Prípravka Slovana: Základný ročný poplatok za hráča je sto eur.

Chcete mať doma športového šampióna? Pripravte si plnú peňaženku

Radi by ste zo syna či dcéry mali úspešného športovca a zároveň sa vyhli veľkým výdavkom z rodinného rozpočtu? Možno by ste si to v takom prípade mali rozmyslieť a zmieriť sa so skutočnosťou, že bude športovať len pre vlastné dobro.

Ak máte so svojimi ratolesťami vyššie ambície, mali by ste akceptovať nemalé finančné výdavky. Hoci čo klub, to často iná filozofia a prístup. Futbal, hokej či tenis, ktoré patria na Slovensku medzi najpopulárnejšie športy, však vo väčšine prípadov rodičovské peňaženky poriadne prevetrajú.

Len pre solventných

Dať dieťa na tenis vás môže počas letnej sezóny vyjsť aj na 400 eur mesačne. V zime je cena ešte vyššia, a to je reč len o žiakoch, ktorí nedovŕšili desať rokov. „Tenis je drahý šport, lebo je individuálny. Ak sa rodič rozhodne, že to s dieťaťom myslí vážne, dnes si všetko financuje sám.

Členské u nás je síce symbolické, len desať eur a aj to len pre tých, čo už k nám pravidelne chodia, no rodičia musia platiť prenájom kurtov, trénera, lopty a iné pomôcky. A, prirodzene, kompletne znášajú náklady na turnaje. Nie každý na to má,“ pripúšťa Marcela Labašová, šéfka súkromného tenisového klubu Talent, ktorý sídli v bratislavskom Centre akademického športu.

Sestra bývalého tenistu Branislava Stankoviča, ktorá tento šport v mladosti sama úspešne hrávala, má dnes v klube okolo štyridsiatky mladých nádejí vo veku do pätnásť rokov.

„Mám na starosti tých do desať rokov. A tvrdím, že ak to rodičia myslia vážne, mali by s nimi chodiť na tréningy tri či štyri razy do týždňa. Samozrejme, nájdu sa aj takí, čo chcú, aby ich dieťa hralo len pekný tenis. Nemajú vysoké méty. Vtedy je tlak na deti, prirodzene, menší. Ak je rodič ambiciózny, je to už čosi iné. Je dôležité, aby dokázal presne formulovať, čo chce,“ tvrdí Labašová.

Individuálna hodina s trénerom v Talente vyjde v lete na 25 eur, tréning vo dvojici stojí 13 eur. Napriek nemalým cenám však nemá klub o uchádzačov núdzu. „Úspech závisí aj od fungovania trojuholníka rodič - tréner - hráč, no celé je to o financiách a zdraví. To je najčastejší dôvod, prečo deti v kariére nepokračujú.“

Ceny sa líšia v závislosti od klubu, no tenis aj v žiackom veku zostáva drahou záležitosťou. „V zime platím sto eur mesačne, syn hrá dve a pol hodiny týždenne a navyše trénuje hromadne. Za takú cenu by som už uvítal individuálnu prípravu,“ posťažoval sa jeden z rodičov dieťaťa z ďalšieho bratislavského klubu.

Drahý koníček: Vychovať z dieťaťa tenistu znamená poriadne mastné výdavky. Foto: profimedia.sk

Hokej láka

Mať doma úspešného hokejistu je snom mnohých rodičov. No ani hokej nie je lacná záležitosť. Záujem oň však, našťastie, pretrváva. „Po dvoch slabších ročníkoch sme tentoraz ani nemuseli robiť nábor. V kategórii od štyroch do šiestich rokov sa nám hlásilo sedemdesiat detí vrátane dievčat,“ teší sa riaditeľ HK Poprad Tibor Turan. Pri zmienke o finančnej situácii však zvážnie.

„Kedysi rodičia neplatili nič, teraz platia členské desať eur mesačne, no budeme to musieť zvýšiť, lebo ani mesto, ani ministerstvo vnútra nám sľúbenú dotáciu neposlalo. A hokejovému zväzu, ktorý je tretím zo štyroch zdrojov príjmu, rovnako skrátili rozpočet o dvestotisíc. Finančne sme sa dostali na úroveň roku 2001.“

V Poprade, kde starší žiaci pred pár dňami získali slovenský hokejový titul, dostanú noví adepti okrem korčúľ a hokejok prvý výstroj zadarmo. Zhruba na osem až desať mesiacov. No len čo z neho vyrastú, musia si nový kúpiť.

„Základné vybavenie pre tých najmenších stojí zhruba 115 eur, no k tomu potrebujú prilbu, hokejku, rukavice a korčule, čo výdavky zvýši. Tí starší si už potom kupujú jednotlivé diely osobitne,“ hovorí Adriana Gážiová zo špecializovaného hokejového obchodu na zimnom štadióne v bratislavskom Ružinove.

Cíger musí selektovať

Ide to aj lacnejšie. V hokejovej škole Zdena Cígera trénujú deti aj zadarmo. „Je to dobrovoľné. Tí solventnejší si zaplatia, no väčšina neplatí. Ani za výstroj. Ten im dáme. Niečo zasa donesú rodičia,“ vysvetľuje Cíger. Bývalý výborný hokejista a úspešný tréner vedie dnes skupinku tridsiatich piatich detí, do ktorej sa vraj každý deň hlásia noví adepti.

„Nemal som to v pláne, ale budem musieť začať selektovať. Alebo vytvoriť po lete dve skupiny,“ rozmýšľa bývalý útočník. „Je super, že takých ľudí máme. Syn hráva aj u Cígera, aj v Petržalke, kde platíme 40 eur mesačne,“ chváli ho jeden z rodičov uprene sledujúc svojho syna na ľadovej ploche.

V Piešťanoch, ktoré ako nováčik hokejovej Extraligy siahali nečakane po finále, stojí ročný poplatok za deti od šesť do deväť rokov 339 eur. „K tomu vyfasujú deti základný výstroj, no hokejky, ktoré pod päťdesiat eur nekúpite, si musia zaobstarať sami. Hokej je drahý šport, no niektorí rodičia si náklady často sami zvyšujú, keď v rámci hesla Z cudzieho krv netečie neučia deti vážiť si, čo od nás dostanú. Keď si to rozbijú, musia si nové kúpiť sami,“ hovorí prezident klubu Jaroslav Lušňák.

Dostať sa do klubu je jedna vec, dosiahnuť, aby váš syn hrával, druhá. „Som zásadný odporca pretláčania a podobných praktík. Netvrdím, že som schopný odhaliť ho za každých okolností, no ak by sa tak stalo, dotyčný by u nás skončil. V minulosti už jeden tréner musel od nás odísť a toto bol jeden z dôvodov jeho núteného odchodu,“ tvrdí Lušňák.

V Slovane za stovku

Futbalisti za výstroj toľko nezaplatia, no ani u nich to bez dostatku financií na rast talentov nejde. „Najviac si priplatia brankári. Jedny rukavice vyjdú zhruba na štyridsať eur. K tomu si pripočítajte kopačky a poplatky. Ročný je u nás pätnásť eur, deti od sedem do pätnásť rokov platia ešte aj mesačný poplatok dvanásť eur. Za to však môžu chodiť zadarmo na Corgoň ligu, majú zľavu na plaváreň, zadarmo autobusy,“ vraví Myjavčan Tibor Grofik. V tábore nováčika najvyššej súťaže má na starosti rozvoj mládeže. Myjavčania sú ústretoví aj voči sociálnym prípadom. „Ak nás niekto o to požiada, poplatky mu na pol roka odpustíme. Potom všetko znova preveríme,“ pokračuje Grofik.

Bratislavský Slovan je už iná káva. „Deväťročné deti a staršie, ktoré už hrajú súťaže, platia sto eur ročne. V tom sú aj permanentky na ligové zápasy Slovana. Ak sú súrodenci, členské platí len jeden. K tomu všetkým ponúkame balíky oblečenia v oveľa výhodnejších cenách. Zhruba za 150 eur, v bežných obchodoch by za to zaplatili asi tri razy toľko,“ prezrádza šéf mládežníckeho futbalu belasých Martin Obšitník. Mladí slovanisti sú povinní chodiť v klubových farbách. Všetkých štrnásť tímov, ktoré Slovan prevádzkuje.

Výdavky podstatne zvyšujú zápasy a turnaje, na ktorých sa finančne podieľajú aj rodičia. „Za sezónu vyskočia cestovné náklady aj na štyristo eur,“ počíta jeden z rodičov.

Pritom, či máte doma talent, alebo len obyčajné drevo, tak rýchlo nezistíte. Podľa futbalovej legendy Ivana Hrdličku, ktorý so Slovanom vyhral v roku 1969 Pohár víťazov pohárov, je to príliš individuálne. „Jedenásty až pätnásty rok života je však na to asi najideálnejší. Nie je to vždy jednoduché. Navyše, rodičia sú na svoje deti príliš citliví. Niektorí v nich hneď vidia Maradonov,“ povzdychol si Hrdlička, bývalý skvelý stredopoliar, ktorý má v Slovane na starosti deväťročné talenty.

Ani talent však často výhru neznamená. „Záleží najmä na chuti pracovať. Viete, koľko šesťnásť- či sedemnásťročných talentov nám v osemnástich rokoch skončilo?“ hovorí Obšitník.

Ceny výstroja v eurách

Hokej - začiatočníci

 • Hokejka 35 - 50 (drevené za 13)
 • Rukavice 35 - 45
 • Korčule od 60 vyššie
 • Ribano 16 - 20
 • Prilba 45 - 200

Hokej - pokročilí

 • Korčule od 150 (nahrievacie od 200 po 630)
 • Prilba 70 - 150
 • Chrániče lakťov 60 - 90
 • Nohavice 40 - 80
 • Hokejka 80 - 230

Futbal

 • Kopačky 30 - 170
 • Dresy od 15
 • Trenírky od 25
 • Rukavice 12 - 100
 • Chrániče 8 - 20

Tenis

 • Detské rakety 15 - 80
 • Tenisky 28 - 110
 • Loptičky 4 - 8
 • Dresy 10 - 40
 • Šortky 14 - 28
 • Plus 7 dní
  Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].