Bordel po sviatkoch: Takto to vyzerá pri našich domoch

"Keď on bol taký milý!" zdôvodňoval chlap v stredných rokoch, prečo si kúpil plyšového medvedíka. "Spávať s ním nebudem a hrať sa s ním asi tiež nebudem! Ale jednoducho som mu neodolal! Asi ho vyhodím."

Predvianočné konzumné divadlo máme za sebou, či ste si už zachovali zdravý rozum počas reklamných kampaní alebo nie, či ste odolali psychologickým pascám alebo nie. Môžeme sa tešiť na nasledujúce Vianoce, je po všetkom. Ale nie pre všetkých. Tie tohtoročné Vianoce ešte musia odpratať zo sveta - smetiari.

A zrejme sa poriadne zapotia. Smetné nádoby prekypujú hojnosťou všetkého.

"So sviatkami a najmä Vianocami rastie aj množstvo odpadu. Napríklad, v decembri 2015 vyprodukovali obyvatelia Bratislavy najviac papiera - o 29,6 percenta viac ako v novembri 2015, nasledoval zmesový komunálny odpad - o 5,1 percenta viac ako mesiac predtým a plasty - o 1,6 percenta viac ako v novembri 2015. Očakávame, že aj v tomto roku 2016, bude odpadov počas sviatkov opäť vyššia," hovorí Beáta Humeniková, hovorkyňa bratislavskej spoločnosti OLO.

Foto: Viktor Malý

V roku 2015 odviezli z Bratislavy takmer 159-tisíc ton odpadu. Z toho 114 450 ton najviac zmesového komunálneho odpadu, takmer 115-tisíc ton, papiera bezmála osemtisíc ton, plastov okolo 4500 ton a päť a pol tisíca ton skla. Premenené na drobné - denne z Bratislavy zmizne približne 500 ton odpadu.

Smetie vyrábame ako Xénia v rozprávke o Arabele. Na jednu slovenskú hlavu pripadá vyše 320 kilogramov odpadu ročne. Separujeme menej radi, ročne dokážeme vytriediť iba okolo 30 kilogramov druhotných surovín.

Jednoduchšie je všetko nahádzať do jedného kontajnera, prípadne hodiť to vedľa neho...

Foto: Viktor Malý

"Aj keď je zberná nádoba prázdna, niektorí obyvatelia vrecko so smeťami pokojne hodia vedľa," hovorí Beáta Humeniková. Možno si myslia, že stačí, ak odpad umiestnia k zberným nádobám, ale to nie je pravda. "A tak k zberným nádobám ukladajú šatstvo, nábytok, nádoby po maľovaní a podobne. Treba si však uvedomiť, že dočistenie v takomto prípade je spoplatnené a v konečnom dôsledku sa naň poskladajú všetci obyvatelia bytového domu."

Keď pôjdete vyhodiť smetie, pozrite sa, ako to tam vyzerá. Toto je odvrátená tvár Vianoc. Aj keď možno v niektorom kontajneri nájdete plyšového macíka, ktorého tam vyhodil onen chlap v stredných rokoch.