Beštiálny sériový vrah žien sa môže dostať na slobodu! Sedí už 25 rokov

V rokoch 1990 až 1992 strašili Bratislavčanov mimoriadne brutálne vraždy. Vtedy ešte neznámy vrah vnikal do prízemných bytov cez okná a svoje obete - bolo ich dokopy deväť - umlátil ranami do hlavy na smrť. Až na jeden prípad išlo o ženy v rôznom veku, ktoré vrah navyše znásilnil. Neprekážalo mu dokonca ani to, že boli už po smrti.

Polícia ho zadržala na jar roku 1992, keď ho súd poslal do väzby. Ondrej Rigo (61), ako sa jeden z najbrutálnejších slovenských vrahov volá, dostal doživotie. Po 25 rokoch však môže požiadať o podmienečné prepustenie.

Mohli by ho pustiť, musí o to požiadať

Súčasné zákony mu to umožňujú. Ako nám vysvetlil Adrián Baláž, riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže, „súd môže odsúdeného podmienečne prepustiť na slobodu, ak odsúdený vo výkone trestu plnením svojich povinností a svojím správaním preukázal polepšenie a môže sa od neho očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život“.

Väznica musí ešte predtým vypracovať hodnotiaci posudok, v jeho závere riaditeľ zariadenia potvrdí, či odsúdený preukazuje splnenie podmienok na podmienečné prepustenie a či sa podmienečné prepustenie odporúča. Konkrétne k prípadu Rigo sa však Baláž bez povolenia odsúdeného vyjadrovať nemôže.

V base patril k „tým lepším“

Podľa bývalého pracovníka väznice, kde si Rigo odpykáva trest, patril k „lepším“ odsúdeným. „Myslím, že celkom solídne dodržiaval ústavný poriadok. Patril k tým chudobnejším väzňom, ak sa dalo, využíval dobročinnosť spolubývajúcich väzňov. V cele nebol sám, býval v takzvanej dvojcele, ktorá mala spoločnú chodbu a určitý čas boli mreže jednotlivých ciel otvorené, takže sa mohli navzájom navštevovať. Keď boli mreže zatvorené, tak sa mohli rozprávať len cez mreže, každý bol v cele sám. Spoločná chodba sa využívala cez deň aj ako pracovisko, v určitú hodinu dostali väzni materiál na šitie obuvi a šili topánky. Je to otročina, robia viac-menej zadarmo,“ vraví bývalý dozorca.

Názor psychológa: Beštia

Rigo podľa neho šil obuv a neprejavoval sa problémovo. Šancu na prepustenie by teda teoreticky mohol mať. Otázne budú jeho psychiatrické a psychologické posudky. Anton Heretik, jeden zo znalcov, ktorí Riga posudzovali, napísal v knihe Zlo, ktorá vyšla v roku 2015, toto: „Ondrej R. dodnes sedí v oddelení pre odsúdených na doživotie a treba dúfať, že tam naozaj ostane do konca života. Inak by sa v noci opäť zakrádal ulicami mesta a hľadal osamelú ženu, ktorá žije na prízemí.“

Ako vraždil Rigo? Ako si na neho spomína obeť, ktorá prežila? Dočítate sa to už zajtra v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Plus 7 dní

  • jb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].