Po zápase: V Dunajskej Strede sa 8. apríla odohral zápas Fortuna ligy medzi domácimi a Slovanom. Takto vyzeralo hľadisko po nájazde fanúšikov.

Ďalší škandál mladého futbalistu: Ohrozil hráčov aj divákov!

Na bezpečnosť a modernizáciu štadiónov sa míňajú milióny eur, potom príde hráč a hodí divákom pyrotechniku priamo z ihriska.

Slovenský futbalový zväz sa musí vyrovnať so zamotanou situáciou. Ani zákon, ani prísne bezpečnostné opatrenia nezabránili tomu, aby sa fanúšikovia dostali priamo na štadióne k množstvu zakázanej pyrotechniky. Stalo sa tak pred zápasom druhej futbalovej ligy medzi Popradom a Rimavskou Sobotou, ktorý sa odohral 8. mája tohto roka práve v meste pod Tatrami.

Členovia bezpečnostnej služby dohliadajúcej na dodržiavanie poriadku neverili vlastným očiam, keď po vykonaní všakovakých kontrol zrazu zbadali, ako k divákom letí igelitka priamo z ihriska. Počas rozcvičky im ju hodil jeden z futbalistov Rimavskej Soboty, ktorý si zrejme povedal, že on je teda iný pán. Že on nejaké zväzové reguly či zákony nemusí dodržiavať.

Rimavská Sobota: Medzi hráčmi tohto druholigového tímu je jeden, ktorý si pravidlá vysvetľuje po svojom. Na štadión doniesol pre fanúšikov igelitku s pyrotechnikou.
Rimavská Sobota: Medzi hráčmi tohto druholigového tímu je jeden, ktorý si pravidlá vysvetľuje po svojom. Na štadión doniesol pre fanúšikov igelitku s pyrotechnikou.
Foto: FACEBOOK

A tak priaznivcom svojho klubu na štadión doniesol tašku plnú pyrotechniky. Kompetentní si so vzniknutou situáciou nevedia celkom poradiť. S možnosťou, že na páchaní čohosi takého sa bude podieľať priamo hráč, akosi nikto nerátal. „Je to nová situácia, na ktorú musíme reagovať,“ otvorene priznáva hovorkyňa Slovenského futbalového zväzu Monika Jurigová.

Prísnejšie pravidlá

Písal sa 18. august 2013 a Slovenskom otriasla správa o hrôzostrašnom incidente. Stal sa v hľadisku futbalového štadióna na bratislavských Pasienkoch počas zápasu domáceho Slovana a Ružomberka. Vybuchla tam pyrotechnika, korá zranila deväť osôb, z toho dve deti. Výbuch tiež rozmetal niekoľko sedačiek.

Dôkaz: Pyrotechnika, ktorú fanúšikom vyhodil futbalista Rimavskej Soboty.
Dôkaz: Pyrotechnika, ktorú fanúšikom vyhodil futbalista Rimavskej Soboty.
Foto: SFZ

Výrok o treste si jeho hlavný aktér vypočul pred pár týždňami, keď mu súd vymeral tri roky odňatia slobody s podmienečným odkladom na skúšobné obdobie päť rokov. Udalosť z leta 2013 rozpútala búrlivú diskusiu o bezpečnosti na našich štadiónoch. Kompetentní sľubovali okamžité opatrenia i zmenu legislatívy. Už na začiatku roka 2014 vošiel do platnosti nový zákon o organizovaní verejných športových podujatí.

Manévre: Futbal bol kedysi športovým sviatkom, dnes niektoré zápasy aj pre správanie nespratných fanúšikov pripomínajú skôr policajné manévre.
Manévre: Futbal bol kedysi športovým sviatkom, dnes niektoré zápasy aj pre správanie nespratných fanúšikov pripomínajú skôr policajné manévre.
Foto: TASR

Začalo sa dbať na lepšiu vybavenosť a bezpečnosť štadiónov, pričom na tieto účely putujú aj zo štátneho rozpočtu milióny eur. Prijali sa opatrenia, ktoré v táboroch fanúšikov vyvolávajú doslova nevôľu. Žiaden alkohol, žiadna pyrotechnika, žiadne zahaľovanie tvárí. Rizikové zápasy sa konajú pod dohľadom bezpečnostných kamier, z ktorých záznamy sa dajú použiť pri identifikovaní vyvádzajúcich vagabundov.

Samozrejmé sú prísne kontroly. Na tribúny štadiónov by sa nemali dostať diváci, ktorí by si chceli fandenie spestriť odpálením nejakej tej svetlice či delobucha. A keď sa o to pokúsia, nemali by ich minúť prísne tresty.

Hráči bez kontroly

Lenže nikto z kompetentných nepredpokladal, že pri príprave množstva opatrení treba myslieť aj na skupinu ľudí, ktorá má byť vzorom pre deti a mládež. Sú to samotní hráči. Tých pri vstupe do športového areálu nikto neprezerá, nekontroluje. Lebo, úprimne, komu by napadlo, že aj v ich batožine sa môžu nachádzať predmety zakázané zákonom určené na páchanie výtržností.

Aj keď pri poznaní mentality niektorých čestných a slušne vychovaných hráčov sa akosi tlačí na jazyk poznámka, že predsa len ktosi na to mohol myslieť. A tak sa jedného dňa stalo, že napriek úsiliu zo strany usporiadateľov o zabezpečenie poriadku sa na hraciu plochu dostala pyrotechnika. Z doterajších zistení a kamerových záznamov je vraj viac ako isté, že na štadión v Poprade ju 8. mája tohto roka doniesol samotný hráč hosťujúceho tímu, ktorým bola Rimavská Sobota.

Hráči: Akoby nikto nepredpokladal, že zákon budú porušovať aj samotní futbalisti. Slovenský futbalový zväz to rieši.
Hráči: Akoby nikto nepredpokladal, že zákon budú porušovať aj samotní futbalisti. Slovenský futbalový zväz to rieši.
Foto: FACEBOOK

Počas rozcvičky ju následne vyhodil fanúšikom. Polícia k udalosti bližšie informácie nechce poskytnúť, pretože „predmetný skutok je v štádiu objasňovania“.

Zväz to rieši

K incidentu sa však vyjadril Slovenský futbalový zväz. „Áno, evidujeme ho už od začiatku. V rámci komunikácie medzi delegovanými osobami zväzu, políciou a bezpečnostnými manažérmi klubov vieme reagovať veľmi promptne na takéto závažné incidenty. Samozrejme, nie každý má skúsenosť s takýmto konaním, tak sa radíme, ako postupovať v zmysle nielen legislatívnych opatrení, ale aj športových pravidiel,“ vyhlásila hovorkyňa zväzu Monika Jurigová a dodala, že celú udalosť vnímajú citlivo, pretože skutok spáchal hráč. Upozornila zároveň, že používanie pyrotechniky je celosvetový problém vo futbale a prevencia musí byť celoplošná.

„Takže aj hráči, ktorí ju vnímajú pozitívne ako súčasť podpory ich športového výkonu, si musia uvedomiť, že legislatíva a športové predpisy ju zakazujú. Hráči na takéto podnety nesmú vôbec reagovať, musia to oznámiť zodpovednej osobe, nie si dovoliť urobiť to,“ zdôrazňuje Jurigová. Podľa jej slov disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu už začala vo veci konať. Hráčovi uložili predbežné opatrenie spočívajúce v zákaze výkonu športovej činnosti do rozhodnutia komisie vo veci.

Aký konečný trest mu hrozí? „Všetko bude závisieť od toho, ako sa strany k skutku vyjadria a ako rozhodne disciplinárna komisia. Ak to bolo vedomé, nesmie sa to opakovať. Je to otázka bezpečnosti a sankcia musí byť tvrdá,“ uzavrela Jurigová. Klub sa k udalosti nevyjadril.

Budú pracovať

Keď už sme pri tých trestoch, začiatkom mája sa hralo na ploche Národného tréningového centra v Poprade aj finále slovenského pohára medzi Slovanom a Skalicou a bolo tam vraj celkom veselo.

Keďže stretnutie bolo vyhodnotené ako rizikové, na bezpečnosť dohliadalo takmer 600 policajtov a desiatky členov bezpečnostnej služby, čo mnohí fanúšikovia označili za neadekvátne. Na druhej strane, zodpovední sa pýtajú, čo je v prípade rizikových zápasov adekvátne. Počas tejto akcie zaistili 47 osôb, ktoré sa dopustili rôznych menších priestupkov, a troch ľudí zadržali v súvislosti s páchaním výtržníctva. Práve týchto, všetko fanúšikov bratislavského Slovana, popradský okresný súd uznal trestným rozkazom za vinných.

Dvom uložil tresty povinných prác v rozpätí 60, respektíve 80 hodín a zároveň im na dvanásť mesiacov zakázal účasť na futbalových stretnutiach. Jednému výtržníkovi pre nedovolené použite pyrotechniky uložil penažný trest 160 eur. Ak nezaplatí, hrozia mu dva mesiace za mrežami.

Evidencie niet

Čo sa týka zákazu účasti na športových podujatiach, za posledné mesiace orgány tento trest uložili už vo viacerých prípadoch.

Okrem troch spomínaných z Popradu bolo šesť zákazov vydaných po stretnutí Fortuna ligy medzi DAC Dunajská Streda a Slovanom Bratislava 8. apríla tohto roka. Aj tam vraj bola poriadna mela a zranený bol dokonca jeden policajt. Koľko príslušníkov na rizikové stretnutie nasadila, nechce polícia prezradiť. Vraj z taktických dôvodov. Tamojšia policajná hovorkyňa Martina Kredatusová však upozornila na inú vec. „V súvislosti s týmto futbalovým zápasom mal hosťujúci klub povinnosť vyhotoviť menný zoznam fanúšikov, ktorým predali vstupenky. Aby mohla polícia riadne objasniť protiprávne konanie jednotlivcov, požiadala 11. apríla klub o zaslanie tohto zoznamu, pričom klub doteraz tak neurobil…“ Bratislavského Slovana sme sa preto opýtali, prečo žiadaný zoznam neposkytol. Nuž a jeho hovorkyňa Martina Štefanková nám odvetila, že preto, lebo zákon im takú povinnosť neukladá. Z jej reakcie zároveň vyplynulo, že tento najznámejší slovenský futbalový klub nemá informácie ani o počte fanúšikov, ktorým bol uložený trest zákazu účasti na podujatiach. Dôvod?

„Pretože neexistuje databáza, ktorá by takýchto fanúšikov zastrešovala. Mal ju vytvoriť Slovenský futbalový zväz v spolupráci s Policajným zborom. A keďže takáto databáza neexistuje, nevieme poskytnúť odpoveď na túto otázku,“ uviedla Štefanková. Otázka je, ako sa, preboha, na Slovensku po prijatí všakovakých bezpečnostných opatrení vôbec kontrolujú fanúšikovia, ktorí majú zakázané zúčastňovať sa na športových podujatiach, keď neexistuje ich evidencia.

Povinnosť mať vytvorený informačný systém obsahujúci aj zoznam fyzických osôb s uloženými trestami pritom národným športovým zväzom ukladá priamo zákon. Ten futbalový nám na otázku týkajúcu sa takejto evidencie neodpovedal. Zaslal nám len nejaký materiál, z ktorého vyplýva, že v blízkom časovom horizonte by sa mal informačný systém presunúť do kompetencie polície. No a zatiaľ všetci verní, hoci i nespratní fanúšikovia - šup na futbal. Nech je zábava.


  • Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].