Mladý Čižnár, vľavo: Podľa našich zdrojov ho zo začiatku štúdium nebavilo, pravdepodobne až pri trestnom práve sa to zmenilo

Inšpiroval sa Harabinom? Syn Jaromíra Čižnára sa vybral v otcových šľapajach

Syn šéfa Generálnej prokuratúry chce byť prokurátor.

Piaty z vyše 500. Takto podľa oficiálneho rebríčka dopadol vo výberovom konaní na pozíciu právneho čakateľa prokuratúry syn generálneho prokurátora Juraj Čižnár. Jeho otec sa dušuje, že výber žiadnym spôsobom neovplyvňoval. Nielen syn Štefana Harabina chce pokračovať v otcovej kariére.

Dve kolá

Prokuratúry po celom Slovensku vyberali právnych čakateľov. Ide v podstate o prax pred prácou vo funkcii prokurátora. O 37 voľných miest súťažilo 549 uchádzačov. Medzi nimi syn generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára.

Jaromír Čižnár: Oznámil vyriešenie Valkovej vraždy.
Jaromír Čižnár: Oznámil vyriešenie Valkovej vraždy.
Marko Erd

Výberové konanie sa uskutočnilo v budove Generálnej prokuratúry a bolo podľa zápisnice dvojkolové, najskôr písomné a potom ústne. Písomka mala 45 otázok z celej škály právnych odvetví a tiež z oblasti pôsobnosti a postavenia prokurátorov. Okrem toho mali budúci prokurátori preložiť päť viet odborného textu z cudzieho jazyka.

V komisiách aj Čentéš

Písomná časť bola asi poriadny boj, keďže do ústneho pohovoru brali len 74 uchádzačov. Až 242 mladých právnikov písomku dokonca nespravilo. Ústnu skúšku pred siedmimi päťčlennými komisiami robili tí úspešní koncom novembra.

Trvala hodinu a medzi skúšajúcimi v komisiách nechýbal bývalý kandidát na generálneho prokurátora Jozef Čentéš, námestníci generálneho prokurátora René Vanek a Peter Šufliarsky a námestník krajského prokurátora v Bratislave Oliver Janíček.

Neovplyvňoval

„Generálny prokurátor ubezpečuje, že Mgr. Juraj Čižnár splnil všetky podmienky ako ostatní uchádzači, ktorí boli úspešní vo výberovom konaní na právneho čakateľa. Len podotýka, že jeho základným právom je vybrať si, v akej oblasti bude po ukončení vysokoškolského právnického štúdia druhého stupňa pôsobiť,“ vraví hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová. Ako dodáva, mladý Čižnár sa vraj o prokuratúru zaujímal dlhodobo. „Čo je zrejme logické vzhľadom na to, že jeho otec pôsobí na prokuratúre 31 rokov,“ vysvetľuje Predajňová.

Jaromír Čižnár: Na syna je zjavne hrdý, aj keď ho vraj od práce prokurátora odhováral.
Jaromír Čižnár: Na syna je zjavne hrdý, aj keď ho vraj od práce prokurátora odhováral.
Juraj Roščák

Šéf prokuratúry sa dušuje, že výber v prospech syna neovplyvňoval. „Generálny prokurátor podotýka, že spôsobilosť adeptov na právneho čakateľa posudzovalo sedem výberových komisií, pričom každý uchádzač vrátane Mgr. Juraja Čižnára sa o tom, do ktorej komisie bude zaradený, dozvedel niekoľko minút pred začatím výberového procesu, čím je absolútne eliminovaný akýkoľvek náznak neobjektivity,“ tvrdí hovorkyňa prokuratúry.

Odhováral ho

Juraj Čižnár skončil právo na Univerzite Komenského tento rok. Diplomovú prácu písal z trestného práva a jeho školiteľkou bola rektorka Policajnej akadémie a odborníčka na trestné právo procesné Lucia Kurilovská. V bakalárskej práci sa venoval vývoju prokuratúry v rokoch 1945 až 1960. „Na voľbe synovej profesie generálny prokurátor nevidí nič zvláštne, pretože je prirodzený jav, že deti, ktoré vyrastajú v určitom profesijnom prostredí, sa inšpirujú pri výbere svojho budúceho povolania profesiou rodičov, napríklad lekári, advokáti, učitelia a podobne. Generálny prokurátor zároveň podotýka, že ako otec opakovane odhováral syna od tejto profesie, pretože ju považuje za jedno z najnáročnejších právnických povolaní,“ dodáva Predajňová.

Po dlhom boji

Jaromír Čižnár sa stal generálnym prokurátorom v roku 2013, po dlhom období, keď bola funkcia neobsadená. Stalo sa to po kontroverznej voľbe, počas ktorej poslanci zvolili Jozefa Čentéša, no bývalý prezident Ivan Gašparovič ho do funkcie nevymenoval. Čižnár pred zvolením pracoval ako krajský prokurátor v Bratislave. Dozoroval mnoho mediálne známych káuz a prípadov, ako napríklad Jegorovov gang, ketamínový fantóm, anjel smrti z Kramárov. Pod jeho dohľadom sa riešili prípady vrážd v podsvetí - smrť Jána Takáča, Petra Havašiho, Karola Patassyho staršieho či Petra Čongrádyho.

Nie je sám

Čižnárov syn nie je jediný, kto sa vydal v šľapajach svojho otca. Sudcom sa pred pár týž-dňami stal syn Štefana Harabina, sudcu Najvyššieho súdu. Branislav Harabin bude rozhodovať na Okresnom súde Bratislava I.

Jablká nepadajú ďaleko od stromu: Čižnárov syn nie je jediný, kto sa vydal v otcových šľapajach. Syn Štefana Harabina Branislav sa pred pár týždňami stal sudcom.
Jablká nepadajú ďaleko od stromu: Čižnárov syn nie je jediný, kto sa vydal v otcových šľapajach. Syn Štefana Harabina Branislav sa pred pár týždňami stal sudcom.
Július Dubravay

Mladý Harabin sa prvýkrát objavil na stránkach médií, keď sa v roku 2007 vozieval autom, ktoré bolo referenčným vozidlom rezortu spravodlivosti. Tomu v tom čase šéfoval jeho otec. Kauzou sa vtedy zaoberal parlamentný výbor pre nezľučiteľnosť funkcií. Poslanci však rozhodli, že to bolo v poriadku.


  • jb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].