Ján Tušim: Dovolenky a drahé autá patria k životnému štýlu bývalého diplomata a štátneho zamestnanca.

Bývalý diplomat Tušim sa vozí na luxusných autách a žiadal o dávku v hmotnej núdzi!

Niekdajší diplomat a exriaditeľ Správy štátnych hmotných rezerv Ján Tušim odmieta platiť výživné na deti. Dokonca žiadal o dávky v hmotnej núdzi.

Ale, prosím vás, ja som taký bohatý, že ani neviem, koľko zarobím, a ani ma to nezaujíma. Presne to pred deviatimi rokmi ešte ako šéf Správy štátnych hmotných rezerv týždenníku Plus 7 DNÍ vykladal Ján Tušim o svojich majetkových pomeroch.

Situácia sa však časom radikálne zmenila. Pred súdmi vystupuje v celkom inom svetle. Napriek tomu, že vlastní niekoľko lukratívnych nehnuteľností a vozí sa na luxusných autách, odmieta platiť výživné na deti. Dokonca požiadal o dávku v hmotnej núdzi!

A to nie je všetko. S exmanželkou sa naťahuje o rodinnú vilu. Naposledy vyrukoval s tým, že na spoločný dom pri bratislavskom Bôriku mu peniaze požičal finančný žralok Branislav Prieložný. Vskutku zaujímavé - nám pred rokmi tvrdil, že dom kúpil a zrekonštruoval za peniaze získané z predaja podielu v bulharskej banke.

Kto je Ján Tušim

Vyštudoval za bývalého režimu na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov. Od roku 1985 začal pôsobiť ako diplomat v rôznych afrických štátoch, neskôr zastával riaditeľské funkcie na ministerstve zahraničných vecí. Postupne našiel spoločnú reč s finančnou skupinou Istrokapitál, najmä s jej vtedajším členom Branislavom Prieložným.

V Bulharsku šéfoval Eurobanke, potom doma akciovke Slovenská plavba a prístavy. V roku 2003, keď bol ministrom hospodárstva Pavol Rusko, začal šéfovať Správe štátnych hmotných rezerv. Neskôr stál na čele technického odboru v Správe služieb diplomatického zboru.

Okrem toho stíhal pracovať na viacerých súkromných projektoch, ako bola napríklad Prieložného oceliareň Slovakia Steel Mills, odkiaľ poberal nemalé peniaze. V roku 2007 takmer dva milióny, o rok neskôr viac ako štyri a pol milióna korún.

Rozvod

So svojou dnes už exmanželkou Larisou sa Tušim spoznal počas moskovských štúdií. Zosobášili sa a majú spolu syna a dcéru. Larisa sprevádzala manžela na jeho zahraničných angažmánoch, vychovávala deti a starala sa o domácnosť. Neskôr sa zamestnala. Po návrate na Slovensko sa začala starať o rekonštrukciu rodinnej vily pri Bôriku.

„Bol to dom spisovateľa Alfonza Bednára a spolu s kúpou a rekonštrukciou stál vyše štyridsať miliónov korún,“ hovorí Tušimová. Po čase to však v manželstve začalo škrípať. „Keď odišiel z diplomatických služieb a začal zarábať prvé peniaze, tak mu začalo aj viac harašiť,“ približuje Larisa neľahké časy.

Manželia sa napokon v roku 2012 rozviedli. Tušim však odmieta platiť výživné na syna a požiadal aj o zníženie výživného na osemnásťročnú dcéru, študentku gymnázia. Výsledkom je séria súdnych pojednávaní. Hoci súdy, najskôr okresný, potom krajský v Banskej Bystrici, prikázali podnikateľovi platiť na syna 1 300 eur mesačne, ten to odmieta a podal dovolanie na Najvyšší súd.

„Napriek tomu má stanovené, že do ukončenia sporu musí každý mesiac platiť na syna päťsto eur, no ani to neplatí. Je to na polícii, polícia to posúva na prokuratúru. Dokopy synovi aj dcére dlhuje na výživnom okolo 40-tisíc eur,“ hovorí Larisa.

Exmanžel si zmenil trvalé bydlisko, ktoré má najnovšie u svojej matky v Krupine. Dokonca požiadal o právne zastúpenie od štátu i o dávku v hmotnej núdzi, no úrad práce mu nevyhovel.

Záhadný dlh

Tým sa však vojna exmanželov nekončí. Na rodinnú vilu pri Bôriku je uvalená exekúcia. Tušim si totiž spomenul, že v roku 2001 si požičal od Branislava Prieložného 38,5 milióna korún na jej kúpu a rekonštrukciu. Prieložný mu ich vraj dal v hotovosti u seba v kancelárii. Pritom v dotazníku pre Národný bezpečnostný úrad, ktorý Tušim vypĺňal v roku 2004, preškrtol políčko, kde mal uviesť, či má nejaké pôžičky.

Tušim dlh priznal až v notárskej zápisnici mesiac pred rozvodom. Jeho slová o pôžičke potvrdil aj Prieložný. „Dlhé roky som s ním spolupracoval. Bol v podstate môj podriadený. Boli sme dohodnutí tak, že postupne mi to splatí, a to najneskôr do desiatich rokov. Nebol však žiaden splátkový kalendár,“ povedal na súde.

Je tu otázka, prečo Tušim za celé roky nikomu o požičaných peniazoch nepovedal. Navyše, aj nám v minulosti tvrdil, že dom kúpil z predaja podielu v bulharskej banke. „Bol som aj spoluvlastníkom jednej bulharskej banky. Peniaze som získal, keď som predal svoj desaťpercentný podiel v nej,“ presviedčal.

Súd vo Zvolene exekúciu zmietol zo stola pre neplatnosť úkonu. Ďalšia sa objavila len nedávno a podľa Larisy má ísť tentoraz o zmenku na spomínanú sumu. Ak by Prieložný napokon s exekúciou uspel, Larisa by v rámci budúceho vyrovnania bezpodielového spoluvlastníctva prišla o značný majetok.

V celej veci má teda jasno: „Je to výmysel, spočítal to tak, že ten kvázi dlh takmer 1,3 milióna eur je viac-menej v hodnote toho, čo máme. Bude exekúcia, rýchlo to zhrabne a vráti to sám sebe. Chcú urobiť dražbu majetku, ktorý patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.“

Larisa chce podať trestné oznámenie. „Je schopný človek a vie robiť, ale vie robiť aj zle. Využíva kontakty na to, aby mi ubližoval. Stále hovoril, že budem na kolenách a nebudem mať ani na zubnú pastu. Päť rokov nerobíme nič iné, len sa súdime,“ povzdychne si exmanželka.

Priestor na vyjadrenie sme ponúkli aj Jánovi Tušimovi. V telefonickom rozhovore sa nechcel vyjadriť a odkázal nás na e-mail, adresu nám však odmietol poskytnúť. Neskôr nás požiadal, aby sme ho už viac neotravovali.

Šikovný obchodník

Ján Tušim nikdy netrpel biedou. Luxusné dovolenky, vozidlá ako Mercedes G či BMW M5 sú dodnes samozrejmosťou. Tušimovo meno sa spája, priamo či nepriamo, s viacerými obchodmi. Za jeden z nich možno označiť získanie lukratívneho pozemku pri Slavíne s výhľadom na mesto a Hrad.

Začiatkom roka 2006 ho kúpila firma Martabel od budúceho Tušimovho zamestnávateľa - Správy služieb diplomatického zboru. Obchod za štátnu organizáciu dohadoval terajší poradca šéfa diplomacie Milan Tancár, známy aj predraženou rekonštrukciou vily na Mudroňovej ulici.

V eseročke Martabel vtedy Tušim síce nefiguroval, no viedol ju jeho synovec Peter Antala. Ten neskôr priznal, že skutočným majiteľom je Tušim. „Firma Martabel patrí Jánovi Tušimovi. On uzatváral zmluvy, ja som podpisoval...“ odkrýva pozadie Antala.

Od januára tohto roka je Tušim konateľom spoločnosti Martabel a žije v byte, ktorý firma kúpila pred dvoma rokmi v novostavbe Cubicon. Na atraktívnom pozemku vyrástla trojpodlažná prepychová vila. Prvý nájomca bol mediálne známy pár manželov Kucherenkovcov. Podľa našich informácií platili Martabelu mesačne osemtisíc eur plus energie a daň. Dnes sídli vo vile iracký veľvyslanec.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní