Reklamy pútajú všade. V mestách, na uliciach, ale aj pri hlavných cestách.

Bilbordy vás môžu zabiť! Stačia na to štyri sekundy

Nápisy HOT DOG, Limo, Cukrová vata, Trnavské Cherry a obrovský bilbord cez celú budovu turistickej ubytovne: Bývanie v Tatrách už od 18 720 eur. Milé privítanie nad parkoviskom na Štrbskom Plese.

Toto sme písali pred tohtoročnou letnou turistickou sezónou vo Vysokých Tatrách. Všade samé reklamy. Ak ich však chcete vidieť, musíte sa cestou z Popradu prebojovať doslova lesom kadejakých obrovských pútačov, pre ktoré si nevšimnete ani Vysoké Tatry. Kúp, kúp, kúp!

Bilbordové reklamy pri cestách môžu byť nebezpečné, tvrdí odborník. Foto: Norbert Grosz

Asi pred pol rokom ktosi na diaľničnom obchvate pri vstupe do Bratislavy umiestnil obrovskú niekoľkometrovú žiariacu dopravnú značku: Daj prednosť v jazde! Podľa odborníkov je to jedna z najdôležitejších značiek. Minulý týždeň sme sa pozreli na bratislavské cesty. Obrovský slogan - Od Tatier k Dunaju...

Či chcete alebo nie

Či sa vám páči alebo nie, v hlave sa vám ozve refrén tejto piesne. Ešte nedoznel, a už máte pred očami Štafetový beh tímov a Letný výherný festival aj s informáciou, že k poukážke za 40 eur dostanete 10 navyše.

Nemáte čas uvažovať nad touto akiste skvelou ponukou, pretože sa vám už do očí tlačia plávajúce podlahy za 9,90 eura za meter štvorcový. Ak sa vám podarilo prejsť rušnú bratislavskú križovatku Tomášikovej a Ružinovskej ulice bez toho, aby ste zabili seba alebo niekoho iného, omráči vás na obrovskom bilborde ten istý slogan, ktorý ste si prečítali už pred ňou: Od Tatier k Dunaju...

A hneď pod ním, ako kuriatka pod muchotrávkami, menšie bilbordíky... Dopravný psychológ Karol Kleinmann tvrdí, že reklamné pútače sú dielom „obchodníkov so smrťou“. Kým ich vnímate, nevenujete pozornosť jazde. Keď sa však už niečo stane, je neskoro spomenúť si na názov knihy Oliviera Toscaniho: Reklama je navoňaná zdochlina!