Miroslav Kollár: Tvrdí, že v jeho zastavení je úmysel šikanovania.

Aktivistovi proti plateným parkoviskám pri nemocniciach policajti vzali techničák od auta

Organizátora protestov proti plateným parkoviskám pred nemocnicami Miroslava Kollára vyobracali policajti. Hneď po zhromaždení potrebovali skontrolovať technický stav jeho vozidla. A chybu našli.

Miroslav Kollár spolu s ďalšími aktivistami vystupuje proti spoplatneniu parkovísk pred nemocnicami. Spustili celoslovenskú kampaň Hore rampy bez platenia. Chcú ňou dosiahnuť bezplatné parkovanie pred nemocnicami podľa zákona. Zatiaľ sa uskutočnili dva protesty - pred nemocnicou v Ružinove a Petržalke.

Bratislavská Univerzitná nemocnica totiž posunula parkoviská súkromnej firme, ktorá na ne namontovala rampy a začala vyberať od pacientov peniaze. Euro za hodinu.

„Naša kampaň smeruje k tomu, aby sa skončilo nevýhodné podnikanie štátu s majetkom nás všetkých,“ vysvetľuje Kollár. „Prečo by ľudia vôbec mali platiť na parkoviskách pred nemocnicami? Tam sa ľudia nechodia zabávať, ale liečiť,“ argumentuje.

Strážení

„Po protestnej akcii pred petržalskou nemocnicou na Antolskej, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 250 občanov, nás obratom vyšetrovala polícia za vandalizmus. Niekto podal na nás trestné oznámenie,“ tvrdí Kollár s tým, že nič nepoškodili. Na druhom proteste - pred ružinovskou nemocnicou - bolo asi päťdesiat ľudí.

Podľa Kollára tam prišli aj tri autá štátnej polície a dve mestskej. „Keď som prišiel na parkovisko, hneď ma oslovili policajti priezviskom, čo ma prekvapilo. Pýtal som sa ich, na čo tam sú, veď nie sme žiadni vandali,“ opisuje Kollár.

Protest prebehol bez problémov. Policajti však skontrolovali, či zúčastnení nepoškodili rampy, na ktoré zavesili tričká a transparenty. Na akcii boli aj poslanci mesta a tiež ružinovský starosta Dušan Pekár (KDH).

Cestná kontrola

To, čo sa udialo potom, však Kollára prekvapilo. „Po ukončení akcie som sadol do auta, prešiel pár metrov a spozoroval policajtov, ktorých som videl už na parkovisku,“ vraví. Najskôr sa nič nedialo. Teda, až kým nebol za nadjazdom pred semaformi smerom na Záhradnícku ulicu.

„Vtedy som uvidel majáky. Asi to už bolo v dostatočnej vzdialenosti od parkoviska, aby sa to nedalo spájať s protestom,“ myslí si Kollár. Ako sám tvrdí, neurobil pritom žiaden priestupok a ani muži zákona mu nič také po zastavení nespomenuli.

„Iba povedali ‚cestná kontrola‘ a vypýtali si doklady. Prezreli si ich, obzreli auto a po chvíľke hľadania objavili chybu. Mal som pocit, že si vydýchli,“ spomína Kollár na nepríjemnú situáciu.

Na príkaz?

Prišli totiž na to, že v technickom preukaze nemal zapísané ťažné zariadenie. „Tvrdili, že si robia svoju prácu. Mal som však z nich pocit, že keby sa mali dobrovoľne rozhodnúť, či ma zastaviť, tak by to neurobili. Bolo to jednoznačne na príkaz,“ myslí si aktivista. Zadržali mu technický preukaz, vypísali potvrdenie a povedali, že si má do 18 dní dať ťažné zariadenie zapísať.

„Keby nebolo toho ťažného zariadenia, asi by ma prehľadávali ďalej. Pretože to bola jasná cielená kontrola. To boli normálni policajti a nie dopravní. Je v tom jasný úmysel šikanovania a zastrašovania,“ tvrdí Kollár.

Ako dodáva, nemá výhrady voči samotným policajtom, ktorí k nemu boli slušní, ale voči tým, čo kontrolu nariadili. „Žijeme ešte v právnom štáte, keď všemocní chcú takýmto spôsobom zastrašovať občiansku aktivitu?“ pýta sa.

Čítajte viac:

Zlikviduje parkovné pred nemocnicami zdravotníkov? Toľko ani nezarobíme, vravia

Vraj spravil priestupok

Podľa vyjadrenia hovorcu krajského policajného riaditeľstva Michala Szeiffa sa Kollár dopustil počas jazdy porušenia zákona o cestnej premávke. Ako to mal spraviť, však už nekonkretizoval. Aktivista však oponuje, že nespravil nič a ani policajti ho na žiaden priestupok neupozornili a dokonca ani nepokutovali.

Upozornili ho iba na nezapísanú „guľu“ v technickom preukaze, čo pravdepodobne pri zastavovaní Kollárovho auta nevedeli. Iba ak by mali nadprirodzené schopnosti. „Kontrolu vozidiel a ich zastavovanie obhajujú policajti, ktorí nie sú dopravní, tým, že pátrajú po osobách alebo veciach. Ak vodič nespácha nejaký priestupok, tak nemajú iný dôvod na jeho zastavenie,“ vysvetľuje dopravný analytik Ján Bazovský.

„V podstate vás obmedzujú na osobnej slobode a musia mať na to nejaký dôvod, napríklad pátranie alebo naplánovanú dopravnú akciu. Ak ide o kontrolu technického stavu, musia to povedať dopredu. Nie, že si zoberú doklady a začnú obchádzať auto, len aby niečo našli. Toto je už skôr sankcia za každú cenu,“ krúti hlavou analytik.

Strážili verejný poriadok?

Ako Bazovský dodáva, policajti majú stanovené, aké úlohy počas dňa plnia. Z toho, že boli predtým na demonštrácii, podľa neho vyplýva, že mali asi dohliadať na dodržiavanie verejného poriadku. A to nie je práve akcia, počas ktorej sa pátra po osobách a veciach. Opýtali sme na to teda priamo polície. Ich odpoveď? Plnili úlohy podľa zákona o Policajnom zbore.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].