služby (SIS), na ktorých činnosť smeruje každý rok z našich daní viac ako štyridsať miliónov eur.

„Vďaka“ niektorým neprofesionálom a prílišnému tajnostkárstvu je však výsledok opačný. Veď len napríklad v Michalovciach sa v poslednom čase nehovorí o inom ako o falošných preukazoch SIS kolujúcich medzi pochybnými michalovskými živlami.

Od opilca?

Získať preukaz príslušníka SIS vraj nie je nič zložité. Aspoň to tvrdia ľudia z michalovského podsvetia. „Stačilo opiť istého siskára. Snažil sa všade votrieť a lanáril od každého informácie. Mal prachy na obedy aj kávy. No mal jednu slabosť - nevedel odolať chľastu. Tak mu nalievali, niečo aj primiešali, zmlátili ho. Okrem iného mal pri sebe preukaz. Ten mu vzali a urobili si kópie,“ pochechtáva sa jeden z miestnych.

Takáto legitimácia má údajne veľkú moc. Na bežného človeka nepôsobí - ten môže jej vlastníka úplne ignorovať. Čo je však horšie, platí na policajtov a colníkov pôsobiacich na ostro stráženej schengenskej hranici s Ukrajinou.

„Pokiaľ viem, používajú ho najmä vtedy, keď ich policajti zastavia pre rýchlosť alebo iný priestupok. Stačí povedať, že majú sledovačku, nech ich neobťažujú. Alebo na hranici, keď ukážu preukaz, nemusia ani čakať,“ pokračuje náš zdroj.

Ako preukaz vyzerá, nechce povedať. Ani tí, čo si ho dali sfalšovať, ho vraj veľmi ukazovať nechcú. Berú ho ako poistku, o ktorú sa neplánujú deliť.

Jeden z bývalých policajtov priznáva prítomnosť „tajných“. „Mnohé manželky ani len netušia, že majú doma agenta. Nevyzerajú ako Jamesovia Bondovia, sú skôr nenápadní. Dostávajú peniaze z centrály, aby mohli záujmové osoby pozývať na obedy a posedenia. Majú i príspevok na auto a bývanie. Je o nich postarané, aby sa mohli venovať práci,“ približuje zaužívanú prax.

Zemplín je podľa neho pre SIS zaujímavý najmä v súvislosti s neďalekou schengenskou hranicou a pašeráctvom. „To, že niektorým z toho preskakuje, cítia sa ako neohrození a nevedia sa vpratať do kože, je druhá vec. S nimi nech si robí poriadok samotná SIS,“ dodáva Michalovčan.

Za Vyšným Nemeckým: Areál firmy, kde bol pašerácky tunel. Zavraždený František Tkáč vraj poskytol na jeho hĺbenie buldozér. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Postavenie verejného činiteľa

Keď sme sa obrátili na SIS v snahe zistiť, či evidujú prípad okradnutého príslušníka SIS a či sú naše informácie o zneužívaní služobných legitimácií pravdivé, odpovede sme sa, ako už býva v prípade tejto organizácie zvykom, nedočkali. Podľa hovorcu SIS Branislava Zvaru by mohlo dôjsť k porušeniu platnej legislatívy.

„SIS sa zásadne nevyjadruje ani k hypotetickým otázkam, rôznym konštrukciám, špekuláciám a fámam, ktoré sa občas objavujú na verejnosti alebo v médiách, aj keď sa tieto nejakým spôsobom venujú SIS, SIS spomínajú alebo SIS s niečím spájajú, lebo by sa takým konaním mohla dopustiť porušenia zákona o utajovaných skutočnostiach,“ dôvodil.

Čo sa týka možnosti falšovania, Zvara pripustil, že to nemožno vylúčiť, podobne ako pri iných preukazoch. Či k tomu došlo na východe Slovenska, nepotvrdil.

„Preukazy SIS majú unikátne ochranné známky, samotné falšovanie je maximálne sťažené a SIS dokáže rozlíšiť originál od falzifikátu. Ak sa objaví pokus preukaz sfalšovať alebo inak zneužiť, má SIS spolu s Policajným zborom vytvorený mechanizmus umožňujúci vyšetrenie a stíhanie podobných prípadov,“ ubezpečil. S dodatkom, že preukaz SIS umožňuje príslušníkovi preukázať voči tretím osobám postavenie verejného činiteľa.

Vedomie, že aspoň SIS vie, ktoré preukazy sú pravé a ktoré falošné, by mohlo pôsobiť upokojujúco, keby sa ich majitelia preukazovali výlučne iným príslušníkom SIS. Podľa našich informácií sa však preukazy zneužívajú v komunikácii s colníkmi a policajtmi.

Vystrašiť môžu aj nejedného občana, hoci ten s pracovníkom tajnej služby nemusí vôbec komunikovať. Keď sme sa teda pýtali, čo všetko musí legitimácia obsahovať, nedozvedeli sme sa viac, ako je napísané v zákone. Zákon o SIS ho pritom opisuje nanajvýš stroho: „Príslušník preukazuje svoju príslušnosť k informačnej službe služobným preukazom s evidenčným číslom a ústnym vyhlásením: ‚Slovenská informačná služba‘.“

Expolicajt v tejto súvislosti upozornil na ďalší zaujímavý fakt. Príslušníci SIS sa podľa neho môžu preukazovať falošnými dokladmi, ako je občiansky preukaz alebo pas. Zároveň potvrdil, že legitimácia príslušníka SIS môže neznalým nahnať strach. „Povedzme si rovno, ak nejakému dôchodcovi zamávajú hocakým preukazom pred očami, vydá im všetko, nielen svoje úspory. Je to obrovská moc, ktorú majú v rukách, a využívajú ju svojvoľne. Navyše, ak spôsobia ujmu či škodu nejakému občanovi, neplatia to oni. Zaplatíme to my všetci,“ mávne rukou expolicajt.

Záhadná smrť

Rovnako ťažké, ako dopracovať sa k informáciám o preukaze SIS, je zisťovanie okolností záhadnej smrti Štefana Tkáča spred dvoch rokov. Smrť michalovského podnikateľa bola najprv označená za samovraždu, neskôr ju polícia preklasifikovala na vraždu. Ako prvé sa objavili informácie, že ho dali zavraždiť Ukrajinci pre jeho možné prepojenie na pašerácky tunel. V súčasnosti sa zas hovorí, že mal byť príslušníkom SIS a zomrel preto, lebo veľa vedel a ešte viac hovoril.

Štefan Tkáč bol nezvestný od 12. júna 2011. Vtedy ho naposledy zaznamenali priemyselné kamery v obchodnom centre v Michalovciach. Pár dní nato ho našli mŕtveho v jeho plechovej garáži na Partizánskej ulici. „Telo bolo v štádiu rozkladu, nie je vylúčené, že ho tam doviezli mŕtveho. Zarážajúce bolo, že sa tam našiel preukaz príslušníka SIS,“ prezrádza zdroj.

Michalovský podnikateľ mal stavebnú firmu. Koluje informácia, že práve on poskytol bager na hĺbenie pašeráckeho tunela pod slovensko--ukrajinskou hranicou pri Vyšnom Nemeckom. „Sám to hovoril, pred smrťou sa veľmi bál. Snažil sa istiť rôznymi schránkami, kde ukladal informácie. Netajil sa spoluprácou s SIS, dokonca tvrdil, že má konšpiračný byt na Ulici Fraňa Kráľa. Hovoril aj o ďalších bytoch na Okružnej ulici,“ tvrdí náš zdroj.

SIS na otázku, či bol nebohý ich príslušníkom, neodpovedala. Stručná bola i polícia. Podľa košickej krajskej hovorkyne Jany Mesárovej nemôžu poskytnúť informácie, aby v prípade pokračovania trestného stíhania nedošlo k zmareniu ďalšieho vyšetrovania. Vlani v apríli však trestné stíhanie prerušili. Nenašiel sa človek, proti ktorému by mohli viesť konanie.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].