Člen mafiánskeho gangu piťovcov si siahol na život. Je to vyššia spravodlivosť?

Piťovec Mikuláš Polóny skončil s prestrelenou hlavou. Nevydržal nátlak parťákov?

Obávaná zločinecká skupina piťovcov sa dostala do povedomia Slovákov hlavne po obrovskom zásahu polície v roku 2011. Do domu jej bosa Juraja „Piťa“ Ondrejčáka vtedy dokonca zlanilo z vrtuľníka policajné komando.

V putách skončilo dvadsať členov tohto gangu, proti dvadsiatim trom boli vznesené obvinenia, po ktorých nasledoval súdny verdikt.

Samotný Ondrejčák skončil za mrežami na šestnásť rokov a viacerí jeho podriadení neobišli lepšie. Týmto sa však bilancia zatýkania piťovcov neskončila. O päť rokov vyvrcholil boj proti piťovcom akciou s názvom Gondola. Policajné zložky zadržali vyše dvoch desiatok ľudí, ktorých obvinili z viacerých trestných činov - medzi inými nedovolené ozbrojovanie či vražda, konkrétne dvojnásobná vražda v Irish Pube v roku 1999. Mimochodom, piťovci boli v minulosti súdení aj za vraždu študenta Daniela Tupého.Po 15. júni 2016 a obrovskom zásahu proti mafii v Bratislave sa však začali diať zvláštne veci.

Juraj Ondrejčák, prezývaný Piťo: Odpykáva si šestnásťročný trest, jeho „kumpáni“ sa snažia vykúpiť slobodu výpoveďami.
Juraj Ondrejčák, prezývaný Piťo: Odpykáva si šestnásťročný trest, jeho „kumpáni“ sa snažia vykúpiť slobodu výpoveďami.
Foto: Matej Kalina

Juraj Ondrejčák, prezývaný Piťo: Odpykáva si šestnásťročný trest, jeho „kumpáni“ sa snažia vykúpiť slobodu výpoveďami. Foto: Matej Kalina

Vražda v Irish Pube

Slučka nad piťovcami sa však neprestala sťahovať. Do finále totiž práve v týchto týždňoch smeruje mediálne známa dvojnásobná vražda v bratislavskom Irish Pube z roku 1999.

Obeťami šialeného strelca, ktorého stopy vedú k piťovcom, boli dvaja muži - Ján Štec a nevinný návštevník podniku Tomáš Arnold. Za túto vraždu bol v minulosti odsúdený, no neskôr spod obžaloby oslobodený Mikuláš Polóny. Po akcii Gondola si však obvinenie z tejto vraždy vypočul iný muž, považovaný za člena zločineckého gangu piťovcov - Ľuboš Zelman. Vyšetrovanie je podľa našich informácií tesne pred vznesením obžaloby. Dôkazov má vraj polícia viac ako dosť a mali k nim prispieť aj svedecké výpovede mafiánskych kajúcnikov - napríklad aj Richarda Hrotka, známeho z kauzy vraždy Daniela Tupého.

Pod tlak parťákov sa údajne v tejto súvislosti dostal aj známy člen piťovcov Mikuláš Polóny, stíhaný na slobode. O dvojnásobnej vražde v bratislavskom podniku čo-to vedel, no môžeme iba špekulovať, či to bol nátlak, ktorý ho doviedol až k pokusu o samovraždu. V byte na Heyrovského ulici v bratislavskom Lamači si prestrelil hlavu.

Zavraždený v Irish Pube: Jána Šteca zastrelil v roku 1999, keď sa pokúsil postaviť výpalníkom z Lamača. Piťovca Polónyho spod obžaloby oslobodili.
Zavraždený v Irish Pube: Jána Šteca zastrelil v roku 1999, keď sa pokúsil postaviť výpalníkom z Lamača. Piťovca Polónyho spod obžaloby oslobodili.
Foto: Archív

Zavraždený v Irish Pube: Jána Šteca zastrelil v roku 1999, keď sa pokúsil postaviť výpalníkom z Lamača. Piťovca Polónyho spod obžaloby oslobodili. Foto: Archív

Šťastie v nešťastí? Ktovie

Ťažko povedať, či mal šťastie v nešťastí. Polóny totiž pokus o samovraždu zatiaľ prežil. Jeho stav je kritický, prognóza do budúcnosti nevyzerá ružovo. Zranenie bolo naozaj vážne, Polóny si hlavu prestrelil zbraňou ráže 7,65 tak, že mu projektil preletel čelovou dutinou z ľavej strany na pravú a vyletel von. Ak aj prežije, môže zvyšok života stráviť v komatóznom stave.

Policajti prípad streľby na Heyrovského ulici v bratislavskom Lamači vyšetrujú ako ublíženie na zdraví a okolnosti streľby preverujú. V byte totiž nebol Polóny sám. Bol tam ešte muž so ženou, no obaja svorne tvrdia, že nič nevideli. Žena vraj spala a muž, bol v inej izbe a počul len akési klepnutie.

Ako a či nejako Polónyho zdravotný stav ovplyvní vyšetrovanie dvojnásobnej vraždy, dokážu odhadnúť iba vyšetrovatelia. „Obvinený je Ľuboš Z. z trestného činu vraždy a zo zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Vzhľadom na to, že stále prebieha vyšetrovanie, nebudeme sa viac k veci vyjadrovať,“ povedal nám Martin Wäldl z policajného prezídia.

Foto: Plus 7 dní