Stále sa obhajuje: Fakt je, že Bašternákove vratky NAKA za ministra Kaliňáka odmietla vyšetrovať.

Bašternákov tieň stále visí nad ministrom vnútra Kaliňákom. Otrasie sa?

Nabúranie účtov v banke, zatýkanie poslaneckého asistenta, mediálna búrka a vypočúvanie koaličnými partnermi - takto v skratke vyzerali ostatné dni ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Asistent poslanca za SaS Jozefa Rajtára Filip Rybanič spustil lavínu. Ako zamestnanec Tatrabanky si prezrel pohyby na účtoch Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka, odfotil mobilom obrazovku s údajmi a takto získané informácie poskytol svojmu šéfovi a médiám.

Na účtoch oboch ministrov pristáli v roku 2014 pomerne vysoké sumy z firmy B. A. Haus, v ktorej až do februára 2013 figuroval kontroverzný podnikateľ Ladislav Bašternák.

Ten Bašternák, na ktorého Kriminálny úrad Finančnej správy podal trestné oznámenie pre podozrenie z podvodného vyplatenia vratky dane z pridanej hodnoty a ktorého policajti z NAKA odmietli trestne stíhať. Ide o toho istého Bašternáka, od ktorého si prenajíma luxusný byt v komplexe Bonaparte premiér Robert Fico.

Zlý dojem

„Od pána Bašternáka a jeho firiem som nikdy žiadne peniaze neprijal, či už priamo, alebo sprostredkovane. Pána Bašternáka poznám a roky som ho nestretol,“ vysvetľoval minister vnútra Robert Kaliňák transakcie na svojom účte.

Koaličným partnerom predložil dokumenty, ktorými dokazoval, že od Bašternáka kúpil akcie spoločnosti B. A. Haus a takto sa od októbra 2013 stal akcionárom firmy, ktorá vlastní dva byty v bytovom dome, kde Kaliňák býva.

Na kúpu akcií minister vnútra čerpal v októbri 2013 kontokorentný úver z Tatrabanky vo výške 500-tisíc eur a zhruba 430-tisíc odišlo vzápätí ako platba za akcie do spoločnosti B. A. Haus. Kaliňák mal takto nadobudnúť 17 akcií v danej spoločnosti.

Akosi podvedome sa v tejto situácii vybavuje klasický židovský vtip o strieborných lyžičkách, kde Kohn hovorí priateľovi Pickovi: „Keď ste včera po večeri od nás odišli, nemohli sme nájsť strieborné lyžičky…“

Pick sa ohradí: „Nebláznite, Kohn, priatelíme sa už tak dlho, azda si nemyslíte, že by sme ich boli ukradli?!“ Kohn pokýve hlavou a povie: „No, my sme ich vzápätí našli, ale zlý dojem, ten už ostal.“

Zlý dojem v tomto kontexte ostáva. Či už preto, že Bašternákove vratky NAKA za ministra Kaliňáka odmietla vyšetrovať, alebo preto, že byt u Bašternáka v komplexe Bonaparte, ktorý stavali kedysi v rozpore so stavebným povolením a jeho kolaudáciu sprevádzali zvláštne okolnosti a zásahy vyššej moci, si prenajíma sám premiér Robert Fico.

Alebo aj preto, že Bašternák si u policajtov vybavoval odpustenie banálnej 150-eurovej pokuty za porušenie dopravných predpisov. A napokon, zlý dojem vyvoláva aj konanie zamestnanca banky, ktorý sa neštítil porušiť zákony a vlámal sa do súkromia ministrov na základe obskúrnej politickej motivácie.

„Kaliňák je v politike veľmi dlho, nie je naivný. Ak by išlo o korupciu, riešil by to bankovým prevodom cez slovenskú banku na svoj účet? Veď to by už bol padnutý na hlavu,“ nekladie si servítku pred ústa analytik Ján Baránek.

„Zlý dojem zostáva, ale pochybujem, že by sa niekto sťahoval pre zlý dojem z majiteľa. Sťahujeme sa pre zlý dojem z lokality či zo susedov, ale nie pre majiteľa. To by sa muselo vysťahovať veľa domov v hlavnom meste,“ mieni Baránek.

Koaličná podpora

Roberta Kaliňáka si pozorne vypočuli aj jeho koaliční partneri, ktorým musel vysvetliť svoje prepojenie na spoločnosť B. A. Haus, a. s. Ukázal dokumenty, z ktorých podľa neho vyplýva, že neprijal žiadne peniaze od Bašternáka. „Politické strany vládnej koalície dôverujú podpredsedovi vlády a ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi,“ podporil korunného princa Smeru premiér Robert Fico po rokovaní koaličnej štvorky.

Predstavitelia koalície zároveň vyzvali príslušné orgány činné v trestnom konaní, aby urýchlene a dôsledne prešetrili podozrenia z daňových podvodov. Podľa informácií PLUS 7 DNÍ na tom trval najmä predseda Siete Radoslav Procházka a ministerka spravodlivosti za Most- Híd Lucia Žitňanská. Obaja vraj v koaličnej rade označili situáciu za veľmi vážnu a nie dobrú pre vládu.

Ministra vyzvali, aby celú vec verejne vysvetlil a svoje tvrdenia podložil dôkazmi. Koaliční partneri podľa informácií PLUS 7 DNÍ tlačili na ministra, aby Bašternák niesol zodpovednosť za všetky kauzy, ktoré má na krku. Zhodli sa, že kým sa tak nestane, bude táto kauza traumatizovať spoločnosť aj samotnú vládu.

Oficiálne vyjadrenia po skončení koaličnej rady ani jeden z partnerov Smeru-SD nedal. Všetci však situáciu sledujú a čakajú, ako sa vyvinie. Minister Kaliňák bude čoskoro čeliť ďalšiemu pokusu o odvolanie zo strany opozície. Či mu koaličné strany vyslovia dôveru, dnes ani jeden z lídrov nevie.

Chronológia kauzy Kaliňák

Marec 2016 - Týždenník Trend a Denník N informovali, že spoločnosť BL - 202, za ktorou stojí podnikateľ Ladislav Bašternák, požiadala štát krátko po svojom vzniku vo februári 2012 o vratku DPH v sume dva milióny eur. Finančná správa nechala transakciu prešetriť a vyjadrila podozrenie, že môže ísť o fiktívny obchod, vratku Bašternákovi napriek tomu vyplatili.

Kriminálny úrad preveroval viacero Bašternákových firiem, podal trestné oznámenie, avšak policajná vyšetrovateľka trestné oznámenie odmietla. Prípadom sa začala opätovne zaoberať až po medializácii, v apríli 2016 sa začalo trestné stíhanie vo veci zločinu neodvedenia dane v súvislosti s uplatnením nároku na vrátenie nadmerného odpočtu DPH.

7. júna 2016 - Opozícia sa pre kauzu pokúsila v parlamente odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka, podľa nich maril vyšetrovanie. 11. júna 2016 - Opozícia zverejnila informáciu, že Kaliňák prijal na svoj účet v Tatrabanke 260-tisíc eur od firmy B. A. Haus, v ktorej figuroval v minulosti Bašternák.

13. júna 2016 - Kaliňák ukázal dokumenty o odkúpení akcií od Bašternáka.