Chrípková sezóna: Lekárne sa už zapĺňajú.

Biznis s chrípkou: Liekmi a horúcimi nápojmi sa môžete priotráviť

Slováci v minulom roku dali za chrípku viac ako 19 miliónov eur. Ľudia si však myslia, že keď je liek voľnopredajný, môžu si ho ľubovoľne dávkovať.

Sú to len peniaze za lieky, ktoré sme si nakúpili v lekárni bez predpisu lekára. Do tejto sumy vôbec nepatria antibiotiká a hospitalizácie. Národné centrum zdravotníckych informácií zverejnilo top tridsiatku liekov bez predpisu, ktoré urobili lekárňam minulý rok najväčší biznis.

Viac ako polovicu produktov sme si kúpili na chrípku a prechladnutie. Dva milióny sme dali len za populárny horúci nápoj, ktorý nás má podľa reklamy okamžite postaviť na nohy. „Môžete sa ľahko predávkovať,“ dvíha varovný prst toxikologička.

Telo vie, čo robí

Praktického lekára Petra Liptáka sme sa opýtali, či vďaka zázračným produktom na chrípku za milióny eur trvá choroba kratšie ako pred dvadsiatimi rokmi. „Trvá rovnako dlho a má rovnaké komplikácie, ako mala predtým,“ hovorí skúsený doktor.

Množstvo produktov v lekárňach evokuje v ľuďoch pocit, že naozaj liečia chrípku. Pravda je, že ani jedna tabletka alebo prášok z lekárne chrípku nevyliečia. Dokáže to urobiť len vlastné telo s množstvom protilátok, ktoré si vytvorí.

Produkty za devätnásť miliónov len zmierňujú prejavy choroby. Vďaka nim sa cítite trochu lepšie. Možno vám to umožní prechodiť chrípku. Argumenty, prečo by ste to nemali robiť, opakujú lekári každý rok.

„Človek by nemal utekať do roboty, keď je raz chorý, má teploty, bolí ho celé telo. To sú jasné signály, ktoré nám hovoria, že by sme mali chorobu rešpektovať a nie za každú cenu prehlušiť symptómy,“ hovorí doktor Lipták.

Niektoré symptómy dokonca potrebujeme. Teplota je užitočná, lebo ňou chce telo deaktivovať vírus, vykašliavanie a nádcha čistia organizmus. Sú súčasťou obranného postupu, ktorý nám pomáha bojovať s chorobou.

Lieky sú podľa Liptáka namieste vtedy, keď to náš obranný systém preháňa, napríklad pri teplotách nad tridsaťosem stupňov alebo pri suchom dráždivom kašli. Lepšie nás totiž lieči ten vlhký, produktívny.

Kombinatorika

Prípravky často kombinujú rôzne látky. Napríklad horúci nápoj obsahuje paracetamol, vitamín C aj látku proti upchatiu nosa. „Pacienti z toho možno potrebujú len paracetamol, ale kúpia si produkt ako celok a užívajú aj niečo, čo im môže škodiť,“ upozorňuje doktor Lipták a menuje skupinu ľudí, ktorým to môže spôsobiť problém.

„Ľuďom s chorobami srdca, s vysokým krvným tlakom alebo s vysokým očným tlakom môže užívanie pseudoefedrínových látok spôsobiť vážnu komplikáciu. Pre tehotné ženy je paracetamol v poriadku, ale kombinácie s inými liekmi už môžu vyvolať neželaný efekt.“

Príbalové letáky pri voľnopredajných liekoch zväčša nečítame. Podľa prieskumu im aj tak štvrtina ľudí do 65 rokov nerozumie. „Naozaj by som odporúčal užívať na chrípku len lieky, ktoré dobre poznáme a obsahujú len jednu účinnú látku. Keď si k tomu dáme vitamín C a horúci čaj, dosiahneme podobný efekt ako pri drahom horúcom nápoji,“ tvrdí Lipták.

Otrava liekmi na chrípku

Na trhu existuje sedemdesiat druhov paracetamolu v rôznych formách a názvoch. Našich toxikológov to desí. „Ľudia si myslia, že keď je liek voľnopredajný, môžu si ho ľubovoľne dávkovať. Dajú si štyri až päť takýchto horúcich nápojov za deň, nedajbože nimi zapijú paracetamol a predávkujú sa,“ hovorí farmaceutka doktorka Blažena Cagáňová z Národného toxikologického informačného centra Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

„Máme veľa takých prípadov, že po dvoch-troch dňoch užívania paracetamolu sa pacienti dostavili do nemocnice. Už jeden blister za deň môže spôsobiť závažné, nezvratné poškodenie pečene.“ Minulý rok sa paracetamolom predávkovalo stopäťdesiat Slovákov. V Českej republike v minulosti dokonca jeden zomrel.

„Nebezpečná je kumulatívna intoxikácia, preto je podľa mňa nevyhnutné, aby pacient lekárnika informoval, aké ďalšie lieky má doma a ktoré plánuje užiť,“ hovorí. Rizikové sú aj prípravky proti upchatiu nosa, ktoré výrobcovia tiež bežne pridávajú do horúcich nápojov na chrípku.

Pri vyšších dávkach môžu spôsobiť podráždenie, nespavosť, tras končatín. Slováci to okrem iného preháňajú aj s vitamínmi. Spoliehajú sa na to, že céčko organizmus rýchlo vyplaví von. „V lekárňach sa dajú teraz kúpiť už veľmi vysoké dávky vitamínu C a ak má pacient poškodené obličky, čo vôbec nemusí vedieť, môže sa mu stať, že si spôsobí obličkové kamene.“

Ak si dávate vitamín C, mali by ste veľa piť, aby ste si chránili obličky. „Určite by som bola opatrná pri užívaní tabletiek vitamínu C, ktoré majú tisíc miligramov,“ hovorí odborníčka na toxikológiu. Chrípková sezóna sa už začala a lekárne sa plnia pacientmi. Najohrozenejšie sú deti a ľudia nad šesťdesiat rokov.

Primálo očkovaných

Keď dostaneme chrípku, naše telo si prečíta informáciu na povrchu vírusu, kde sú takzvané antigény. Vytvorí si vlastné protilátky a zhruba o týždeň až desať dní už má pacient takú hladinu protilátok, že zničí vírus a vyzdravie. V minulej sezóne sa u lekára prihlásilo milión tristotisíc pacientov s akútnym respiračným problémom.

Najčastejšie ochoreli deti do päť rokov v Nitrianskom, Bratislavskom a Žilinskom kraji. Každý pacient, ktorý navštívil lekára, dal za voľnopredajné lieky na chrípku priemerne pätnásť eur.

Vírusy, ktoré ľudia dostali, presne kopírovali tie, ktorým sa dalo predísť očkovaním. Napriek tomu, že očkovanie platia všetkým pacientom všetky poisťovne, vakcínu si dalo pichnúť len päť percent Slovákov.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].