Štefan Harabin a Miroslav Beblavý sú na nože.

Beblavého a Harabina rozhádali nehnuteľnosti

Štefan Harabin a Miroslav Beblavý sa do seba pustili pre svoje nehnuteľnosti.

Poslanec Miroslav Beblavý z SDKÚ mal zrejme oľutovať, že si ako predseda parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií dovolil zaujímať sa o majetok šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina, keď požadoval prešetriť medializované informácie o Harabinovom podozrivo lacno kúpenom luxusnom byte. Hlava slovenskej justície zvolila osvedčenú taktiku a otočila pozornosť zo seba na Beblavého. „Verejne sa ho pýtam, odkiaľ získal peniaze na hotovú vilu s pozemkom v jednej z najlukratívnejších častí Bratislavy už ako 25-ročný,“ zaútočil Harabin.

Šikovný

Predseda Najvyššieho súdu sa zrejme inšpiroval článkom v našom týždenníku ešte z roku 2005. Upozornili sme v ňom, že vtedajší štátny tajomník ministerstva práce Beblavý a jeho manželka, v tom čase prezidentka organizácie Transparency International Emília Sičáková-Beblavá, majú menší problém zhodnúť sa v tom, ako prišli k nehnuteľnosti za viac ako štyri milióny korún. Ona tvrdila, že sa na podrobnosti tejto transakcie veľmi nepamätá - cenu domu odhadla na tri milióny korún, dnes približne stotisíc eur, a výšku úveru na pol milióna korún. Verzia jej manžela sa zhodovala s tým, čo nám potvrdil aj aktuálne. „Dom v bratislavskej Trnávke sme si kúpili v roku 2002, teda ešte predtým, než som sa stal akýmkoľvek verejným činiteľom. Hodnota tejto nehnuteľnosti bola 4,35 milióna korún. Kúpu sme financovali prostredníctvom jedenapolmiliónovej hypotéky a tiež z predaja manželkinho bytu, za ktorý získala 1,2 milióna korún. Zvyšných 1,65 milióna boli úspory,“ vyratúva Beblavý prostriedky na dom, ktorého zastavaná plocha aj s nádvorím má rozlohu 231 štvorcových metrov. Na našu otázku, ako sa dá v dvadsiatich piatich rokoch našetriť takmer 55-tisíc eur, poslanec reagoval vysvetlením, že pracoval už od sedemnástich ako tlmočník a prekladateľ. „Neskôr som pracoval pre medzinárodné inštitúcie. Ak je to potrebné a má niekto pochybnosti, som ochotný dať súhlas, aby sa vytiahli daňové priznania od roku 1995 do roku 2002. Nemám žiadny problém kúpu domu zdokumentovať,“ tvrdí poslanec.

Dom v Trnávke: Vlastnia ho manželia Beblaví od roku 2002. Velkú cast sumy, ktorú za dom zaplatili, vraj mali našetrenú. Foto: Norbert Grosz

Vedec

A obracať sa vie aj ako verejný funkcionár. Podľa majetkového priznania totiž v minulom roku predstavovali jeho príjmy vy-še 110-tisíc eur. Za poslancovanie to pritom bolo len niečo viac ako 40-tisíc eur. „Peniaze, ktoré som uviedol v majetkovom priznaní ako iný príjem, pochádzajú z vedeckého projektu v Bruseli. Na polovičný úväzok vediem európsky výskumný projekt NEUJOBS, ktorý sa venuje budúcnosti zamestnanosti v Európe. Pokiaľ viem, ide o najväčší výskumný projekt, aký sa kedy slovenskému spoločenskému vedcovi v Bruseli podarilo získať,“ vysvetľuje Beblavý. Dá sa konštatovať, že taký európsky vedec sa nemá zle. Vďaka svojej aktivite sa Beblavý od vlaňajška vyváža na novučičkom Audi A6 za 60-tisíc eur. Ak by sa, nedajbože, pohádal so svojou nežnou polovičkou, môže zložiť hlavu v byte v bratislavskom Novom Meste s veľkosťou dvesto štvorcových metrov, ktorý vlastní od roku 2010. Dostal ho ako dar od rodičov. „Rodičia aj naďalej tento byt obývajú,“ vysvetľuje poslanec. Štefanovi Harabinovi odkázal, že ak má nejaké informácie o informácie o podozrivých počinoch iných ústavných činiteľov, nech podá podnet. „Rešpektujem prezumpciu neviny. Netvrdím, že on je vinný, ale verejné informácie týkajúce sa kúpy jeho bytu sú dostatočne vážne na to, aby sme ich preverili. Ak to bude napokon v poriadku, ja prvý to poviem,“ sľubuje Beblavý.

Vyvolený?

Rad je teraz na Harabinovi, ktorý bude členom parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií vysvetľovať, ako je možné, že za byt, ktorého hodnota bola okolo 170-tisíc eur, zaplatil len 95-tisíc. Podľa Hospodárskych novín dostal Harabin na mezonetový holobyt v obytnom súbore Octopus 44-percentnú zľavu preto, lebo k podpisu kontraktu došlo v čase, keď sa projekt iba plánoval.

Tlačové oddelenie Najvyššieho súdu napísalo, že Harabin neprijal žiaden dar alebo inú výhodu. „Byt sa rozhodol kúpiť spoločne s manželkou v prvom polroku 2006, keď podnikol záväzné právne kroky a bola určená cena,“ napísali úradníci. Vysvetlenie je však podľa Hospodárskych novín v priamom rozpore s tvrdením predajcov nehnuteľnosti. V stanovisku totiž uviedli, že hlavným dôvodom zľavy bolo, že chceli „urýchlene dokončiť dopredaj bytov“. „Tento byt bol predaný v poslednej fáze predaja,“ tvrdia. Priznali, že individuálna cena, ktorú Harabin získal, nebola štandardná. Dostali ju však podľa nich aj iní klienti. Na rovnakej adrese býva podľa denníka aj slovenský tenisový reprezentant Michal Mertiňák, ktorý nielenže nedostal na byt zľavu, ale musel platiť vo viacerých splátkach vopred. Byt si objednal dopredu a na jeho dostavbu čakal. „Pýtal som sa, ale nebola tam možnosť,“ odpovedal na otázku, či nežiadal o zľavu. „Na začiatku som zaplatil tridsať percent z normálnej ceny, po dokončení hrubej stavby ďalších tridsať percent, potom ďalších a nakoniec ešte desať percent“. Byt v tomto komplexe kupoval aj ďalší politik, exminister obrany a poslanec za SDKÚ Martin Fedor. Ten takisto tvrdí, že žiadnu zľavu nedostal.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].