Hovorca starostu bratislavského Nového Mesta Rudolfa Kusého Marek Tettinger (vľavo) musel čeliť útoku.

Bratislavský starosta Rudolf Kusý neustúpil milionárom. Stĺkli mu preto hovorcu?

Nechcem tu žiadne megalomanské stavby, tvrdí starosta bratislavskej mestskej časti Nové Mesto Rudolf Kusý. Dostal sa preto do konfliktu so známou finančnou skupinou.

Rudolf Kusý sa pýši titulom najmladší bratislavský starosta. Do úradu sa dostal ako nezávislý a to, že za sebou nemá žiadnu politickú stranu, ktorá by ho občas podržala, vraj cíti každý deň. Napriek tomu chce ostať mimo všetkých strán. Jeho názor nezmenil ani incident, ktorý sa stal pred niekoľkými mesiacmi.

V jedno ráno cestou na úrad mu dvaja maskovaní muži napadli hovorcu Mareka Tettingera. „Počítali sme s tým, že bude zle, ale toto nás trochu zaskočilo. Analyzovali sme si, komu vadím, ale skôr by bolo jednoduchšie zrátať ľudí, ktorým nevadím. Za tie tri roky človek nechtiac stúpil na otlak toľkým dôležitým ľuďom a spoločnostiam, že si môžeme vyberať,“ konštatuje starosta mestskej časti Nové mesto.

Zároveň je presvedčený, že útok na jeho blízkeho spolupracovníka bol odkaz pre neho samotného: „Som si istý, že to s ním nemalo nič spoločné. Bol to odkaz pre mňa.”

V tom istom čase ako sa odohral útok, začal niekto vydávať časopis Noviny pre Bratislavčanov, ktorého ústrednou témou bol práve Kusý. „Písalo sa tam, čo všetko zlé som pomaly od svojho narodenia až po súčasnosť spravil. Posledné číslo vyšlo pred Vianocami. Ľuďom to chodilo do schránok asi pol roka. Práve v období volieb. S tým človek počíta, že sa začnú robiť letáky, bilboardy a blogy, ale toto nás trošku zarazilo,“ konštatuje prekvapený starosta kurióznu antikampaň.

Prišlo aj na päste

Tendenčné články v novinách neboli to najhoršie. Prípad zbitého hovorcu rieši polícia dodnes. Od osudného rána už prešiel dlhý čas, no viacerí na úrade si na ten deň spomínajú presne: „Ráno som išiel na úrad a Marek mi telefonoval, že bol napadnutý a má roztrhanú košeľu, aby som mu priniesol čistú. Ničomu som nerozumel,“ opisuje starosta Kusý.

Napadnutý hovorca priznáva, že bol v šoku. Bolo to prvýkrát, čo ho niekto na ulici atakoval. Keďže bolo ráno naplánované rokovanie zastupiteľstva, Marek Tettinger sa zúčastnil aspoň jeho úvodu a hneď potom išiel oznámiť útok na políciu.

„Prítomný policajt mi vyčítal, prečo som neprišiel hneď. Tak som mu vysvetlil, že sa mi to stalo prvýkrát. Keď ma napadnú druhýkrát, už budem vedieť presne čo mám robiť.“

Napadnutie, ktoré sa odohralo ráno, pripomína divoké deväťdesiate roky. „Na chodníku kúsok od domu zrazu stáli predo mnou dvaja takí bezkrkí, športovo oblečení muži. Mali mikiny, na hlavách kapucne a na tvári slnečné okuliare. Jeden mal kožené rukavice. Povedal mi, aby som si dal dolu okuliare."

"V tej chvíli som nevedel čo sa deje, myslel som si, že mi chcú ukradnúť okuliare. Ešte som im naivne vravel, že im nebudú na nič dobré, lebo sú dioptrické. Nikomu ich nepredajú. Na to mi jeden z nich vrazil. Chvíľu mnou lomcovali, až som spadol na zem. Počas útoku opakovali vyhrážky, ktoré podľa svojho charakteru súviseli s miestnym úradom,“ opisuje rannú nakladačku starostov hovorca.

Výsledkom bolo vykĺbené rameno, krvavý nos, rozbité okuliare, roztrhaná košeľa a párdňová práceneschopnosť. Fyzický útok to bol za tri roky Kusého úradovania iba jeden, no rôznych sabotáži sa vraj okolo neho deje denne.

Ťahanice s mocnými

„Pozorovaním toho, ako funguje stranícka politika, som sa naučil, že najväčší nepriateľ je koaličný partner a druhý najväčší je kolega z vašej strany,“ hovorí vecne.

Titul najmladší starosta berie ako devízu: „Asi pred mesiacom mi povedal jeden pán, že taký mladý by nemal byť starosta. Ja vravím, že keď je človek mladý, tak má energiu. Neviem či by som dokázal v päťdesiatke ťahať jedenásť hodín denne,“ konštatuje triezvo.

Jeho ambíciou je, aby sa mestská časť Nové Mesto zveľadila: „Nechcem tu už žiadne megalomanské stavby.“

Vďaka tomu prišiel do konfliktu aj so známou finančnou skupinou. Opísal aj to, ako podnikateľ Juraj Široký trval na heliporte v strede mesta.

„Oni brali ako samozrejmosť, že im to schválim. Dajú sa robiť kompromisy, ale ak ich robíte priveľa, odrazu nemá zmysel to, čo robíte. Uvedomil som si, že toto je hranica, za ktorú nechcem ísť. Sedeli sme s pánom Širokým a debatovali o tom."

"Som rád, že nakoniec sme to nechali tak a heliport tam nestojí. A som zároveň rád, že slušne zaplatili pokutu, ktorú mali zaplatiť. Plus som ich poprosil, nech tam opravia poničené cesty, kde chodili tatrovky. Urobili, ale len polovicu toho, čo sme chceli,“ konštatuje smutne.

Heliport bol vraj deklarovaný ako dôležitý bezpečnostný prvok s tým, že keď sa niečo stane, môže helikoptéra rýchlo odviezť pacientov do nemocnice.

Keďže ide o husto zastavanú plochu s rozšírenou infraštruktúrou, Kusý povolenie nepodpísal. „Dodnes som presvedčený, že jednoduchšie je pacienta naložiť do sanitky a odviezť o pár ulíc ďalej, lebo ružinovská nemocnica je neďaleko,“ myslí si jeden z bratislavských starostov.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní