Inšpirácia?: Svätopluk Jána Kulicha na Slovensku, vpravo socha Ježiša v Tennessee.

Americký Svätopluk: Kráľ Starých Slovákov má za oceánom dvojníka

Socha Svätopluka na nádvorí Bratislavského hradu vyvolala na Slovensku protichodné reakcie. Američania sa ňou však zjavne inšpirovali.

Od veľkolepého odhalenia sochy Svätopluka na nádvorí Bratislavského hradu v roku 2010 uplynulo už pár rokov. „Kráľ Starých Slovákov“ zažil útoky všakovakých neslovenských živlov, ktoré sa snažili ohroziť jeho existenciu.

Hoci prišiel o fašistický znak, neubralo mu to na kráse a hrdo máva mečom na bronzovom koni, na ktorom pútnikov najviac očaruje jeho majestátne pohlavné ústrojenstvo. Nadšené ohlasy turistov však nie sú jediným chválospevom.

Ako sme totiž zistili, náš Svätopluk zrejme inšpiroval aj umelecké kruhy za veľkou mlákou a stal sa, takpovediac, predobrazom amerického Ježiša.

Kultúrna stopa

„Vlastenectvo, vzťah k štátnym symbolom zďaleka nedosahujú takú kvalitu, aká by mala byť v jednom vyspelom štáte v strede Európy... Pýtajme sa sami seba - ako to, že na Bratislavskom hrade nestojí socha kráľa Svätopluka na koni?"

"V Prahe sa české deti môžu na školskom výlete vyfotografovať pri soche Svätého Václava. Ale kde majú slovenské deti svojho kráľa Svätopluka na koni?... Pred Bratislavským hradom bude veľká jazdecká socha kráľa Svätopluka, chceme pre potomkov zanechať výraznú kultúrnu stopu,“ oznámil nám pred rokmi Robert Fico.

Jedinečnú sochu potom odhalili v júni 2010 pár dní pred voľbami a pompézny ceremoniál vysielala naživo televízia, aby ho mohol sledovať každý Slovák. Premiérovi sekundovali národniari, matičiari aj zástupcovia cirkvi. Nikto z nich zrejme vtedy ešte netušil, akú výraznú kultúrnu stopu zanechá náš Svätopluk v budúcnosti.

Škandalózne

Na ceremónii nechýbal ani autor unikátneho diela Ján Kulich, svojho času dvorný sochár komunistov. Po Leninoch a milicionároch vytvoril takmer osemmetrového Svätopluka. Jeho neprajníci tvrdili, že autor mal model pripravený už dlhšie, lebo ako správny vizionár odhadol, že boľševické časy pominuli a nastali tie nacionalistické, že sochu si u majstra objednal ešte pred vypísaním verejnej súťaže nemenovaný člen Smeru.

Nehovoriac o rečiach o údajne netransparentnom financovaní bronzového monumentu približne za 270-tisíc eur. Dokonca sa objavili aj snahy odstrániť Svätopluka z hradného nádvoria. K šíku kritikov sa pridali aj niektorí historici - upozornili, že inšpiráciou sochára mohol byť fašistický obrázok v diele ľudáckeho autora Františka Hrušovského.

Na obálke propagandistickej knihy z čias vojny sa skvie Svätopluk takmer v rovnakej pozícii, na takmer rovnako sa vzpínajúcom tátošovi, takmer rovnako rúbajúci mečom do potenciálnych nepriateľov a s gardistickým dvojkrížom na štíte.

Náhoda

Náš Svätopluk však vyrazil do sveta a má svojho dvojníka dokonca až v USA. V štáte Tennessee v meste Hendersonville stojí komplex Trinity Music City, čo v preklade značí Hudobné mesto Svätej Trojice. Ako napovedá už názov, slúži na rôzne náboženské aktivity vrátane nahrávania kresťanskej hudby, gospelov i duchovných piesní.

Návštevníci tu môžu stráviť vzácne chvíle pri spoločnej modlitbe či kúpou rozmanitých kresťanských suvenírov od biblických samolepiek po bábiky v podobe Panny Márie cez modernú obdobu cesty Via Dolorosa, ktorú prešiel Kristus s krížom na popravisko. V areáli Trinity Music City stojí i skutočná rarita - k nebu sa týči majestátna socha bojovníka na koni.

Ten sa, podobne ako v prípade nášho Svätopluka, vzpína na zadných nohách. Jazdec máva mečom a vyráža v ústrety víťazstvu. Póza i celkový umelecký dojem sú si neuveriteľne podobné. Aj tu ide o kráľa, lež na rozdiel od Svätopluka je ním iba Ježiš. Monument má s naším „kráľom Starých Slovákov“ podobný i podstavec, vďaka ktorému je pozorovateľ vždy v pozícii drobného, bezvýznamného tvora.

Americké dielo pochádza z texaskej dielne Max Greiner Jr. Designs a jeho alternatívny názov znie Prichádzajúci kráľ - Ježiš Kristus vracajúci sa v sláve na konci dní.

Autor sochy a miestny ľudový texaský kazateľ Max Greiner Jr. priznal, že dielo vytvoril po mystickom zážitku či osvietení, keď ho na to vyzval sám Boh.

Inšpirácia?

Je tu však aj pár rozdielov. Kým u nás sa na podobné špásy musia skladať daňoví poplatníci, v USA ide o súkromné aktivity hradené zo súkromných peňazí.

Zatiaľ čo na Slovensku stojí socha Svätopluka iba na Bratislavskom hrade, podnikaví Američania dotiahli vec do úspešného konca - zmenšeninu sochy môže získať každý, kto má záujem a peniaze. Ježiš na koni je v ponuke vo viacerých veľkostiach, od metrovej sochy pekne dekorujúcej záhradku až po malú sošku do vitrínky v obývačke.

Tá spolu s podstavcom a s Bibliou vyjde na 2 200 dolárov. Prístup Američanov by mohol byť inšpiráciou aj pre našincov, isto by sa našlo mnoho ľudí, ktorí by si radi dali Svätopluka do predzáhradky či do sekretára.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].