Andrej Danko navštívil na svojich cestách Ruskú federáciu.

Danko v Moskve velebil Rusko ako za socializmu: „Bez pomocí veľkých mocností sa nemôžeme domôcť mieru!“

Andrej Danko na svojich cestách po Rusku zamieril aj do Štátnej dumy, ekvivalentu slovenskej Národnej rady. Paradoxne, v tom istom čase rečnil aj prezident Slovenska a v Europarlamente v Štrasburgu si narozdiel od Danka do Ruskej federácie poriadne rypol.

Predseda slovenskej Národnej rady odštartoval prejav v ruštine, neskôr pokračoval v rodnom jazyku. „My, malé národy, sa môžme len obracať na veľké mocnosti a bez ich pomoci sa nemôžeme domôcť mieru," zarečnil si od srdca Danko pred ruskými poslancami. Šéf NR SR ocenil aj oslobodenie Slovenska Červenou armádou spod nadvlády fašistov počas druhej svetovej vojny. Taktiež načrtol zlepšenie rusko-slovenských vzťahov.

„V našej predstave o budúcnosti chceme viesť dialóg s Ruskou federáciou a verím, že vyriešime všetky problémy.“ História podľa neho ukázala, že len otvorený dialóg pohne národmi dopredu. „Vysoko oceňujem vašu otvorenosť a schopnosť riešiť problémy korektným dialógom,“ prognózoval. Do parlamentu Danko prijal pozvanie od jeho predsedu Viačeslava Viktoroviča Volodina. Šéf slovenskej Národnej rady prednedávnom apeloval, aby v školách pribudla ruština ako voliteľný predmet.

Ústretový Danko

Podľa politológa Jána Baránka slovenský štátnik schválne neotvoril kontroverznejšie témy, ale cielene Rusov častoval lichôtkami. „Bol voči Rusku veľmi, ale veľmi ústretový. Nič im na jednej strane nevytkol a vôbec nič nehovoril o sankciách uvalených voči krajine. Medzi riadkami naznačil, že ich možno až ignoruje či marginalizuje,“ upozornil.

Danko v Rusku loboval za lepšie vzťahy so Slovenskom.
Danko v Rusku loboval za lepšie vzťahy so Slovenskom.
Foto: Picasa

Zároveň si všimol aj vyzdvihnutie pomoci Rusov počas druhej svetovej vojny. „Tu môžem polemizovať! Povedal, že nám priniesli slobodu, to je síce pravda, ale na druhej strane nám priniesli 40 rokov totality. Toto akosi obišiel a celkom historicky presný nebol, no zrejme si to v tej atmosfére a práve v Ruskej dume nemohol dovoliť,“ podčiarkol Baránek.

Kiskov odkaz

Kuriózne je, že Dankov prejav sa prelínal s vystúpením slovenského prezidenta Andreja Kisku. Napriek tomu, že obaja Andrejovia rečnili v takmer rovnakom čase, ich výstupy sa od seba poriadne líšili. Zatiaľ čo Danko v „Dume“ velebil Slovanov a ruské kultúrne ikony, Kiska sa do krajiny veľkej medvedice poriadne obul a rypol si najmä do problematiky šírenia a rozmachu ruskej propagandy a informačnej vojny. „Bolo by škoda nechať európsky projekt zlyhať kvôli našej neschopnosti zastaviť šírenie podvodov a falošných správ,“ rozohnila sa slovenská hlava štátu.

Andrej Kiska sa v Europarlamente poriadne pustil do Ruskej federácie.
Andrej Kiska sa v Europarlamente poriadne pustil do Ruskej federácie.
Foto: archív pluska.sk

Rozhnevaný Lajčák

S prejavmi vysokopostavených slovenských štátnikov nebol spokojný šéf rezortu zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Ten si podal Danka a Kisku za to, že svoje vystúpenie s ním nekonzultovali. „Riziko je v tom, že máme jednotnú zahraničnú politiku a ja len verím, že obe vystúpenia pôjdu jedným smerom,“ dúfal Lajčák ešte pred začiatkom oboch prejavov.

Ich protichodnosť prejavy skritizoval aj samotný Baránek. „Je to schizofrénia našej zahraničnej politiky. Na jednej strane druhý najvyšší činiteľ vystupuje v Rusku, a na druhej najvyšší ústavný činiteľ vystupuje v Europarlamente. Ono by to bolo v poriadku, len obsahy týchto dvoch posolstiev sú absolútne antagonistické,“ vysvetľuje Baránek.


VIDEO Plus 7 Dní