Vyhrá pri Bratislavskom hrade cit alebo betón?

Aktivisti proti barbarom: Ľudia si vzácne pamiatky pri Hrade bránia

Aktivisti sa snažia petíciou zachrániť rímske pamiatky pred betónom na papalášske garáže pri Bratislavskom hrade. Bude postoj Petra Pellegriniho iný ako Paškov?

Ľuďom došla trpezlivosť a vyzývajú nového predsedu parlamentu Petra Pellegriniho, aby prehodnotil rozhodnutie zničiť rímske pamiatky v areáli Bratislavského hradu pre výstavbu papalášskych garáží, kde jedno parkovacie miesto bude stáť toľko ako dvojizbový byt.

Už bývalý predseda parlamentu Pavol Paška tvrdil, že pamiatky vraj nezničia, ale niektoré pre istotu zalejú betónom. Paška je už minulosťou. Vyhrá u Pellergriniho cit pre históriu alebo betón z Váhostavu?

Čítajte viac:

Pod Bratislavským hradom pribudnú luxusné parkovacie miesta. Cena jedného vás šokuje

Tisíce proti

Petícia za záchranu pamiatok starých dvetisíc rokov vznikla minulý pondelok a len za týždeň ju podpísalo vyše 6 300 ľudí. „Sme pozitívne prekvapení, koľko ľudí ju podpisuje. Plánujeme aj manifestáciu na hradnom vŕšku a dúfame, že po nej sa nám z parlamentu ozvú,“ vraví jeden z koordinátorov výzvy, aktivista Matej Vagač.

Ako dodáva, veria, že nový šéf parlamentu sa s odborníkmi a so zástupcami občanov bude chcieť stretnúť. To sa vraj s Paškom nedalo. Aj podľa reakcie Národnej rady to vyzerá sľubnejšie.

„Nový predseda pripravuje stretnutie so zainteresovanými stranami, ako sú predstavitelia pamiatkového úradu a ďalší,“ vraví Soňa Pötheová z tlačového odboru NR SR.

Chcú komisiu

Občania vo výzve od Pellegriniho žiadajú, aby zriadil komisiu, v ktorej budú odborníci aj aktivisti. Tá potom posúdi, či je stavba v záujme verejnosti.

„Ide o najvýznamnejšiu rímsku stavbu na keltskom území severne od Álp, ktorú zahraniční odborníci vysoko oceňujú. Namiesto toho, aby sa jej dostalo patričnej ochrany a sprístupnili ju širokej verejnosti, pokračuje sa v stavebných prácach spôsobom, ktorý nijako negarantuje, že bude zachovaná,“ uviedol Vagač.

„Rakúšania sa nás pýtali, či v celej Bratislave nemáme iné miesto na garáže, ale práve na historických pamiatkach,“ tvrdí profesorka archeológie Tatiana Štefanovičová. Tá tiež patrí medzi koordinátorov výzvy na záchranu rímskych pamiatok.

Čítajte viac:

Rakúšania sa z nás smejú! Vzácne pamiatky si ideme zabetónovať

Zastavia stavbu?

Na mieste rímskeho osídlenia by mala podľa plánov stáť garáž s 222 parkovacími boxmi. Patrí do prvej etapy „rekonštrukcie“ areálu Hradu, ktorá by mala spolu so zimnou jazdiarňou a s barokovou záhradou stáť 16,5 milióna eur. Na samotné garáže sa ešte v roku 2008 počítalo s 12,6 milióna eur. Jedno parkovacie miesto by stálo 57-tisíc eur, čo je cena dvojizbového bytu v stredne veľkom meste.

Veľkou zákazkou si pomohla spoločnosť Váhostav z portfólia Juraja Širokého. Firma však má v poslednom čase problémy s finančnou disciplínou a má veľké dlhy. Pred veriteľmi a bankrotom sa chráni súdnou cestou.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní