Baki Sadiki: Údajný narkobarón sa postavil pred súd. Tvrdí, že je nevinný a že prostredníctvom neho chcú diskreditovať osoby na vysokých postoch.

Baki Sadiki je bezdomovec, rodina mu predala strechu nad hlavou

Ak by sa aj teraz Baki Sadiki dostal na slobodu, ocitol by sa v nezávideniahodnej situácii.

S pohľadom trpiaceho štvanca sa pred senát Okresného súdu v Prešove postavil v rámci obnoveného procesu Baki Sadiki, muž považovaný za šéfa skupiny, ktorá mala pod Tatrami vo veľkom obchodovať s heroínom. A hoci doteraz nikto nepochyboval, že ide výsostne o drogový prípad, najnovšie dianie sa uberá tak trochu absurdným smerom.

Sadiki totiž zvolil pri svojej obhajobe prekvapivú taktiku. Tvrdí, že proces s ním má slúžiť na diskreditáciu vysokopostavených osôb. Ináč povedané, z drogovej kauzy postupne vyrába politickú.

Neviniatko

„Som nevinný v plnom rozsahu. Neexistuje žiadny priamy ani nepriamy dôkaz voči mojej osobe okrem klamstva jediného svedka. Úprimne a čestne hovorím, že ak existuje ešte iný dôkaz okrem jeho výpovede, že som to mal riadiť, prijmem akýkoľvek trest, aj dvadsaťpäť rokov,“ prehovoril s rukou na srdci Sadiki k trojčlennému senátu.

Dopodrobna tiež rozpovedal o tom, ako Juraja Jambricha, teda kľúčového svedka prípadu, spoznal, ako mu pomohol tým, že ho zamestnal na rúbanie dreva či zametanie snehu, ako ho neskôr tento človek pre záchranu svojej kože úplne bezostyšne namočil do drogovej kauzy, s ktorou on rozhodne nemá nič spoločné.

Súdu vysvetlil, že nebol na úteku. Veď akoby mohol, keď o svojom stíhaní nevedel. Počas pobytu v zahraničí ho síce navštívili obidve dospelé deti a manželka podpísala plnú moc obhajcovi, no zrejme aby ho zbytočne nerozrušili, všetko mu tajili. A nič sa vraj nedozvedel ani od bývalej zamestnankyne, ktorá za ním prišla do Srbska. Bývali spolu v hoteli, no jediné, čomu sa venovali, bolo hľadanie práce pre mladú dámu.

Zahraničnú návštevu si vraj predĺžil preto, že plánoval založiť stavebnú firmu. Napriek nesmiernej snahe trvajúcej viac ako dva roky sa mu to však nepodarilo. „Lebo to nie je také jednoduché,“ dôvodil.

Sadiki zároveň poprel, že by sa poznal s terajším predsedom Najvyššieho súdu Štefanom Harabinom. A nie, že by si s ním aj telefonoval. A netuší ani to, kto je istý Jeton Crrvadiku, muž, ktorý mal spolu s ním riadiť drogový biznis pod Tatrami a ktorý je aktuálne na úteku.

Ide síce o človeka pochádzajúceho z rovnakých končín, aj v Poprade sa usadil približne v rovnakom čase, ale pre Sadikiho je to úplne neznáma osoba, keďže kontakty s komunitou z bývalej Juhoslávie vôbec neudržiaval. Svoj čas totiž venoval len rodine a podnikaniu.

Čítajte viac:

Na súde čítali výpoveď čašníčky, ktorá potvrdila vzťah so Sadikim

Otvorený advokát

Sadikiho obhajca Tibor Bašista zdôraznil, že obvinenie jeho klienta má slúžiť jedinému, a to „na diskreditáciu osôb vysokopostavených v politike a v súčasnosti pôsobiacich na Najvyššom súde...“.

„Bolo treba vytvoriť organizátora a z dôvodov, ktoré sú všetkým známe, to bol Sadiki. Ten má byť na základe krivej výpovede odsúdený na dvadsaťdva rokov,“ nechal sa uniesť počas pojednávania advokát.

Podľa neho je na celom prípade zarážajúca aj skutočnosť, že naše orgány vôbec nezaujímalo odhalenie celej drogovej siete pôsobiacej v Turecku, vo Švajčiarsku a v Poľsku, hoci v spolupráci so zahraničnými kolegami takú možnosť mali.

Advokát tiež vyslovil počudovanie nad tým, že Jambrich, ktorý si odpykáva pätnásťročný trest, je vo väzení v pozícii chráneného svedka. Nesúhlasil, aby vypovedal prostredníctvom telemostu. Sudca však jeho požiadavke nevyhovel a z časti pojednávania, keď mal Jambrich vypovedať, dokonca vylúčil verejnosť.

V súvislosti s tým, či Sadiki vedel o trestnom stíhaní, vyslovil advokát svoj skromný názor, že „každý z nás by mal snahu vyhnúť sa trestnému stíhaniu dovtedy, kým nebude nejakým spôsobom právoplatne preukázané, či som vinný, alebo nie som vinný“.

„Myslím si, že o trestnom stíhaní mohol vedieť, ale aj tak to nezakladalo dôvod na to, aby sa konanie po jeho zadržaní nevykonalo v jeho prítomnosti. Podľa platného zákona má na to právo,“ dodal.

Potvrdili výpovede

V rovnaký deň ako Sadiki mal okrem Jambricha vypovedať aj ďalší svedok, ktorý si už odpykáva pätnásťorčný trest. Bývalý automobilový pretekár Ján Cibuľa v súdnej sieni hovoriť odmietol s tým, že trvá na svojich predošlých výpovediach.

Tie následne prečítal predseda senátu. Nuž a samotný Jambrich podľa našich informácií počas viac ako trojhodinovej výpovede prostredníctvom telemostu za zatvorenými dverami potvrdil svoje slová z predchádzajúceho súdneho procesu.

Pripomeňme, že celý čas hovoríme o prípade, ktorý sa údajne stal v priebehu rokov 2007 až 2008. Organizovaná skupina mala v tom čase do Vysokých Tatier z Turecka priviezť najmenej 120 kilogramov heroínu. Privážať ho mali v športovej obuvi. Sadikiho v tejto veci obvinili na jar 2010, no podarilo sa mu ujsť. Našli ho až vlani na jeseň v Kosove, ktoré nám ho vydalo koncom decembra.

Po príchode požiadal o obnovu procesu. Ten pôvodný sa skončil na jeseň 2011, keď mu Krajský súd v Prešove potvrdil dvadsaťdvaročný trest. A hoci Sadikho obhajca má zlé tušenie, že jeho klienta súdy opäť pošlú za mreže, iní to tak smutne nevidia.

Myslia si, že všetko smeruje k oslobodeniu údajného narkobaróna. Pripomeňme len, že už aj predtým bol obžalovaný z drogovej činnosti, no Najvyšší súd prikázal opätovne vypočuť svedkov žijúcich v zahraničí. Skôr ako sa to podarilo, zomreli.

Bez domova

Ak by sa aj teraz pán Sadiki dostal na slobodu, ocitol by sa tak trochu v nezávideniahodnej situácii. Podarilo sa nám totiž zistiť, že zatiaľ čo presviedča súd o svojej nevine, jeho blízki ho pripravili o strechu nad hlavou.

Podľa výpisu z katastra nehnuteľností sa im spoločný rodinný dom v Novej Lesnej podarilo predať ešte koncom júla tohto roku, pričom vklad bol novým majiteľom povolený 5. novembra. Ktovie, či im je známe, že nehnuteľnosť kúpili aj s neoficiálnym vecným bremenom v podobe trvalého pobytu Bakiho Sadikiho.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní