Niekedy môže byť vskutku ťažké určiť pacientovi diagnózu, druhý názor iného špecialistu môže pomôcť, nie je to však zadarmo.

Biedny obraz slovenského zdravotníctva: V čakárňach sme strávili neskutočný čas!

Verili by ste, že uplynulý rok sme čakaním u lekárov v priemere premrhali viac ako 9,5 hodiny? Čo myslíte, dáme tento rok viac?

Podľa prieskumu spoločnosti GfK približne polovica ľudí je nespokojných so súčasnou kvalitou poskytovania zdravotnej starostlivosti. „Najviac sú ľudia nespokojní s čakacími dobami u lekárov, s prístupom personálu, ale aj celkovou zdravotnou starostlivosťou,“ priblížila Katarína Lepiešová z marketingovo-komunikačného oddelenia.

Únavné čakanie

Dlhá čakačka u lekárov nebaví 37 percent pacientov a má aj prečo. Čakaním u lekárov sme podľa zistení GfK za uplynulý rok v priemere strávili neuveriteľných viac ako 9,5 hodiny.

„U všeobecného lekára sa pred ambulanciou v priemere čaká 51 minút. Najdlhšie sa čaká u špecialistu (75 minút) a najkratšie u zubára. Problém získať termín majú ľudia hlavne u špecialistu, u ktorého sa na termín čaká priemerne 7,3 týždňov,“ opísala nelichotivé zistenia Lepiešová.

(Ne)kvalita personálu

Takmer jedna pätina pacientov je ďalej nespokojná s prístupom personálu, 16 % ľudí sa zas sťažuje na celkovú zdravotnú starostlivosť. Nasleduje nespokojnosť s poplatkami u lekárov, nedostatočným vybavením a stavom nemocníc, kvalitou personálu a vysokými doplatkami za lieky.

Zistenia vyplynuli z telefonického prieskumu, na ktorý odpovedalo 1000 respondentov vo veku 18 a viac rokov a 200 lekárov rôznych špecializácii.

Anketa

Je podľa vás čakanie u lekárov neprimerane dlhé?

Áno 95% Nie 5%Celkový počet hlasujúcich: 433


  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].