V Bosne sú stále živé spomienky na krvavý ozbrojený konflikt. Prezident sa asi neporadil so slovenským šéfom diplomacie Miroslavom Lajčákom.

Bosniaci o Gašparovičovom prešľape: To sem každý môže prísť a zabíjať nás?

Bosnianski intelektuáli vidia za vyhlásením prezidenta Gašparoviča skryté motívy.

Ak by prezident Ivan Gašparovič v Barcelone prirovnal vzťahy Katalánska a Španielska k tým česko-slovenským, zrejme by spôsobil menší rozruch než svojím bosnianskym faux pas. Hoci je otázka osamostatnenia nacionalistických provincií na Pyrenejskom polostrove aktuálna, nie je to taká citlivá téma ako v balkánskej krajine. Obyvatelia Bosny majú v čerstvej pamäti krvavú vojnu, navyše slová každého vysokopostaveného politika členskej krajiny EÚ vnímajú mimoriadne vážne.

Vojnové traumy: V Bosne sú stále živé spomienky na krvavý ozbrojený konflikt. Foto: Profimedia.sk

Vojnové traumy

„Slováci predsa nezabili dvestotisíc Čechov predtým, než sa pokojne rozišli. Takéto vyhlásenie je obrovský škandál,“ rozčúlene uviedol pre agentúru Anadolija bosniansky akademik Muhamed Filipovič. „Čo takéto odkazy znamenajú? Že každý môže prísť sem a zabíjať nás?“ dodal.

Pobúrenú reakciu spôsobili vyhlásenia slovenskej hlavy štátu počas návštevy Banje Luky, strediska srbskej časti Bosny. Ivan Gašparovič najprv hovoril o dobrej spolupráci medzi Českom a Slovenskom a dodal, že v tom kontexte treba podporiť aj spoluprácu Republiky srbskej (RS) a Bosny a Hercegoviny. Na výzvu novinára, aby svoje názory spresnil, náš prezident to svojsky vysvetlil: „Česko a Slovensko, ako aj Bosna a RS sú si v mnohom podobné.“

Fiasko: Návšteva prezidenta Ivana Gašparoviča v Bosne a Hercegovine sa skončila škandálom. Foto: Profimedia.sk

Prezidentovo nepriame prirovnanie sa týka vôbec najcitlivejšej otázky bosnianskej politiky, ktorá vyvoláva vášne od podpísania Daytonskej mierovej zmluvy v roku 1995. Na jej základe vznikli v rámci Bosny dve entity - Republika srbská a moslimsko- chorvátska federácia. Od samého začiatku moslimskí Bosniaci len ťažko trávili existenciu Republiky srbskej, keďže v ich vnímaní vznikla na vojnových zločinoch. Na strane druhej Srbi sa rovnako ťažko zmierovali s faktom, že získali len entitu, ktorá na základe medzinárodných zmlúv musí zostať súčasťou Bosny.

Ak ste sa v druhej polovici deväťdesiatych rokov previezli balkánskou krajinou, mohli ste si pripadať dosť zmätene. Srbi snažiaci sa o čo najväčšiu samostatnosť na každom kroku zvýrazňovali suverenitu svojej entity a všade zdôrazňovali jej symboly. Bosniaci, naopak, sa snažili rozdelenie krajiny na dve časti minimalizovať. Keďže hranica medzi entitami je dosť krivá a viackrát pretína cesty, v jednotlivých úsekoch ste každých niekoľko desiatok kilometrov zbadali obrovskú tabuľu s nápisom: „Vitajte v Republike srbskej.“ Pritom ste nemali pocit, že by ste RS niekedy opustili, keďže označenie vstupu do federácie bolo mimoriadne nenápadné.

Sporná návšteva?

O konflikte centrálna vláda verzus srbská entita by určite vedel rozprávať aj súčasný šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák. V roku 2007 sa ako splnomocnenec EÚ pre Bosnu napríklad snažil posilniť právomoci spoločných inštitúcií, čo - pre zmenu - vyvolalo obrovskú nevôľu srbskej strany, ktorá ho obviňovala, že sa „usiluje o zánik RS“.

Vo svetle tohto trvalého napätia pre nemalú časť moslimských Bosniakov bola pochybná už Gašparovičova návšteva Banje Luky. „Čo má vôbec čo rokovať s predstaviteľmi entít?“ položil si rečnícku otázku dekan filozofickej fakulty a významný politik v čase vojny Ivo Komšič.

„Zahraniční politici v rámci EÚ hovoria, že si želajú silnú Bosnu, a potom v rámci bilaterálnych vzťahov konajú v rozpore s týmito vyhláseniami.“ Podľa Komšiča gesto slovenského prezidenta je dôkazom, že v EÚ pôsobia sily, ktoré sa snažia potichu nastoliť otázku pokojného rozdelenia krajiny.

Neporadil sa?: Slovenský šéf diplomacie Miroslav Lajčák je na Balkáne ako doma, v Bosne dokonca pôsobil aj ako medzinárodný správca. Foto: TASR

Zákulisné hry

Práve slovenské členstvo v Európskej únii dodáva slovám Ivana Gašparoviča váhu a o to citlivejšie ich na Balkáne vnímajú. V Bosne nášho prezidenta nepoznajú ako politika so sklonmi k prerieknutiam a berú ho maximálne vážne. „Nechce sa mi veriť vlastným ušiam a očiam, že prezident jednej úplne normálnej krajiny dokázal niečo také povedať,“ uviedol diskutujúci v mimoriadne búrlivej internetovej debate.

Dôsledkom je, že za prezidentovým vyhlásením aj miestni analytici a intelektuáli hľadali skryté motívy. „Občania Bosny a Hercegoviny zrejme nevedia o mnohých veciach, na ktorých sa niekto dohodol mimo nich,“ tvrdí politológ Senadin Lavič. „Gašparovič sem prišiel preniesť odkazy, informovať niekoho o niečom. Vyzývam inštitúcie Bosny a Hercegoviny, aby si začali všímať, ako sa voči nám správajú prezidenti niektorých krajín, a urobili si z toho závery. Je načase začať s aktívnou politikou, nemôžeme donekonečna iba reagovať, navyše často oneskorene.“

Sarajevský historik Enver Imamovič má na vyhlásenia slovenskej hlavy štátu vlastný názor. Podľa neho ide o výsledok lobovania prezidenta Republiky srbskej Milorada Dodika vo svete. „To, čo urobil Gašparovič, je buď prejavom nedostatku základných poznatkov o situácii v Bosne a Hercegovine, alebo, omnoho pravdepodobnejšie, premyslené a nedobroprajné gesto,“ zdôraznil. Ak sa zahraniční predstavitelia rozhodnú navštíviť Bosnu, mali by podľa neho dávať konštruktívne vyhlásenia.

Čo bude nasledovať?

Prezidentove slová tentoraz nevysvetľoval iba jeho hovorca. Aj náš veľvyslanec v Sarajeve Miroslav Mojžita musel člena bosnianskeho predsedníctva Bakira Izetbegoviča uistiť, že hlava štátu nemala v úmysle spochybniť suverenitu balkánskej krajiny. Škandál sa nakoniec podarilo ako-tak zažehnať. Zostáva len dúfať, že ďalšie prezidentovo prerieknutie sa bude týkať menej výbušného regiónu.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].