Dvadsaťpäťročná Simona a cudzinec starší o desať rokov pôsobili ako šťastný pár. Muž dnes čelí obvnineniu z vraždy mladučkej milenky.

Ďalší prešľap súdu: Muž obvinený z brutálnej vraždy je na slobode!

Gerritovi Janovi Kramerovi hrozí doživotie za to, že podľa polície dobil a zapálil dvadsaťpäťročnú Simonu. Pár dní pred súdnym pojednávaním ho pre chybu sudcu prepustili na slobodu.

Stanislav Dutko je sudca Okresného súdu Bratislava I a prvýkrát si obliekol talár pred sedemnástimi rokmi. Ani sudcova dlhoročná prax však nebola zárukou, že cudzinec obvinený z brutálnej vraždy mladučkej priateľky sa nedostane na slobodu.

Obvinený Holanďan Gerrit Jan Kramer čakal na súd vo väzbe. Niekoľko dní pred hlavným pojednávaním sa však dostal z basy. Ako je na Slovensku dobrým zvykom, vinou chyby sudcu.

Keďže prepustenie Holanďana nie je jediným pochybením „roztržitého“ Dutka, jeho nadriadenej, predsedníčke bratislavského okresného súdu Eve Fulcovej, došla trpezlivosť. Sudcovi hrozí, že príde o funkciu.

Brutálna vražda

Dvadsaťpäťročnú Simonu našli vlani v novembri dobitú a upálenú v byte na Obchodnej ulici v Bratislave. Surová vražda mladej ženy otriasla Slovenskom. Jej tlejúce telo našli hasiči, ktorých privolali k požiaru bytu na prvom poschodí. Vysvitlo, že nešlo o náhodnú obeť požiaru, ale o obeť vraždy.

Policajti v priebehu niekoľkých hodín zadržali a obvinili z vraždy priateľa nebohej, lodného kapitána Gerrita Jana Kramera s holandským pasom. Zo stôp krvi, ktoré našli už pri vchode do domu, bolo zrejmé, že útočník Simonu napadol mimo bytu a dielo dokončil v izbe s kozubom. Vrah podľa zistení polície polial Simone hlavu a časť tela urýchľovačom horenia a zapálil.

Stopy smerovali od začiatku k Simoninmu priateľovi Gerritovi Janovi Kramerovi. Ten v osudné ráno pobehoval v roztrhanej košeli zmätene po Bratislave. Muži zákona ho zadržali pred domom na Obchodnej ulici, kde sa nachádzalo Simonino telo.

Lodný kapitán si vraj z osudnej noci nič nepamätá. So Simonou boli vonku a on sa opil. Rekonštrukcia desivých udalostí tak bola výlučne na policajných vyšetrovateľoch.

„Dňa 26. novembra 2014 v čase od druhej hodiny ráno do doposiaľ presne nezisteného času usmrtil obvinený Gerrit Simonu. Žene zatiaľ nezisteným predmetom spôsobil poranenia v oblasti hlavy a následne úmyselne inicioval zapálenie tela poškodenej, na následky čoho na mieste podľahla,“ informoval policajný hovorca Michal Szeiff krátko po obvinení vtedy tridsaťpäťročného muža z vraždy.

Čítajte viac:

Brutálne zavraždená Simona: Polícia obvinila jej priateľa

Rodina v šoku

Rodičia mladučkej Simony sa o vražde dozvedeli telefonicky priamo od mužov zákona. „Volali policajti a povedali mi do telefónu, že je to Simona, je mŕtva a že ju zavraždili. Pýtali sa, či budem doma, že prídu, lebo budú potrebovať DNA,“ opísal Simonin otec lakonický prístup polície krátko po tragédii.

O dcérinom priateľovi nám toho nevedel veľa povedať - vraj ho príliš nepoznal. Iba nechápavo krútil hlavou, neveriac, že je to pravda.

Rodinu zavraždenej Simony sme kontaktovali aj po tom, ako sme zistili, že jediného obvineného v prípade pustili z väzby. Neúspešne. V senickom mestskom kultúrnom stredisku, kde pracuje Simonina mama, sme zistili, že je dlhodobo práceneschopná.

Obvinený cudzinec na slobode

Gerrit Jan Kramer skončil vo väzbe pre obavu, že by mohol utiecť. Po roku od vraždy polícia uzavrela vyšetrovanie návrhom na obžalobu z vraždy. V prípade dokázania viny hrozí páchateľovi doživotie. Hlavné pojednávanie bolo vytýčené na piateho novembra.

Skôr ako si Gerrit Jan Kramer sadol na lavicu obžalovaných, došlo k obratu. Osem dní pred zasadnutím súdu pustili lodného kapitána z Holandska na slobodu. Dôvod?

Podľa našich zistení sudca Stanislav Dutko nestihol na Krajský súd v Bratislave predložiť Kramerovu sťažnosť proti predĺženiu väzby, o ktorej sám rozhodol. Doručovanie sťažnosti mu trvalo dvadsaťsedem dní.

Na krajský súd prišla v deň, keď sa obvinenému končila lehota väzby. Krajský súd tak nedostal šancu rozhodnúť o väzbe obvineného cudzinca. Len pre zaujímavosť, Dutko má pracovisko v rovnakej budove, kde sídli krajský súd.

Čítajte viac:

Detaily brutálnej vraždy Simony: Takto vrah umučil svoju lásku

Príde o talár

Dutkova nadriadená, šéfka bratislavského okresného súdu Eva Fulcová, je rozhodnutá konať voči podriadenému. „Na základe získaných informácií mám vedomosť, že došlo k procesnému pochybeniu sudcu, ktoré malo za následok prepustenie obžalovaného z väzby na slobodu.

Ak bude pochybenie sudcu potvrdené, ako predsedníčka súdu budem konať v zmysle príslušných ustanovení zákona o sudcoch a prísediacich predložením návrhu na disciplinárne potrestanie sudcu,“ povedala pre PLUS 7 DNÍ.

V praxi to znamená, že Dutko môže prísť o talár. Nejde totiž o jediný jeho prešľap, ktorého vinou sa obvinení, respektíve obžalovaní dostali na slobodu. Fulcová zatiaľ nespresnila, o aký trest pôjde. Nateraz nevedno ani to, či Dutkovo pochybenie nejakým spôsobom ovplyvní hlavné pojednávanie, vytýčené na piateho novembra.

Stojí za prepustením Mella

Sudca Dutko sa „preslávil“ pochybením, za ktoré ho disciplinárny senát potrestal päťdesiatpercentnou zrážkou z platu na šesť mesiacov. Kauza otriasla celým Slovenskom, keďže pre Dutkovu chybu museli prepustiť na slobodu Karola Mella.

Jeden z najhľadanejších mužov Slovenska bol vtedy obžalovaný z viacerých vrážd. Dutko ako sudca pre prípravné konanie rozhodol o vzatí Mella do väzby, hoci prípad už bol po podaní obžaloby v štádiu súdneho konania.

O väzbe tak rozhodol ako nezákonný sudca. Mello po prepustení neváhal a zmizol zo Slovenska do stredoamerického Belize, kde žije dodnes.

Pre prieťahy, ktoré mali za následok oneskorené rozhodovanie o žiadosti o prepustenie z väzby, sa dostal na slobodu aj Jozef Bajnoci, obvinený zo znásilnenia dievčaťa omámeného ketamínom. Za tento prešľap mu opäť znížili na šesť mesiacov plat o päťdesiat percent.

Disciplinárna komisia v súvislosti s Dutkom riešila tiež prepustenie Martina Ráca na slobodu. Šlo o muža považovaného za šéfa autičkárskeho gangu a člena bratislavskej skupiny podsvetia. V tomto prípade bol verdikt komisie - nevinný.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].