Poslanec: Alojz Hlina tvrdí, že dobytku rozumie. Preto vstúpil do vysokej politiky.

Alojz Hlina sa dal na politiku, lebo vraj dobytku rozumie

Patrí medzi politických exotov. A navyše bohatých. Alojz Hlina, ktorému sa na kandidátke Matovičových Obyčajných ľudí a nezávislých osobností konečne podarilo dostať do vysokej politiky, na seba upozorňuje rôznymi výstrelkami.

Nedávno sa na rokovaní parlamentu vyzul a zrejme inšpirovaný legendárnym vystúpením bývalého vodcu Sovietskeho zväzu Nikitu Chruščova z roku 1960 na zasadaní Organizácie Spojených národov ňou začal udierať po parlamentnej lavici. Zaujať sa však usiloval už aj predtým, ako sa stal poslancom. Vášeň pre politiku vraj vyplýva z jeho pôvodného profesijného zamerania. V Liptovskom Mikuláši totiž vyštudoval Strednú odbornú poľnohospodársku školu. „Dobytku rozumiem. Z dojenia som mal jedna mínus,“ zdôvodňuje rodák z Námestova záujem o vrcholovú politiku.

Chlapec z Oravy

Ako však prišiel chudobný chlapec z Oravy k obrovskému bohatstvu? „Ja som pracovitý. Doslova som sa narodil s lopatou v ruke. Pred revolúciou som rok vykupoval dobytok pre Mäsozávod Tvrdošín. Potom ma zobrali na Vysokú školu poľnohospodársku do Nitry. Hnojarinu som však nedokončil. Po troch rokoch som štúdium prerušil a začal som sa venovať podnikaniu,“ spomína Hlina. Jeho podnikavosť sa vraj prejavila už pri zápise na vysokú školu. „Domov na Oravu som sa vracal s plecniakom plným lacnej papriky. Vtedy som videl prvýkrát v živote Maďara,“ usmieva sa. Kariéru si začal budovať krátko po revolúcii. „Bol som prvým plateným manažérom Vysokoškolskej únie Slovenska. Zarábal som 1 200 korún mesačne. Cez víkendy som chodieval do Rakúska nakladať sliepky. Za to som mal v prepočte do sedemtisíc korún za víkend.“ V roku 1992 sa Hlinovi podarilo zorganizovať pomerne veľkú akciu v bratislavskom PKO pod názvom Študentské voľby. Zástupcovia politických strán tam prezentovali svoje predstavy pred sálou nabitou vysokoškolákmi. „Každú stranu zastupoval jeden politik. Prišiel za mnou Ivan Lexa a chcel, aby HZDS malo dvoch zástupcov. Nedovolil som mu to,“ chváli sa Hlina.

Čínske podnikanie

Skutočný biznis urobil dnešný poslanec vtedy, keď začal vyvážať Passaty z bratislavského Volkswagenu do Číny spolu s čínskym kamarátom. Pri práci spoznal aj súčasného ministra vnútra Roberta Kaliňáka, s ktorým si tyká. „Robil koncipienta v advokátskej kancelárii. Pripravil nám vtedy štandardnú zakladateľskú zmluvu,“ hovorí. Okrem bratislavskej produkcie áut sa mu podarilo do Číny vyviezť aj loď s Feliciami z Mladej Boleslavi. „Využili sme pozostatky komunizmu v colnej oblasti. Vyvážali sme Volkswageny za výhodnejších podmienok ako Nemci.“ V čínskom biznise pomáhala Hlinovi aj jeho dnešná manželka Martina, s ktorou má dcéry Terezku a Dorotku. Spoznal sa s ňou ešte vo vysokoškolskej únii a zamestnal ju v rokoch 1994 až 1995 ako delegátku firmy v Pekingu vďaka jej jazykovým znalostiam. Po dvoch rokoch sa z Číny vrátila. Zobrali sa v roku 2007, keď už bola Terezka na ceste.

V Pekingu Hlina ukázal svoju vášeň pre krčmy. Pre bohatých súdruhov vybudoval v roku 2005 najväčší Irish pub v Ázii. „Bol to veľmi úspešný projekt. Chodili tam vplyvní ľudia. Až takí, že som musel nakoniec z firmy vycúvať a venovať sa vlastným projektom,“ tvrdí Hlina. Neprezrádza, či mu náhodou nezačala šliapať na krk čínska komunistická mafia. V krčmovom podnikaní pokračoval v Bratislave. Na Obchodnej ulici má už roky prenajaté priestory, kde pôvodne predával textil. „Nevedeli sme, ako využiť priestor na hornom poschodí. Tak sme sa v roku 1997 rozhodli, že tam spravíme typickú slovenskú krčmu pre študentov aj zahraničných návštevníkov. Začínali sme s dvoma miestnosťami. Teraz ich máme jedenásť,“ hovorí pyšný krčmár.

Vplyvná rodinka

Podnikateľského ducha nemá Hlina len v génoch, ale aj v rodine zo strany manželky Martiny. Jej otec a Hlinov svokor Ľubor Maťátko vybudoval v centre Bratislavy ešte za komunizmu najväčšiu piváreň v strednej Európe, prezývanú Mamut. Pivo sa čapovalo na troch poschodiach. Maťátko sa stal riaditeľom pivárne. Po páde komunizmu spolu so spoločníkom piváreň sprivatizovali a dnes už má úplne iný charakter. „Svokor ma odrádzal od otvorenia reštaurácie. Povedal, že na seba nezarobí. Nakoniec sa projekt ukázal ako správny,“ tvrdí poslanec. Ďalšiu reštauráciu si Hlina otvoril pred troma rokmi v centre Bratislavy. Priestory si prenajal od rádu milosrdných bratov, ktorí kúsok od krčmy prevádzkujú nemocnicu. Výpalné vraj neplatí. „Boli isté snahy, no zvládol som to,“ tvrdí Hlina, ktorý vlastní dom v luxusnej časti Bratislavy, trojizbový byt takisto na exkluzívnom mieste a byt vo vile, kde má už len dvoch susedov.

Bača

Poslanec okrem krčiem holduje i farmárstvu. Na biofarme za Stupavou chová už sedem rokov prasce, ovce, kozy a kone. Jedného z koní, kobylu Micku, chcel darovať v roku 2010 maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi. Najprv mu napísal list, ktorým reagoval na jeho protislovenské vyjadrenia. „Existuje taká legenda, a niektorí ľudia tomu aj veria, že Svätopluk predal našu krajinu Maďarom za koňa. Na výročie Trianonu som chcel Orbánovi vrátiť koňa, aby sa už neživili hlúpymi legendami. Čo však bolo zaujímavé, na všetkých prístupových miestach do Budapešti boli hliadky. Mali jedinú úlohu. Zastaviť auto s koňom. Oni Micku stopli preto, lebo machuľu na hlave má vraj inú ako na konskom pase,“ tvrdí Hlina.

Poslanec

Politicky sa však angažoval najmä doma. Zatiaľ čo v roku 1997 vrcholili protimečiarovské protesty, on usporiadal manifestáciu proti praktikám bratislavskej samosprávy. Tá sa údajne mala za babku vzdať veľkého bytu v centre Bratislavy v prospech syna Jána Čarnogurského. V roku 2000 zase demonštratívne spálil knihu Adolfa Hitlera Mein Kampf na protest proti predaju jej českej mutácie. Na Slovensku nakoniec predaj Hitlerovej knihy zakázali. V roku 2010 zas pred budovu Národnej rady dotrepal ovce a demonštratívne ich prikrmoval. Na vstupné dvere parlamentu nalepil oznam Zákaz vstupu pod vplyvom alkoholu. Protestoval tak voči excesom šéfa SNS Jána Slotu v parlamente. Najviac si však cení, ako sa mu podarilo pred dvoma rokmi ukradnúť vlajku SNS spred jeho sídla. „Bolo to klasifikované ako priestupok. Dostal som tridsať eur pokuty. Ak by bolo treba, spravil by som to znova,“ vyhlasuje Hlina. Voči Slotovi „bača z Oravy“ vymedzoval svoj vzťah neustále. Pri kauze emisií za prvej Ficovej vlády, ktoré mala nevýhodne pre štát predať garážová firma a stála hlavu až troch ministrov životného prostredia za SNS, privliekol na bratislavské Námestie SNP hrdzavú garáž. Slotovi zasa zabrnkal na nervy pri odhalení pamätnej tabule k 90. výročiu Trianonskej mierovej zmluvy, ktorú dala pri tejto príležitosti vyrobiť SNS. Do vysokej politiky vraj mohol vstúpiť už v roku 2010 na kandidátke Sulíkovej SaS. S predsedom strany sa však údajne nepohodol. Nakoniec to Hlinovi vyšlo v predčasných parlamentných voľbách v marci 2011, keď dostal príležitosť na kandidátke Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igora Matoviča. „Ja som si platil kampaň sám. Vyšla ma zhruba na päťdesiattisíc eur.“

S ďalším exotom

Hlinova politická budúcnosť je momentálne neistá. S Matovičom najprv absolvoval ostro sledované dovolenkové turné po rómskych osadách, no už osobitné tlačovky oboch politikov po jeho skončení dávali tušiť, že im spoločný pobyt v karavane veľmi neprospel. Teraz dokonca hrozí odchodom - chce totiž budovať Obyčajných ľudí ako politickú stranu, čo Matovič odmieta. Subjekt má stále oficiálne len štyroch zakladajúcich členov a ďalších neberie. Zaujímavý bude aj osud piatich miliónov eur, ktoré vďaka hlasom voličov dostali matovičovci za parlamentné voľby. K tým má v skutočnosti prístup len líder alebo ním poverená osoba. Hlina však tvrdí, že o vplyv na osud peňazí mu nejde. „Jediné, čo chcem, je prilákať do hnutia viac kvalitných ľudí. A to nie je možné pri súčasnom stave,“ tvrdí Hlina.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].