Z neba: Stredoveký hrad Marcus, ktorý rastie v kopcoch nad obcou Repište, udrie do očí aj zo vzduchu.

Dar pre synčeka: Podnikateľ stavia potomkovi hrad

Bratislavský podnikateľ stavia svojmu potomkovi neďaleko Repišťa budovu v podobe stredovekého hradu.

Stavba hradov ako sídiel bohatých a mocných sa zjavne neskončila v stredoveku. Nad stredoslovenskou obcou Repište rastie uprostred prírody nový úžasný hrad so štyrmi podlažiami a neodmysliteľnými vežičkami. Bratislavský podnikateľ ho stavia ako dar pre svojho 29-ročného syna. A nie je to jediná „hradná“ stavba, na ktorú sa podujal.

V srdci prírody

Na začiatku bola fotografia od nášho čitateľa pilota, ktorý ostal v nemom úžase, keď zazrel z oblakov v repištských lesoch rastúci hrad. Vybrali sme sa preto priamo na miesto, aby sme si ho pozreli na vlastné oči. Hrad by sme bez presných súradníc mali problém vôbec nájsť. Miestni však stavbu poznajú a aj nás k nej zaviedol jeden z domorodcov. Budova je neďaleko obce Vyhne v okrese Žiar nad Hronom, známej kvalitnými termálnymi prameňmi. Najbližšie k hradu však majú Repišťania, hoci sa k nemu nedostanú inak ako pešo, traktorom či terénnym autom. Asfaltová vozovka sa totiž nad Repišťom končí a ďalej pokračuje len hrboľatá lesná cesta. Minie pár pekných víl s nádherným výhľadom na okolité kopce a doliny a po dvoch kilometroch sa skončí na rozľahlej čistine, kde náhodnému návštevníkovi už prvý pohľad vyrazí dych. Na lúke sa týči obrovský objekt, ktorý svojimi rozmermi nenecháva nikoho na pochybách, že to staviteľ myslí s hradom naozaj vážne. Hrubá stavba je už podľa všetkého postavená, strecha je takmer hotová. Budove, rastúcej na mieste niekdajšej farmárskej usadlosti, dominuje šesť vežičiek. Aj blízka ceduľa upozorňuje, že ide o hrad Marcus a ponúka historický exkurz tejto lokality.

Vežičky hradu nesmú chýbať. Podnikateľ sa priznáva, že ide o stavebnú úchylku. Foto: Juraj Roščák

Utajený majiteľ

Z verejne dostupných zdrojov sme zistili majiteľa honosnej stavby. Je ním bratislavský podnikateľ z oblasti tlačiarenských služieb, ktorý však z dôvodov nám nepochopiteľných odmieta zverejniť svoje meno, hoci sa k nemu po chvíľke klikania na internete môže dopátrať hocikto. „Som milo prekvapený, že vás replika hradu zaujala, hádam bude zaujímavá aj pre turistov a turistický ruch. Repište a okolie sa možno dostanú týmto do povedomia. Je to obec a územie, ku ktorému mám obzvlášť blízky vzťah. Verím, že táto stredoveká replika hradu sa stane v budúcnosti určitým turistickým bodom,“ napísal nám podnikateľ. Názov Marcus súvisí s menom jedného z podnikateľových synov, ktorý sa stane zrejme najmladším hradným pánom na Slovensku. „Je to darček pre syna,“ potvrdil nám podnikateľ. Pri pohľade na hrad, jeho architektúru a umiestnenie je jasné, že na výstavbu musela ísť horibilná suma, počítajúca sa možno aj v miliónoch eur. Staviteľ však peniaze neváha obetovať, pričom svoj sklon k výstavbe hradov pokojne nazýva úchylkou. „Na dovolenky už desaťročia nechodím, netrávim ich po svete, akýkoľvek čas a rodinný rozpočet venujem stavbe. Nedávno som čítal, že mnohé rodiny chodia na dovolenky okolo sveta za desiatky tisíc eur, hneď som si pomyslel, že pre mňa je dovolenka postaviť ďalšiu vežu na stavbe. Možno týmto je vysvetlená spomenutá myšlienka stavebnej úchylky. Keďže financovanie stavby je výlučne zo súkromných zdrojov, nemám stanovený dátum dokončenia stavby, a preto ani celkové finančné náklady neviem stanoviť,“ odpísal na naše otázky podnikateľ a otec 29-ročného hradného pána.

Pre ľudí

Hoci má byť stavba darom synčekovi, niečo si z nej možno užije aj turistická verejnosť. Podnikateľ totiž zamýšľa hrad po dostavbe čiastočne sprístupniť verejnosti a vystaviť v ňom artefakty z minulosti, ktorými vraj stále disponujú miestni obyvatelia. Na hrade nebude chýbať Kaplnka svätej Barbory, patrónky baníkov, kde by mohli veriaci rozjímať. Technicky zaujímavou stránkou bude nepochybne vyriešenie zdrojov elektriny a vody. Repišťania si totiž šepkajú, že k hradu by v budúcnosti mala viesť asfaltová cesta i elektrické vedenie. Podnikateľ to však odmieta s tým, že by to narušilo nádherný ráz krajiny. „Celý objekt budujú výlučne domáci ľudia, bez použitia elektriny, manufaktúrnym spôsobom. Keďže súčasťou hradu bude aj kaplnka, možno raz sa z tohto miesta stane aj pútnické miesto,“ myslí si staviteľ.

Replika Betliara

Podnikateľ svoju vášeň k historickým stavbám zrejme nie nadarmo nazýva úchylkou. Hrad nad Repišťom totiž nie je prvou budovou inšpirovanou minulosťou, do výstavby ktorej sa pustil. Svoj voľný čas trávi v neďalekej vernej replike betliarskeho kaštieľa. Na rozdiel od hradu je jasné, že „malý Betliar“ je prísne súkromný projekt, dokonale maskovaný v prírode. Jedinú prístupovú cestu k nemu zatarasuje brána so zákazom vstupu. My sme sa k budove dostali po predraní hustým lesným porastom, ktorý podnikateľovi nepatrí. Aj tak však o nás prejavil záujem nie príliš kamarátsky sa tváriaci pes. „Betliar“ stojí na mieste bývalej horárne, ktorú v minulosti predali v dražbe zvolenské lesy. Do horárne zaviedli všetky inžinierske siete, takže podnikateľ mal v porovnaní s hradom o starosť menej. Takisto je podľa veľkosti budov zrejmé, že podstatne menší „Betliar“ bol o niečo lacnejší špás. Podnikateľov syn, ktorý hrad Marcus dostal ako dar, má ešte o päť rokov mladšieho brata, ktorý podľa katastra nehnuteľností takisto vlastní pozemky i stavbu v Repišti. Ak sa štedrý tatko v budúcnosti rozhodne obdarovať aj mladšieho potomka, môžeme sa zrejme tešiť na ďalšiu stredovekú repliku. Možno by sa tam hodil Bojnický zámok.

O poznanie menší: Neďaleko megastavby ukrytej v divokom lesnom poraste si postavil bratislavský podnikateľ repliku hradu Betliar. Ten využíva ako rekreačnú chatu. Foto: Martin Domok


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní