Bývalý šéf tajnej služby, Ján Valko.

Bývalý riaditeľ SIS získal lukratívny flek: Ján Valko bude šéfovať strategickému podniku

Zmena vo vedení Slovenského plynárenského priemyslu. Predsedom predstavenstva tohto strategického podniku sa podľa našich informácií stane bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Ján Valko. Vo funkcii vystrieda Štefana Šabíka.

Dekrét má už podpísaný

Informáciu o menovaní do novej pozície nám potvrdil samotný Ján Valko. “Od 27. apríla 2017 sa na základe výsledku verejného výberového konania Ministerstva hospodárstva SR a rozhodnutia ministra hospodárstva zo dňa 26. apríla 2017 stanem predsedom predstavenstva spoločnosti SPP, a.s.” reagoval na otázky ohľadom jeho pôsobenia v SPP Ján Valko.

Zdôraznil, že vzhľadom na jeho doterajšiu prax a pracovné skúsenosti by túto pozíciu označil skôr za výzvu, ako za lukratívny post.“Lukratívnosť je veľmi diskutabilné označenie, aj keď rozumiem, že na prvé počutie môže byť lákavé,”konštatoval.

Inšpirovaný Chaplinom

Pre účasť na výberovom konaní sa vraj rozhodol najma s ohľadom na fakt, že významnú časť svojho profesionálneho života strávil v oblasti energetiky a financií. Ján Valko verí, že v rámci pôsobenia vo funkcii predsedu predstavenstva SPP sa mu podarí zrealizovať kroky, ktoré prispejú k posilneniu energetickej bezpečnosti a sebestačnosti ako aj ku zvýšeniu efektívnosti fungovania spoločnosti. Za svoju prioritu považuje nájsť odborný a verejný konsenzus na strategických témach v oblasti energetiky.

Zaujímam sa o budúcnosť, pretože v budúcnosti hodlám stráviť zvyšok svojho života. Tento citát Charlieho Chaplina zhmotňuje všetko, s čím sa stotožňujem v tejto novej významnej pozicií,” dodal Valko s tým, že ju prijíma s pokorou a rešpektom.

Iba reči

Po posledných parlamentných voľbách, presnejšie v júli 2016, Ján Valko prekvapujúco odišiel z postu šéfa SIS, ktorý zastával od mája 2012. Jeho meno sa začalo opäť skloňovať začiatkom tohtoročného marca, a to v súvislosti s obsadením uvoľnenej funkcie riaditeľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Obsadiť ho mal potom, ako z tohto miesta po prevalení škandálu so zvýšením cien energií odstúpil Jozef Holjenčík. Záujem o túto pozíciu však Valko razantne poprel. Zrejme tušil, že namierené má niekde inde.


  • Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].