Bývalú ministerku podporil aj jej exstranícky kolega Milan Ftáčnik (vľavo) a Ivan Šimko.

Brigita Schmögnerová krstila knihu. Ktorí bývalí politici ju prišli podporiť?

Exministerka financií Brigita Schmögnerová krstila Knihu o vládnutí. Prišli ju podporiť aj bývalí kolegovia.

Poriadne ťažká a veľká kniha bývalej ministerky financií Brigity Schmögnerovej už uzrela svetlo sveta. Pracovala na nej štyri a pol roka a okrem spomienok obsahuje jej pohľad na dôležité udalosti, ktoré sa v slovenskej politike odohrali.

Kniha totiž mapuje zmeny od roku 1998 a postupné zničenie strany SDĽ, z ktorej vzišiel aj súčasný premiér Robert Fico a ktorá po pôsobení v prvej Dzurindovej vláde padla vo voľbách v roku 2002 na mizivú 1,36 percenta a nedostala sa do parlamentu. Skončila v roku 2004, keď sa pričlenila k Smeru.

Kontroverzná?

„Knižka je dosť faktografická. Osobná kapitola je posledná, ktorá hovorí o všetkých peripetiách, ktoré ma na politickej scéne stihli. Okrem iného napríklad o kandidovaní na prezidenta,“ spomína na neúspešnú kandidatúru exministerka.

Okrem pamätníkov SDĽ však kniha zaujme aj iných. „Pre nich bude možno veľmi zaujímavé prečítať si, čo sa stalo s VSŽ a ako sa do nej dostal U. S. Steel, čo sa stalo s bankovým sektorom či o sporoch s Ivanom Miklošom,“ vypočítava Schmögnerová.

Prezrádza, že keď musela odísť z ministerstva, vzala si všetky materiály, ktoré si mohla zobrať. „Takže dodnes je moja domácnosť takým archívom,“ hovorí Brigita Schmögnerová.

Poriadne hrubá: Kniha, na ktorej pracovala Brigita Schmögnerová štyri a pol roka, má vyše tisíc strán.
Poriadne hrubá: Kniha, na ktorej pracovala Brigita Schmögnerová štyri a pol roka, má vyše tisíc strán.
Foto: Juraj Roščák

Kniha má vyše tisíc strán. Foto: Juraj Roščák

„Myslím si, že je to úžasný dokument pre pamätníkov. Je tam na vládnych materiáloch zdokumentovaná vtedajšia vládna politika a diskusie pred politickými rozhodnutiami. Takými, ako bola reforma celého finančného sektora. Ukáže sa, kto tie rozhodnutia pripravoval, kto za ne niesol zodpovednosť a kto sa na nich len politicky viezol,“ hovorí ďalší ľavičiar Peter Weiss.

Bez bločka

Na krst knihy, ktorý bol netradičný aj tým, že sa žiaden klasický oblievací krst neodohral, prišli aj bývalí politici tej éry. Spolu so Schmögnerovou si pred návštevníkmi zaspomínal na vládnutie exminister školstva a exprimátor Bratislavy Milan Ftáčnik a exminister vnútra Ivan Šimko.

V publiku nechýbal ani spomenutý bývalý predseda SDĽ Peter Weiss, ktorý je teraz veľvyslancom v Prahe a usilovne sa pripravuje na slovenské predsedníctvo v únii. Dorazil aj europoslanec Vladimír Maňka, ktorý tiež začínal v SDĽ.

V družnej debate sme videli v publiku ľavičiara Eduarda Chmelára s bývalým predsedom KDH Jánom Čarnogurským. Kvety priniesla Schmögnerovej herečka Mária Kráľovičová.

Na krste knihy exministerky financií nás však poriadne prekvapilo, že jej knihu nám predali bez bločka. Ktovie, či by takéto praktiky rada videla v čase, keď dávala dokopy verejné financie.