Syn: Potomok predsedu Národnej rady SR jazdí na aute s utajeným evidenčným číslom. Je to jedno z bezpečnostných opatrení na jeho ochranu. Prečo ho treba chrániť, nevedno.

Čo skrýva mladý Paška? Syn predsedu parlamentu jazdí s utajenou ešpézetkou

Syn predsedu parlamentu má utajené číslo auta. Ak chcú policajti zistiť, komu patrí, musia požiadať Úrad na ochranu ústavných činiteľov.

Zistili sme, že na Slovensku máme ďalšiu, doteraz netušenú kategóriu ľudí, pri ktorej polícia v prípade spáchania dopravného priestupku nemusí postupovať štandardne. Ide o blízkych rodinných príslušníkov troch najvyšších ústavných činiteľov - prezidenta, premiéra a predsedu parlamentu.

Uznesenie vlády

O tom, že so súkromnými autami rodinných príslušníkov našich papalášov nie je všetko s kostolným poriadkom, sa začalo prednedávnom pošepkávať v Košiciach, odkiaľ pochádza predseda parlamentu Pavol Paška. V metropole východu žijú jeho synovia aj manželka. A práve v súvislosti s jedným z Paškových potomkov sa objavili informácie, že polícia dostala podnet na prešetrenie dopravného priestupku, ktorého sa mal dopustiť neznámy vodič.

Udalosť mal nahlásil iný účastník cestnej premávky, ktorý si stihol poznačiť evidenčné číslo vozidla porušujúceho predpisy. Policajti chceli následne majiteľa auta vypátrať prostredníctvom oficiálnej databázy, no narazili na problém. Uvedené číslo bolo blokované, ako býva zvykom pri vozidlách patriacich ministerstvu vnútra.

Ústavná trojka: Na istý stupeň ochrany majú nárok aj rodinní príslušníci prezidenta, premiéra a predsedu parlamentu. Foto: TASR

Nuž a podľa našich informácií je majiteľom tohto vozidla jeden zo synov predsedu parlamentu. Či sa týmto prípadom polícia zaoberá, sme sa síce do uzávierky nedozvedeli, zistili sme však, že pri riešení dopravných priestupkov spáchaných blízkymi rodinnými príslušníkmi najvyšších ústavných činiteľov môžu mať muži zákona skutočne problémy. Úrad na ochranu ústavných činiteľov, ktorý stráži prezidenta, premiéra a šéfa parlamentu, môže totiž po dohode s chránenými osobami vydať pokyn na blokáciu evidenčných čísiel súkromných vozidiel ich najbližších.

Potvrdil nám to aj bývalý predseda Národnej rady Richard Sulík. „Traja najvyšší ústavní činitelia majú rozsiahle možnosti nechať chrániť svoje rodiny. Vtedajší šéf ochranky ponúkal bezpečnostné opatrenia pre blízkych aj mne, myslím, že tam bolo aj utajenie evidenčných čísiel vozidiel či mobilov, ja som však z toho nič nevyužil. A či je utajenie evidenčného čísla auta opodstatnené? Nie som v tom expert, neviem to posúdiť, ale nepovedal by som paušálne, že je to nesprávne. Viem však, že keby som tak spravil a moji blízki by spáchali priestupok, išlo by to cez Úrad na ochranu ústavných činiteľov, ktorý by to následne riešil so mnou,“ spomína si na ponuku Sulík.

V podobnom duchu sa napokon vyjadril aj samotný Úrad na ochranu ústavných činiteľov. Že sa evidenčné čísla súkromných vozidiel istým spôsobom blokujú, vraj nie je žiadna novinka. Umožňuje to uznesenie vlády o zabezpečení ochrany určených osôb, zahraničných predstaviteľov a určených objektov.

Praktický význam takéhoto opatrenia z hľadiska bezpečnosti rodín našich papalášov sa však predstaviteľom špecializovaného policajného úradu vysvetľoval ťažšie. Robí sa to vraj preto, aby si rodiny ústavných činiteľov nemohol len tak hocikto vylustrovať, teda vyhľadať v databáze. Prečo by to mal niekto robiť, je vskutku otázne, najmä keď berieme do úvahy fakt, že tak môžu robiť iba policajti.

Navyše vo verejne prístupnom katastri nehnuteľností si dokáže hocikto a kedykoľvek jednoducho vyhľadať bydlisko týchto osôb. Našli sme tam aj syna pána Pašku. Múdrejší sme neboli len o informáciu, kde býva a kedy sa narodil, ale dozvedeli sme sa aj to, že ako dvadsaťjedenročný si kúpil dvojizbový byt s výmerou viac ako 88 štvorcových metrov v centre Košíc.

Či si na to musel zobrať hypotéku, nevedno, aktuálne je však jeho byt v katastri zapísaný bez ťarchy. Mimochodom, v minulosti tento byt patril mestu Košice, ktoré ho do súkromných rúk odpredalo v roku 1999. To, či luxusné Audi Q, ktoré používa, vlastní on, alebo niekto iný, však nedokáže zistiť ani policajt. Číslo v evidencii nenájde.

Už ako dvadsaťročný si Paškov syn kúpil dvojizbový byt s výmerou 88 štvorcových metrov v bytovke v centre Košíc. Foto: Juraj Roščák

Riešenie

Blokovanie evidenčných čísiel súkromných vozidiel rodinných príslušníkov našich politických špičiek tak skôr navodzuje podozrenie, že jediným významom tohto „bezpečnostného“ opatrenia je ich ochrana pred pokutami, ktoré by im hrozili v prípade spáchania dopravného priestupku.

Ak totiž policajti zistia, že vodič takéhoto vozidla porušil predpisy, evidenčné číslo musí najskôr odblokovať Úrad na ochranu ústavných činiteľov. Nuž a keď taká situácia nastane, každému radovému policajtovi dôjde, že to nie je priestupok obyčajného smrteľníka a možno si dvakrát rozmyslí, aký verdikt vyriekne. Ak ho vôbec pokutovať môže…


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].