Peter Tóth: Bývalý novinár a člen SIS chcel založiť politickú stranu Cieľ. Nesplnil však podmienky a ministerstvo mu to zatrhlo.

Bývalý siskár plánoval založiť politickú stranu. Nenazbieral dosť podpisov

Strana Cieľ, s ktorou mal Marián Kočner ambície mútiť vody slovenskej politiky, sa nedostala ani len na druhú métu

V auguste minulého roku sa objavili informácie, že bývalý novinár a príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth má ambíciu preraziť na slovenskej politickej scéne so stranou Cieľ. Nové zoskupenie dokonca oznámil aj na ministerstve vnútra. Evidentne to myslel vážne. Vznik strany má však isté náležitosti, ktoré musia zakladatelia splniť.

Tlačovky: Podnikateľ má vraj na každého niečo.
Tlačovky: Podnikateľ má vraj na každého niečo.
Archív

Tóthovi a zvyšným dvom členom prípravného výboru v zložení Alexandra Janoušková, ktorá moderovala rozhovor Tótha s bývalým šéfom SIS Ivanom Lexom, a Eva Tóthová, manželka, plán stroskotal. Vznik novej politickej strany Cieľ ministerstvo vnútra zmietlo zo stola hneď v prípravnom štádiu. Medzi podporovateľmi vzniku strany bol aj Marián Kočner, čo naznačovalo, že do strany zrejme vstúpi.

Stále nič

Už v minulosti sa na jednej z tlačoviek Kočner vyjadril, že zvažuje vstup do politiky. Týmto rozhodnutím vyvolal vlnu diskusie a mnohí ostali šokovaní. Niekoľko mesiacov po tlačovke sme sa podnikateľa pýtali, či na svojich plánoch stále trvá. Vtedy sa vyjadril, že neplánuje v tejto sfére sa angažovať. V kuloároch sa však aj tak neustále šušká, že iba čaká na vhodnú príležitosť. Tieto dohady podporil fakt, že Petrovi Tóthovi pomáhal zbierať podpisy, ktoré sú potrebné na zápis do registra strán. Podmienkou je odovzdať ministerstvu minimálne desaťtisíc podpisov. Kočner sám prispel svojím podpisom, a tým podporil plánovaný vznik strany: „Áno podpísal som to. Tak, ako som podpísal dvadsať iných petícií,“nadhodil ľahkovážne. Vysvetlenie, čím ho zakladatelia presvedčili, aby ich podporil, a ktoré body v ich programe ho oslovili, bolo veľmi stručné, typicky kočnerovské: „Lebo sa mi páčil názov Cieľ,“uzavrel.

Sasanka: Tajná kamera bola vraj v termostate. Kočner sa dodnes od videa dištancuje, nevie, ako vzniklo. Richard Sulík s ním preberal citlivé informácie.
Sasanka: Tajná kamera bola vraj v termostate. Kočner sa dodnes od videa dištancuje, nevie, ako vzniklo. Richard Sulík s ním preberal citlivé informácie.
Archív

Otázku, či by prijal miesto na kandidátke strany, ak by ho zakladateľ Tóth oslovil, nekomentoval. Na pripomenutie, Kočner a Tóth sú „dvojičky“, ktoré sa spolu poznajú dlhé roky, naposledy sa angažovali v kauze Čistý deň. Boli pristihnutí na stretnutí s riaditeľkou Čistého dňa Zuzanou Tománkovou. Boris Kollár vtedy čelil odhaleniu, že chlipným spôsobom flirtoval s maloletou zverenkyňou resocializačného zariadenia, ktorá sa liečila zo závislosti od drog.

Zamietnuté

Bývalý siskár Peter Tóth nevidel na svojich ambíciách so stranou Cieľ nič neštandardné: „Som členom výboru, ktorý oznámil ministerstvu vnútra, že sa začínajú zbierať hlasy na vznik strany Cieľ. Som slobodný občan slobodného štátu a robím iba to, čo mi umožňujú zákony a ústava,“povedal, keď sa začal zber podpisov. Bližšie záujmy strany ani program nekomentoval. Po trištvrte roku nás zaujímalo, v akom stave je vznik Cieľa. Do stoosemdesiatich dní by mali totiž odovzdať podpisy slovenských občanov, ktorí so vznikom strany súhlasia. Túto základnú podmienku však nesplnili. „Ministerstvu vnútra bol 25. januára 2018 doručený návrh prípravného výboru v zložení Alexandra Janoušková, Peter Tóth a Eva Tóthová na registráciu politickej strany s názvom Cieľ. Z dôvodu, že zoznam občanov, ktorí súhlasia so vznikom tejto politickej strany, nebol podpísaný minimálne desaťtisíc občanmi, vydalo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky rozhodnutie o odmietnutí registrácie tejto politickej strany,“podalo nám tlačové oddelenie ministerstva jasné stanovisko.

Sasanka: Tajná kamera bola vraj v termostate. Kočner sa dodnes od videa dištancuje, nevie, ako vzniklo. Richard Sulík s ním preberal citlivé informácie.
Sasanka: Tajná kamera bola vraj v termostate. Kočner sa dodnes od videa dištancuje, nevie, ako vzniklo. Richard Sulík s ním preberal citlivé informácie.
Archív

Vyjadrenie Petra Tótha k zlyhaniu podpisovej akcie sa nám nepodarilo získať. Polemiky o neskoršom dosadení Kočnera do vedúcej pozície však vôbec neboli nereálne. Zákon o politických stranách totiž nezakazuje meniť zloženie prípravného výboru.

Treba mu to?

Podobné ambície už Marián Kočner totiž mal. Pred dvanástimi rokmi kandidoval za primátora Bratislavy. Vyhral Andrej Ďurkovský, podnikateľ skončil tretí. Vtedy sľuboval bezplatnú mestskú hromadnú dopravu, no jeho slová prehlušila kauza vydierania. Počas predvolebnej kampane prišiel za Koč­nerom Ivan Beňačka, ktorý pôsobil na ministerstve privatizácie, a žiadal od podnikateľa peniaze výmenou za kompromitujúce materiály na protikandidátku Beňovú. Keď na hru nepristúpil, Beňačka mu vraj pohrozil smrťou. Kauza vyvrcholila zásahom polície, ktorá Beňačku zadržala priamo pri preberaní úplatku v sume päť miliónov korún.

Marián Kočner od éry policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka figuroval na policajných mafiánskych zoznamoch v skupine prezývanej piťovci a dlhé roky ovplyvňuje politické dianie zo zákulisia aj bez politickej strany. V polovici deväťdesiatych rokov pomohol financovať Oskara Fegyveresa, svedka prípadu únosu prezidentovho syna. Fegyveres musel z krajiny ujsť pre obavy o život. Neskôr mal Koč­ner prsty aj v prípade obsadenia televízie Markíza. Vtedy sa podnikateľ oháňal papierom, že vlastní vyše päťdesiat percent televízie. Kočnerova ochranka pôsobila hrozivo. Až tak, že Rusko s rodinou radšej ušli do susedného Česka. Teraz žiada vyplatenie zmenky, ktorú vraj Rusko v minulosti podpísal, aj s úrokmi. Ide o zmenku v hodnote 26 miliónov eur.

Zdiskreditoval Sulíka

Krátko pred predčasnými voľbami sa dostala na verejnosť esemesková komunikácia medzi Sulíkom a Kočnerom. Neskôr ju doplnilo video so škandalóznymi rozhovormi oboch aktérov. Sulík bol v čase tejto komunikácie šéfom parlamentu. S Koč­nerom preberali výsostne citlivé politické a vládne záležitosti. Z dialógov vyplývalo, že Sulík sa snažil vymeniť premiérku Ivetu Radičovú. Rozoberali aj voľbu generálneho prokurátora, rokovania koalície o kandidátoch či škandalózne fotenie lístkov pri tajnom hlasovaní. Kauza sa stala známa pod menom Sasanka. Ironickú poznámku na Sulíkovu adresu si Kočner neodpustil ani po rokoch. Pred pár mesiacmi, keď sa novinári pýtali, či rozbehne s Tóthom stranu Cieľ, odpovedal s typickou dávkou irónie: „Chcel by som byť v strane SaS namiesto Sulíka.“ Zrkadlo nastavil aj Danielovi Lipšicovi. V kauze Lipšicovo stádo, kde zverejnil súkromné komunikácie medzi novinármi a politikmi.