Katarína Procházková (vľavo) by bola jednou z najmladších prvých dám. Vpravo Marta Čarnogurská s manželom Jánom.

Čarnogurský už doma nepomáha, Procházkovi to manželka ani nedovolí

Aké sú manželky prezidentských kandidátov, ktoré majú väčšiu či menšiu šancu reprezentovať Slovensko v úlohe prvej dámy.

Marta Čarnogurská

Stavebná inžinierka reagovala na žiadosť o stretnutie poznámkou, že manželke slovenského prezidenta vraj neprislúcha oslovenie prvá dáma. Šesťdesiatosemročná dáma nám s úsmevom vysvetlila, že to ani sama netušila. Zhodou náhod si vraj prečítala rozhovor s odborníkom na protokol, podľa ktorého ak nemá Slovensko prezidentský či parlamentný systém, nemožno hovoriť o prvej dáme.

Ako ste reagovali na manželovo rozhodnutie kandidovať?Pri takých vážnych rozhodnutiach človeka vždy ako prvé ovládnu emócie. Predstavím si všetko negatívne, čo to prinesie, najmä stratu súkromia a rôzne vymyslené útoky, ktoré sa pravidelne objavujú. Najviac ma pritom mrzí, že sú nepravdivé. Ľudia si nedajú námahu, aby čerpali z dôveryhodných zdrojov.

Vášmu manželovi vyčítali, že hovorí pozitívne o vojnovej Slovenskej republike. Jeho názory na slovenský štát sú známe desaťročia. A k tomuto obdobiu našej histórie je mimoriadne kritický. Niektoré médiá však vytrhnú názor z kontextu alebo ho interpretujú po svojom.

Prečo by mali ľudia voliť vášho manžela? Keď som zabezpečovala výstavbu Mosta Apollo, bola som rada, že sme mali v tíme ľudí, ktorí práci rozumeli, boli skúsení, vedeli zodpovedne pracovať. Aj politik by mal byť nielen vzdelaný, ale aj skúsený a mal by mať prehľad a víziu. Prezident by nemal krajinu rozdeľovať, ale spájať. Tiež je dôležité, aby vedel, čo ľudí trápi. Myslím si, že manžel to z tejto stránky napĺňa vrchovato.

Už ste rozmýšľali, ako by ste fungovali ako manželka prezidenta?Ja som si to už v minulosti vyskúšala. Zúčastňovala som sa na oficiálnych prijatiach aj dobročinných akciách od roku 1990, založila som a viedla nadáciu HELP takmer dvadsať rokov. A do dnešného dňa som čestnou prezidentkou tanečného klubu, kde sa venujú tanečnému športu aj vozičkári. To sú skúsenosti, ktoré môžem uplatniť.

Dlhé roky pôsobíte v komunálnej politike. Zostanete v nej aj po manželovom úspechu? Bolo by mi ľúto predčasne skončiť volebné obdobie. V zastupiteľstve mestskej časti, kde žijeme, som poslankyňou už devätnásť rokov. Teraz som, dá sa povedať, svedomím či záložnou pamäťou poslaneckého zboru. Myslím si, že keď človek vidí za sebou dobre vykonanú prácu, tak ho to teší, a ja by som sa chcela tešiť. Uvidíme. Vôľa ľudu nech sa stane.

Ako je to s pomocou manžela v domácnosti? Od toho som manžela dávno oslobodila, už v disidentských časoch bol doma málo. Odpracoval si to poctivo, keď boli deti malé a ako mladí manželia sme spoločne budovali domácnosť. Vtedy pomáhal pri umývaní riadu i s vysávaním, no teraz sa už na domácich prácach nezúčastňuje. Pred nedeľným obedom sa niekedy stane, že pomôže ošúpať zemiaky.

Katarína Procházková

Ak by si voliči vybrali za hlavu štátu poslanca parlamentu Radoslava Procházku, Slovensko by reprezentovala jedna z najmladších prvých dám. Dvadsaťosemročná Procházková pochádza z Trnavy. Je právnička, ktorá sa aktuálne stará o takmer ročnú dcérku a do školy odprevádza sedemročného syna. Okrem toho má na starosti päť psov.

Prekvapilo vás manželovo rozhodnutie kandidovať za prezidenta? Moja prvá myšlienka a otázka bola, či to myslí vážne, lebo manžel často žartuje. Keď vysvitlo, že áno, nasledovala dlhá debata o kladoch, záporoch a cieľoch. Napokon som povedala, že ho budem podporovať, ako sa len bude dať.

Čo môže manžel ponúknuť voličom? Manžel, ak to môžem povedať veľmi jednoducho, má Slovensko veľmi rád. To je prvá vec - prirodzený rešpekt voči tejto krajine. Nechcem hovoriť o láske, pretože to môže vyznieť pateticky, ale ak sa tu cítite doma, tak chcete pre krajinu niečo spraviť. Myslím si, že manžel sa bude snažiť spraviť maximum. Na to, aby to zvládol čo najlepšie, má vzdelanie aj osobnostné kapacity.

Čo by ste mohli ľuďom ponúknuť vy v pozícii prvej dámy? Hlavnou úlohou prvej dámy je podpora a pomoc manželovi pri výkone funkcie. No a, samozrejme, primeraná reprezentácia, aktívnejší prístup k povinnostiam, vykonávanie charitatívnej činnosti.

Aký projekt by ste vedeli zastrešiť?Už teraz sa snažíme zrealizovať projekt, ktorého hlavnou náplňou je kvalifikovaná právna pomoc ľuďom, ktorí sú v ťažkej situácii a nemôžu si ju dovoliť. To je možno to, čo by som aj v rámci funkcie manželky prezidenta chcela a vedela robiť. V slovenskej spoločnosti je nedôvera v súdny systém, ale najmä v spravodlivosť. Keď nemáte peniaze a známosti, tak sa spravodlivosti nedovoláte. Samozrejme, sú aj iné dôležité projekty, nemôžeme sa zameriavať len jedným smerom.

Pomáha manžel v domácnosti? (Dlhšie trvajúci smiech.) Musím sa priznať, že manžela pre istotu k väčšine domácich prác nepustím. Realizuje sa však pri kosení trávy, stará sa o ovocný sad a vinohrad, polieva ovocné stromy, ale nič iné. Nepamätám sa, kedy naposledy umýval riad, a či vôbec. Nepustím ho, pretože to neurobí tak ako ja. Radšej si to spravím sama.

Čítajte viac:

Kiska je hĺbavý, Osuský umýva okná: Vyspovedali sme manželky prezidentských kandidátov


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní