Výnosný biznis: Pašerák Maxim tvrdí, že pašovanie cigariet vynáša viac ako drogy.

Cigarety pašované z Ukrajiny sa fajčia aj v Bruseli. Biznis je vraj výhodnejší ako drogy!

Cez slovensko-ukrajinskú hranicu sa vraj naďalej veselo pašujú cigarety. Zásielku vám doručia priamo pred dvere.

Flexibilita a ochota. To sú základné vlastnosti novodobých ukrajinských pašerákov cigariet cez východnú hranicu. Kým v minulosti brali na seba riziko doručenia „zásielky“ do slovenského vnútrozemia neradi, dnes sú ochotní dopraviť objednávku kdekoľvek. Dodávka priamo do rúk však čosi stojí. V zásade platí - čím hlbšie do vnútrozemia, tým vyššia cena.

Džingi lingi

„Povedz miesto, kde len chceš, a ja ich tam doručím. Ak je to pri hranici, tak dvadsať centov na škatuľku za dovoz. Ak do Košíc, tak tridsať centov. Ak by si to chcela do Bratislavy, tak päťdesiat centov za škatuľku.

Minimálny odber je desaťtisíc kartónov,“ vysvetľuje Ukrajinec Maxim, ktorý úraduje v jednom z užhorodských podnikov. Presedí tu celý deň, mobilný telefón takmer nepoužíva. Načo? Kto niečo potrebuje, vie, kde ho nájde.

Nenápadný štyridsiatnik síce „pomáha“ doručiť pašované cigarety z Ukrajiny na Slovensko, no on sám fajčí výlučne cigarety zo západu. Vraj pre chuť. Tvrdí, že do veľkých kšeftov sa nemontuje, a predáva, čo mu zverili. Vie, že sa neoplatí robiť na vlastnú päsť. Tobôž nie hľadať si odberateľov v Nemecku či Anglicku.

„To je privysoká hra, ktorú riadia úplne odinakiaľ. Ja sa uspokojím aj s predajom tých najlacnejších (cigariet - pozn. redakcie) na Slovensko,“ priznáva Maxim. U nás vraj končia najmä cigarety s čínskymi názvami, ako napríklad Jin Ling. Maxim ich volá džingi lingi.

Kvalitnejšia produkcia smeruje na západ. „Na Slovensku ostáva len zlomok pašovaných cigariet. Ste chudobní, u vás sa oplatí predávať skutočne len tie najlacnejšie,“ pousmeje sa.

Nikto nič nevidí

Maxim tvrdí, že napríklad cigarety Jin Ling vyrobené v Rusku a na Ukrajine sú určené výlučne na ilegálny trh. „Robí ich hneď niekoľko fabrík - dve v Kaliningrade v Rusku a pár kilometrov pod Kyjevom na Ukrajine ďalšie. Hoci každý o nich vie, nikto sa neodváži označiť konkrétne prevádzky. Cena za zverejnenie informácií by bola privysoká. Títo ľudia nezabijú toho, čo prezradí, ale zlikvidujú jeho rodinu,“ dušuje sa.

A dodáva, že len na Ukrajine živí nelegálny biznis s cigaretami zhruba milión ľudí. Ciest, ktorými sa kontraband prepravuje na západ, je viacero. Jedna z nich vraj vedie po mori z Kaliningradu do Anglicka.

„Do jedného lodného kontajnera sa zmestí desať miliónov cigariet. Za týždeň odchádza takých kontajnerov z Kaliningradu niekoľko. Ak sa pašeráci dohodnú s colníkmi, zisky sú obrovské,“ hovorí Maxim.

O tokoch pašovaných cigariet vedia okrem zasvätených aj niektorí ľudia z legálneho tabakového priemyslu. Podľa zdroja, ktorý si neželá byť menovaný, sa pašované cigarety Jin Ling tešia obľube na Slovensku, v Česku i niekdajšom východnom Nemecku.

„Lákavá je ich cena, na Slovensku i v Česku sa dajú kúpiť za necelé 1,5 eura. Samozrejme, nie v trafikách. Predávajú ich napríklad na trhoviskách alebo v centrách miest. Záujemcovia už presne vedia, za kým ísť.“ Náš zdroj tvrdí, že napríklad z nelegálnych skladov na Morave sa zásobuje celá Praha. Cena porovnateľných cigariet na legálnom trhu je vyššia zhruba o jedno euro, známe značky sú ešte drahšie.

Pašerácky raj?

Ďalšie cesty, ktorými sa cigarety dostanú k zákazníkom, vedú cez Slovensko a Poľsko. Pašovaný tovar sa vraj nakladá vo fabrikách pod Kyjevom, odkiaľ ho privezú k schengenskej hranici, kde nastupuje ďalší článok dobre fungujúceho súkolia.

„Slovensko-ukrajinská hranica je medzi pašerákmi vychytená. Už sa stiahli aj z maďarsko-ukrajinskej hranice. Dôvod? Slovensko ponúka ľahký prechod,“ lakonicky konštatuje Maxim.

Cez hraničné priechody vraj prejde štyri až päť dodávok za sebou. „Chodia najmä cez Vyšné Nemecké. Nie však kamióny. Opäť sa vrátili k nenápadnejším dodávkam.“

Populárna medzi pašerákmi je i zelená hranica. „Teraz sa nosí cez vrchy pri Snine. Je tam veľká partia, riadi ju istý Juri. Vždy sa dá dohodnúť, kedy tadiaľ nebudú chodiť hraničiari. A nech si nikto nemyslí, že je to len náhoda. Zachytia len volavky, aby mohol prejsť podstatne väčší kontraband,“ vysvetľuje spôsob práce.

A s úškrnom dodáva, že napriek obrovským investíciám sa stačí dohodnúť s miestnymi a „oči Bruselu“ zostanú slepé. „Najsmiešnejšie je, že pašované cigarety fajčia aj v Bruseli,“ smeje sa Maxim.

Cigarety určené na slovenský trh dokážu doručiť priamo pred dvere kupujúceho a v čase, ktorý si určí. „Nám je v podstate jedno, či objednávateľa chytia s pašovanými cigaretami, alebo ich úspešne predá. Tu sa platí na drevo,“ odkrýva Maxim pozadie nelegálneho obchodu.

Objemy, čo sa predajú na Slovensku, sú však pre pašeráckych bosov vreckovým. Slovensko je v prvom rade tranzitná krajina, kde končí iba zlomok nelegálneho tovaru.

„Pre bosov je zaujímavá cesta Ukrajina - Slovensko - Poľsko - Anglicko, respektíve iné krajiny západnej Európy. Dôvod je jednoduchý. Škatuľka marlboriek či inej značky tu vyjde aj na sedem eur, cena na čiernom trhu sa pohybuje okolo troch eur, výrobné náklady sa počítajú v centoch,“ dôvodí.

Zisk z jedného lodného kontajnera sa podľa neho ráta v miliónoch eur. „Mnohí tvrdia, že je to výhodnejšie ako obchod s drogami,“ mykne plecom Maxim. Navyše, každé sprísnenie, obmedzenie či zvýšenie dane je pre pašerákov iba voda na mlyn. Cena legálnych cigariet stúpa, čierny obchod prekvitá.

Večný boj

Za prvých päť mesiacov tohto roka bolo v súvislosti s pašovaním cigariet cez východnú hranicu obvinených takmer štyridsať ľudí. Regionálna hovorkyňa Colného úradu Michalovce Klára Baloghová potvrdzuje, že trendy sa zmenili. V minulosti prevažovali jednoduché úkryty - konštrukčné dutiny áut s jednoduchým prístupom, pričom sa využívali staršie vozidlá. Cigarety sa však ukrývali aj v prepravovanom tovare.

V jednotlivých prípadoch colníci odhaľovali väčšie množstvá pašovaného tovaru. „V súčasnosti sú úkryty rafinovanejšie, ako napríklad špeciálne vybudované priestory, ktoré sa ťažšie odhaľujú. Na pašovanie sa využívajú novšie typy vozidiel. Cez hranicu sa prechádza častejšie, s menším množstvom pašovaného tovaru,“ spresnila Baloghová.

Zároveň pripustila, že zaznamenali vyšší stupeň organizácie pašovania. „Na prevoz pašovaného tovaru cez hraničné priechody sa často využívajú tretie osoby, respektíve cestujúci v hromadnej preprave.“

Na hraničných priechodoch číhajú na pašerákov skenery i psy, na zelenej čiare moderná technika. Aj vďaka tomu sa vlani colníkom podarilo zadržať vyše päťdesiat miliónov kusov cigariet. Objavili ich v autách i vo vlakoch pod rudou. V marci zachytili kamery monitorujúce slovensko-ukrajinskú hranicu sud cigariet, ktorý pašeráci pustili z Ukrajiny na Slovensko po rieke Uh.

„Techniku a vybavenie vašej hranice nik nespochybňuje. My sme len radi, že napriek takému veľkému úsiliu sa pašuje ľahko,“ dodáva ukrajinský pašerák Maxim.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].