Jozef Holjenčík

Cár Holjenčík: Tisíce žalôb od drobných majiteľov fotovoltaických panelov

Nielen chaos vo faktúrach má na tričku odchádzajúci šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík. Na stole sa kopia aj tisíce súdnych žalôb pre diskrimináciu malých výrobcov fotovoltaiky.

Máte na streche fotovoltaické panely a platili ste za pripojenie do distribučnej siete? Potom sa vás možno týkajú nasledujúce riadky. Ústavný súd zrušil časť vyhlášky regulačného úradu, podľa ktorej mali majitelia fotovoltaiky platiť poplatky za pripojenie do siete. Napriek tomu prax je taká, že distribučné spoločnosti na poplatkoch za pripojenie zarábajú ďalej.

Viacero žalôb

„To je výsmech,” pohoršuje sa Ján Mrázovský. „Mám vedomosť o tom, že pán Holjenčík nerešpektoval právne predpisy aj ústavné nálezy a rozhodoval v rozpore s nimi. Vydal vyhlášku, kde ukladal výrobcom elektriny uhradiť platbu za prístup do regionálnej distribučnej sústavy - ale na toto nemal regulačný úrad právomoc. ÚRSO stav po náleze Ústavného súdu ignoruje a distribučné spoločnosti požadujú poplatky od výrobcov fotovoltaiky aj naďalej,“ vysvetlil právnik Ján Mrázovský, ktorý podával na ÚRSO viacero žalôb.

Žiadajú odškodnenie

Mrázovský tvrdí, že z tohoto dôvodu sa na celom Slovensku dajú očakávať desaťtisíce súdnych sporov. „ÚRSO rozhodol, že právomoc na to, kto sa kedy pripojí, dal na podpis súkromného manažéra distribučnej spoločnosti. Predstavte si, že máte funkčnú skúšku, splníte podmienky a nejaký manažér sa svojvoľne rozhoduje, s kým a kedy podpíše. Ústavný súd SR nám dal za pravdu, že je to diskriminačné a naši klienti budú teraz musieť dostať odškodnenie,” povedal právnik Ján Mrázovský.

Ako dodáva, tisíce drobných investorov, ktorí si postavili fotovoltaiku, no nepodali žalobu, budú mať smolu.

Podľa viacerých zainteresovaných sa regulačný úrad choval priam výpalnícky, nerešpektoval rozhodnutia súdov a podľa ústavných nálezov konal nad rámec zákona. Viac o tom, čo sa dialo v regulačnom úrade si prečítate v týždenníku Plus 7 dní.

Plus 7 dní

  • Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].