Bývalý dôstojník ŠtB Andrej Kuľha (vľavo) na súde Babiša podržal.

Babiša pred súdom obhajoval bývalý eštebák

Prvá zahraničná cesta nového českého ministra financií a najbohatšieho Slováka Andreja Babiša viedla do Bratislavy. Chcel vyvrátiť svoju eštebácku minulosť.

Vo funkcii bol iba jeden deň a už musel riešiť opletačky so súdom. S úsmevom, v dokonale vyžehlenom obleku a poltopánkach, nie práve vhodných do zasneženej Bratislavy, pred súdom vysvetľoval, že nebol agentom ŠtB.

Bál sa kritiky

Jeden z najbohatších Európanov zažaloval ešte vlani Ústav pamäti národa za to, že zverejnil zväzky ŠtB, kde figuroval ako agent. Babiš túži po očistení svojho mena. Tvrdí, že agentom nikdy nebol.

„Súd nemôžem prehrať, nikdy som nič neurobil, nepodpísal,“ presviedčal Babiš svojou čechoslovenčinou pred pojednávacou miestnosťou. Na súd vraj prišiel iba kvôli novinárom, ktorých vo všeobecnosti nemá v láske. „Prišiel som, aby ste ma nekritizovali,“ zdôvodňoval Babiš.

Paradoxne však Babiš vlastní niekoľko mediálnych domov v Česku a na Slovensku a zamestnáva stovky novinárov. Podľa časopisu Forbes je dokonca mediálne najvplyvnejší človek v Českej republike.

Agent Bureš

„Bol som na výsluchu, poslal ma tam šéf, mal som 25 rokov. Bol som tam asi trialebo štyrikrát,“ vysvetľoval Babiš, ako vyzerali jeho kontakty s ŠtB. Pracoval totiž v podniku zahraničného obchodu a tajných vraj zaujímal dovoz fosfátov zo Sýrie. Ústav pamäti národa však zverejnil meno Andreja Babiša ako agenta s krycím menom Bureš.

Súčasný český minister mal byť podľa záznamov ŠtB od roku 1980 dôverníkom. To bolo zaradenie, o ktorom dotyčný vôbec nemusel vedieť. Agent však už aktívne pracoval pre kontrarozviedku a podpisoval aj takzvaný viazací akt, čo bol dokument s vodotlačou československého štátneho znaku.

To mal podľa zväzku urobiť Babiš 11. novembra 1982 v niekdajšej známej bratislavskej vinárni U obuvníka. Naverbovať ho mali dôstojníci kontrarozviedky Július Šuman a Rastislav Mátray. Po stretnutí si vyúčtovali aj 65 korún za občerstvenie.

Hájil ho eštebák

Babiš všetko popiera a ako svedka dal predvolať aj bývalého dôstojníka ŠtB z XII. Správy Zboru národnej bezpečnosti Andreja Kuľhu. Ten spis Bureš v roku 1988 archivoval. „Zoznam dokumentov som písal sám, upravoval som zväzok a musel som ho dať do poriadku,“ tvrdí bývalý eštebák Kuľha s tým, že spis vykazoval známky nevedomej spolupráce.

Zväzok bol podľa neho vedený chaoticky, chýbali v ňom základné previerky. Zhodnotil ho ako falzifikovaný. Ako opísal súdu, nepozdávalo sa mu ani získanie údajného agenta Babiša, lebo verbovanie prebiehalo zvyčajne profesionálne. „Smernica hovorila, že ‚verbovka‘ sa má robiť v konšpiračnom byte a v tomto prípade bola urobená na verejnosti vo vinárni,“ krútil hlavou Kuľha.

Podľa neho boli na stretnutí dvaja dôstojníci, aby si navzájom dosvedčili podpis. Ako dodal, jedného z nich, Mátraya, neskôr dokonca vyhodili. Vraj zneužíval peniaze ŠtB.

Čítajte viac:

Babišov súd: Spisy o spolupráci s ŠtB majú byť neúplné, nie falošné

V piatich zväzkoch

Ústav ešte pred pojednávaním pokračoval v pátraní vo svojich archívoch. A objavil ďalšie dva zväzky, kde sa spomína agent Bureš. Spolu tak Babiš, alias Bureš, figuruje už v piatich zväzkoch. Predložili ich súdu ako dôkazy. Aj jeden z nich, s názvom Bauer, označil bývalý eštébák Kuľha za sfalšovaný.

Bol vraj poverený zaviazať dotyčného na spoluprácu, no zistil, že o nej nič netuší a ani ju nechce. „V ten večer som to spísal a na druhý deň mi to nadriadený sfalšoval,“ tvrdil takmer po tridsiatich rokoch súdu. Verziu, že Babiš agentom nebol, podporil aj bezpečnostný analytik Milan Žitný, ktorý na žiadosť samotného Babiša vypracoval znalecký posudok. Je presvedčený, že operatívny dôstojník sa s Babišom nestretával, hoci schôdzky si dával preplatiť.

„Keby sa s ním stretával, musel by spis po jeho odchode do Maroka archivovať. To však neurobil. Dokonca si vyúčtoval schôdzku v septembri, keď už bol pán Babiš mesiac preč. Za celý ten čas neurobili ani zoznam dokumentov. Pre mňa je to mŕtvy zväzok, čierna duša, ktorú viedli, aby mali splnené plánované stavy. Keby ho uložili do archívu, museli by získať nového agenta. A to by sa museli namáhať,“ vysvetľoval praktiky dôstojníkov ŠtB Žitný.

A ako Žitný dodáva, nebolo by to prvýkrát, keď si eštébáci takto zľahčovali prácu. Argument o nemožnosti schôdzky v septembri však advokáti ústavu spochybnili oficiálnym životopisom, v ktorom Babiš udáva, že do Maroka odišiel na jeseň. Otázne je, že ak bol v ŠtB taký neporiadok, ako to mohla byť obávaná tajná služba.

Pre český týždenník Euro prehovoril ešte v decembri jeden z nadriadených dôstojníka Kuľhu a ten poprel falšovanie spisov. „Mojou úlohou bolo, aby sa ľudia venovali práci a nie intrigám. Pán Kuľha mal v práci veľké medzery. Patril medzi typy ľudí, ktorí neváhajú zneužiť informácie vo svoj prospech,“ povedal Euru o svedkovi, ktorý vypovedal v prospech Babiša.

Pozrite si video:

Lex Babiš

Pre Babiša je dôležité zbaviť sa nálepky agenta ŠtB. V Českej republike totiž zatiaľ stále platí takzvaný lustračný zákon, podľa ktorého nemôže byť do verejnej funkcie menovaný človek, ktorý spolupracoval s tajnou políciou.

A ministerská stolička takou funkciou je. Súdy však asi konajú pomaly - aj ten bratislavský bol odročený na apríl -, a tak český parlament stihol v prvom čítaní schváliť nový služobný zákon. V Česku zákon už posmešne nazývajú lex Babiš. Okrem iného totiž hovorí o tom, že ministri by nemuseli predkladať lustračné osvedčenia, a teda pokojne by mohli byť aj agentmi ŠtB.

Obeť?

Sám Babiš sa považuje za obeť. „A kde sú tí praví eštebáci? Tí tie zväzky skartovali. My sme boli obete, nás stále strážili. Aby sme nekradli, aby sme nebrali provízie,“ presviedčal Babiš pri odchode zo súdu, ktorý za socializmu pracoval v podniku zahraničného obchodu. Zaujímavá je však úvaha bývalého disidenta a prvého šéfa českej kontrarozviedky Stanislava Devátého.

Ten pre český Reflex povedal, že ŠtB bola len filiálkou sovietskej tajnej služby KGB: „A tá na rozdiel od nás, hoci pod inou značkou, existuje dodnes. Rovnako ako ruská imperiálna politika, ktorá je v rozpore so záujmami našimi a našich spojencov.“

A ako Reflex dodáva, „nebezpečnosť Babišovej osoby nespočíva ani tak v tom, že spolupracoval s organizáciou, ktorá už 25 rokov neexistuje. Ale v tom, či v čase, keď vycestoval na dlhodobú cestu do Maroka, nebol náhodou prevzatý vtedajšou KGB. Tá nielenže stále existuje, ale, čo je vážnejšie, od KGB sa odchádza iba nohami napred.“

Babiš sa považuje za obeť - pozrite si video:


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní