Hrad Marcus: Výstavbu majestátneho objektu spomalila dlhá a krutá zima.

Darček pre syna: Tajomný hrad vyvolal ošiaľ

Ešte nedostavaná replika stredovekého hradu v Štiavnických vrchoch priťahuje turistov ako magnet.

Rarita, ktorá vyrastá v rázovitom kraji Štiavnických vrchov na strednom Slovensku, priťahuje čoraz viac ľudí. Po tom, čo na atrakciu pred časom upozornil týždenník PLUS 7 DNÍ, sa húfne hrnú zvedavci prezrieť si v rámci turistiky výstrelok bratislavského podnikateľa, ktorý stavia v kopcoch repliku stredovekého hradu. Nájdete ju v lesoch nad obcou Repište uprostred nádhernej prírody a nepripravenému turistovi môže privodiť doslova šok.

Turistická atrakcia

Cestu k hradu začíname v neďalekých Sklených Tepliciach. Mnohí kúpeľní hostia zatiaľ o stavbe netušia, jeden z nich sa nás však hneď pýta na cestu a chce sa ísť na nezvyčajný príbytok pozrieť. Ďalšiemu z oslovených sa takéto aktivity podnikateľa nepáčia. „Keby radšej namiesto vlastného hradu prispel na obnovu skutočných pamiatok. Máme ich na Slovensku dosť, stačí sa pozrieť na Devín,“ hnevá sa hosť z Banskej Bystrice.

Miestna krčma v Repišti je vyľudnená. Sedemmetrový máj v centre dediny spolu s vyhasnutým ohniskom táboráka na neďalekom kopci dávajú tušiť, že deň predtým tu bolo poriadne veselo. Mladá a šarmantná, i keď trochu ostýchavá barmanka nám vysvetľuje, že v Repišti sa ľudia často pýtajú na „ten čudný hrad“. Miestni štamgasti im ukážu cestu a za odmenu dostanú pivo.

Kúpeľní hostia: Podľa jedného z nich mohol podnikateľ venovať peniaze radšej na záchranu chátrajúcich pamiatok. Foto: Juraj Roščák

Utajená cesta

Dostať sa k hradu nie je vôbec jednoduché, zvedavcov nevedú žiadne značky. Asfaltová cesta sa končí tesne za dedinou, ďalej sa dá ísť autom už len na vlastné riziko. Hrboľatá poľná cesta vás privedie k trojcestiu. Jedna vetva smeruje k sedemmetrovému dubovému dvojkrížu postavenému na vrchu Bimbiz na počesť slovenských hokejistov, ktorí v roku 2002 získali titul majstrov sveta vo švédskom Göteborgu. Druhá cesta mieri na najvyšší kopec nad Repišťom a tretia za značkou zákazu vjazdu vedie priamo k hradu.

Na križovatke stretávame manželský pár zo Žiaru nad Hronom. Helena a Stano si vybrali druhú trasu a pri zmienke o tajomnom hrade ostávajú prekvapení. „To stavia Mečiar?“ pýta sa Helena. Kto iný ako bývalý trojnásobný premiér by si vraj takýto výstrelok mohol dovoliť? „Do hrobu si to nezoberie. Odíde v košeli bez vreciek ako každý z nás. Nech to však stavia hocikto, pozrieť sa tam určite pôjdeme,“ dodáva Helena, zatiaľ čo manžel sa nás pýta na cestu.

Posledné obydlie pred križovatkou pripomína luxusnú haciendu s nádherným výhľadom na okolie. Majiteľ voziaci aj so synom štrk na fúrikoch nič neskrýva a pozýva nás dnu. „Odkedy ste písali o stredovekom hrade nad Repišťom, zablúdi sem veľa ľudí,“ usmieva sa a dodáva, že zvedavcom rád ukáže cestu.

Turisti: Manželský pár sa vybral na výlet do Štiavnických vrchov. Keď sa dozvedeli o netradičnom hrade, rozhodli sa ho cestou späť navštíviť. Foto: Juraj Roščák

Marcus

Zhruba po dvoch kilometroch sa dostávame k hradu. Majestátne sa týči na lúke, pričom je z ostatných kopcov stromami chránený pred pohľadom z veľkej diaľky. Má štyri podlažia, nechýbajú neodmysliteľné vežičky. Nesie meno Marcus - podľa podnikateľovho syna Marka, ktorý ho dostane ako dar od otca.

Pri stavbe nestretávame nikoho, ticho ruší len brechot psov, ktoré chránia objekt pred nevítanou návštevou. Onedlho však pri bráne zastaví malé skriňové auto so starším manželským párom a s dvoma deťmi. Vchádzajú do hradu a po chvíli vybiehajú aj so psami. Nedá sa povedať, že by boli nadšení z našej prítomnosti, no slušne nám vysvetlia, že so psami chodia pravidelne na prechádzku k neďalekej mláke vždy cez víkendy a cez sviatky. Manželia sú z Repišťa, vnučka s vnukom z Bratislavy.

Meškanie

Od našej poslednej návštevy sa práce pohli, hrad má dokončenú strechu, vežičky sú okrem jednej hotové. Dlhá zima sa síce podpísala pod meškanie, no hradný pán by napriek tomu chcel mať do leta vonkajšiu časť skončenú.

„Aj keď nemá ešte konečnú fasádu, len dokončenú strechu, je určitým turistickým bodom, minimálne orientačným. Je zaujímavé dosiahnuť nejaký turizmus a turistický ruch v obci, kde sa doslova končí cesta a pokračuje príroda. Bol som milo prekvapený, keď som zaregistroval v inštruktáži turistických vychádzok ako orientačný bod práve hrad Marcus,“ povedal nám otec budúceho majiteľa hradu, ktorý podniká v oblasti tlačiarenských služieb v Bratislave.

Svoje meno zatiaľ nechce zverejniť. Tvrdí, že na Slovensku sa úspech v podnikaní neodpúšťa, a to je aj dôvod, prečo chce zostať v anonymite. Aspoň dovtedy, kým atrakciu v Štiavnických vrchoch sám oficiálne neotvorí.

„Verím, že sa mi podarí hrad dostať do konečného vonkajšieho šatu aj s úpravou okolia tento rok. Potom by nasledovala veľmi dlhá práca na realizácii vnútornej architektúry. Keďže už v tejto fáze stavba priťahuje turistov, bude príjemné, keď si po dlhej chôdzi odnesú z miesta okrem fotografie aj nejaký spomienkový predmet. Preto plánujem v priebehu mesiaca nainštalovať ručný lisovací stroj na bezplatné lisovanie medailónikov s emblémom obce Repište a hradu Marcus. Takéto stroje sú nainštalované na všetkých atraktívnych miestach vo svete. Dúfam, že sa raz v budúcnosti stane takým miestom aj hrad Marcus a bude vždy dobrým dôvodom na úžasnú turistickú vychádzku v krásnej prírode,“ lieta v oblakoch bohatý staviteľ z Bratislavy.

Dovolíme si však malú radu - viac ako medailón by možno turisti v teplých letných mesiacoch privítali možnosť osviežiť sa čerstvou vodou. Ak majú teda na hradného pána spomínať aj ako na hostiteľa.

Čítajte viac:

Dar pre synčeka: Podnikateľ stavia potomkovi hrad

Drahý koníček

Pre zvedavcov však nebude zaujímavá len nezvyčajná honosná stavba, ale aj závratná suma, ktorú podnikateľ musel do daru pre syna vraziť.

„Na dovolenky už desaťročia nechodím, netrávim ich po svete, akýkoľvek čas a rodinný rozpočet venujem stavbe. Nedávno som čítal, že mnohé rodiny chodia na dovolenky okolo sveta za desiatky tisíc eur, hneď som si pomyslel, že pre mňa je dovolenka postaviť ďalšiu vežu. Keďže financovanie je výlučne zo súkromných zdrojov, nemám stanovený dátum dokončenia, a preto ani celkové finančné náklady neviem stanoviť,“ tvrdil nám podnikateľ po tom, čo týždenník PLUS 7 DNÍ stavbu odhalil.

Na hrade by nemala chýbať ani Kaplnka svätej Barbory, patrónky baníkov, kde by mohli veriaci rozjímať. Celý objekt budujú podľa našich informácií výlučne domáci remeselníci, bez použitia elektriny, manufaktúrnym spôsobom. Otec budúceho majiteľa preto dúfa, že možno raz sa z tohto miesta stane aj pútnické miesto.

Malý Betliar

V súvislosti s týmto podnikateľom sme natrafili na ďalšiu budovu inšpirovanú minulosťou. Svoj voľný čas totiž trávi v neďalekej vernej replike betliarskeho kaštieľa. Na rozdiel od hradu je teda „malý Betliar“ prísne súkromným projektom, dokonale maskovaným v prírode. Jedinú prístupovú cestu k nemu zatarasuje brána so zákazom vstupu. Senzáciechtiví turisti sa budú musieť uspokojiť s Marcusom.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].