Hit medzi školákmi: Video, na ktorom si ôsmačka vybavuje účty so šiestačkou, šokovalo dospelých.

Bitky, chľast, sex, drogy a ponižujúce videá: Takto sa zabávajú deti

Záznam brutálnej bitky, na ktorej ôsmačka fackuje a šklbe za vlasy šiestačku, pľuje na ňu a nadáva, je medzi školákmi hitom.

Šokujúce videá, na ktorých si štrnásťročná ôsmačka vybavuje účty s trinásťročnou šiestačkou, údajnou sokyňou v láske, sa stali medzi žiakmi základných škôl na východe Slovenska hitom.

Zatiaľ čo deti sa zabávajú, rodičia školáčok i odborníci netaja zdesenie a s námahou hľadajú slová vysvetlenia. Záznam brutálnej bitky z centra Michaloviec je však iba špičkou ľadovca. Na internete sú desiatky podobných ukážok toho, čo dokáže predviesť školopovinná mládež.

Čo baví deti

Medzi školákmi na východe Slovenska kolujú zábery naoko sebavedomej žiačky základnej školy v Michalovciach, ktorá fackuje a šklbe za vlasy dievča menom Vanessa, pľuje naň, nadáva mu a nepríčetne vrieska. Dôvodom surového útoku je údajný orálny sex s frajerom agresorky.

Bitá školáčka sa chúli do klbka a usedavo plače, okolostojace tínedžerky sa zabávajú, smejú a všetko si natáčajú na mobilné telefóny. Na záznamoch, ktoré trvajú necelú minútu, počuť aj vulgárne komentáre. Jedno z prizerajúcich sa dievčat jačí na Vanessu, že si za bitku môže sama - vraj dostala preto, že „kurila“ frajera agresorky.

Ďalšia dievčina sa na konci videa postaví pred mobilný telefón a so smiechom zahlási: „Koniec divadelného predstavenia.“ Na druhom zázname sa zo zabávajúceho publika ozve štipľavé: „Teraz reveš?! Si si mala uvedomiť, čo si robila predtým, ty k…. jedna mastná!“

Akoby si každá z účastníčok agresívneho útoku chcela užiť svojich päť minút slávy. Desivá skutočnosť však pokračuje aj po skončení bitky a vypnutí kamery. Brutálne video si školáci posielajú cez mobilné telefóny a sociálne siete.

V priebehu pár dní je z neho hit. Žiaci základných škôl sa zabávajú, agresorka s kamarátkami si užívajú domnelú slávu a obeť bitky trpí hanbou a ponížením.

Narušený vývin

Odborníci sa zhodujú, že agresívne video žiačok základnej školy odhalilo hneď niekoľko mimoriadne vážnych aspektov, ktoré narušujú vývin detí v tomto veku. Za pozornosť stojí už skutočnosť, že školáčky sa na útok pripravovali, natáčali si ho a nik z prítomných Vanesse nepomohol.

„Fakt, že si to slečny natáčali a nepomohli, je veľký výkričník. Zverejnením videa na webe, jeho posielaním rovesníkom však ďalej ubližujú poníženej a zbitej dievčine. Je dosť možné, že si ani len neuvedomujú dôsledky svojho konania. Jednoducho sa zabávajú,“ hovorí Dana Lovašová, detská psychologička a vedúca Linky detskej dôvery v Košiciach.

Veľmi vážna vec je podľa nej aj dôvod bitky. „Ak by bola pravda, že šiestačka mala orálny styk, mohlo by ísť o sexuálne zneužívanie maloletej. V prípade, že si to dievča vymyslelo, ani to nie je v poriadku. Každopádne to zaváňa šikanovaním,“ upozorňuje.

Lovašová sa počas svojej praxe nestretla s podobným prípadom. Rovnako to platí aj o košickej linke detskej dôvery. „Samozrejme nám volajú deti a pýtajú sa, čo majú robiť, keď sú zaľúbení, ako komunikovať s objektom lásky. Nestretli sme sa však s tým, že by riešili neveru podobným extrémnym spôsobom ako slečna na videu,“ dodáva Lovašová.

Rodičia a škola

Prekvapení sú nielen odborníci, ale aj rodičia a učitelia. Vedenie michalovskej školy zdôrazňuje, že k bitke nedošlo v škole ani počas vyučovania. Napriek tomu zvažuje rapídne znížiť bitkárke známku zo správania. Rodičia sa zas snažia chrániť česť svojich dcér. Dušujú sa, že ide o slušné dievčatá. Mladík, pre ktorého došlo ku konfliktu, sa cíti obletovaný ako kráľ.

Zvyšok Michaloviec sa tvári, že ich deti by nič podobné nespravili. Prípadom sa už zaoberá polícia. „V súvislosti so zverejneným videom, na ktorom bol zachytený incident medzi dvoma školáčkami, polícia vedie trestné stíhanie za prečin výtržníctva. Vzhľadom na vek páchateľa a poškodenej osoby sa nebudeme k veci bližšie vyjadrovať,“ informovala hovorkyňa košického krajského policajného riaditeľstva Jana Mesárová.

Otázka času

Zasvätení však tvrdia, že bola iba otázka času, kedy videá zachytávajúce aroganciu školopovinnej mládeže v Michalovciach vyplávajú na povrch. Hoci verejne o nich nik nehovoril, školáci sa na podobných videách zabávali pomerne často. A nielen to.

Už roky sú známe diskotéky pri Zemplínskej šírave, kde sa mládež z Michaloviec dáva voziť taxíkom. Na bujarých zábavách vraj nechýba alkohol a drogy. Divoké párty sa fotia a nahrávajú na mobilné telefóny. Výsledok v podobe fotografií a videí si účastníci posielajú medzi sebou a uverejňujú na sociálnej sieti.

Divoká zábava

Otec dvoch dcér, ktoré dnes študujú na strednej škole, priznáva, že so zábavou pri Zemplínskej šírave má vlastnú skúsenosť. Dozvedel sa o nej, keď mala staršia dcéra štrnásť rokov.

„Aj keď som strážil dcéru ako oko v hlave, vždy si našla spôsob, ako bez dovolenia a nepozorovane zmiznúť v noci von. Najprv som netušil, kam chodí. Potom som sa dozvedel, že so spolužiačkami sa dáva voziť taxíkom na diskotéku na Zemplínsku šíravu, na Kamenec,“ prezrádza rodič.

Dievčatá sa zložili po päť eur na taxík. Šesť eur bolo vstupné na diskotéku a alkohol si kúpili v stánkoch pred podnikom. „Keď som to tak zrátal, na večer potrebovala minimálne dvadsať eur. Nikdy som sa od nej nedozvedel, odkiaľ mala peniaze.

Keď som ju potom videl na obrovskej diskotéke úplne opitú, ako sa potáca a vyzývavo pozerá na chlapov, mal som dosť. Pomohol iba úplný zákaz vychádzok na pol roka a sústavná komunikácia. Dnes už, našťastie, tento problém riešiť nemusíme,“ dodáva rodič.

Diskotéky na brehu Zemplínskej šíravy sú známe už roky a priťahujú pozornosť mládeže zo širokého okolia. Bežne tam je na akcii takmer tisícka návštevníkov, najmä v lete. A neodrádza ich ani skoro pätnásťkilometrová vzdialenosť a nutnosť použiť taxík. Skôr naopak, posilňuje to pocit voľnosti.

„Šírava je obrovská, keď sa niekde vyberú dobre opité s nejakým chalanom, nemáte šancu dievča nájsť,“ uzatvára otec. Aj polícia pripúšťa, že najmä počas letnej turistickej sezóny je pri Zemplínskej šírave viac mladistvých.

„Dochádza medzi nimi k zvýšenému požívaniu alkoholických nápojov z dôvodu, že sú bez rodičov, ktorí často ani nevedia, kde sa ich deti nachádzajú, respektíve, kde trávia prázdniny,“ vysvetľuje Jana Mesárová.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].