Dcéra muža, ktorého telo pohrebná služba vymenila: Neprajem to nikomu!

Pohrebná služba omylom zamenila nebožtíkov, jedného museli vykopať a opäť pochovať o niekoľko desiatok kilometrov ďalej.

Chyba, ktorú by nikto nechcel zažiť. Aj keď si ju priamo zúčastnení muži už neuvedomovali, pre ich príbuzných bola mimoriadne bolestivá. Pohrebná služba na Zemplíne totiž zamenila telá dvoch nebožtíkov, a tak sa stalo, že jedna rodina pochovala cudzieho človeka. Nasledovala exhumácia a ďalší pohreb.

Veľa náhod pokope

Úmrtie dvoch mužov - jedného zo Zemplínskej Širokej a druhého z Lastomíra - bol pre príbuzných mimoriadne bolestivý proces, pre pohrebnú službu príležitosť pomôcť pozostalým čo najcitlivejšie a najdôstojnejšie odprevadiť ich z tohto sveta.

Obidve smútiace rodiny oslovili zhodou okolností tú istú pohrebnú službu. Tá všetko chcela urobiť tak ako predtým počas 25-ročnej praxe. „No stala sa taká nemilá vec, došlo k zámene nebohých pánov. Veľmi nás to mrzí a veľmi sa ospravedlňujeme príbuzným. Je to prvýkrát, nechápem, ako sa to mohlo stať,“ krúti hlavou nešťastný Milan Botka z pohrebnej služby. Ako teda?

Skrátka, zaúradovala náhoda. Vlastne viacero náhod. Obaja zosnulí boli približne rovnako starí, jeden mal šesťdesiatdeväť, druhý sedemdesiat rokov. Obaja sa volali Milan. Oboch si upravených v rakvách prevzali smútiace rodiny.

Najskôr Milana v Lastomíre, aby ho pochovali so všetkými poctami. Lenže... Príbuzným ani vo sne nenapadlo, že plakali nad hrobom cudzieho človeka.

Čítajte viac:

Babka-milionárka zomrela ako tuláčka. Pohreb jej zaplatil starosta

Pozorný hrobár

Že s nebožtíkom ležiacim v truhle v dome smútku v Zemplínskej Širokej nie je všetko v poriadku, si všimol miestny hrobár Marián Ridaj. „Viete, v dedine sa medzi sebou poznáme. Hneď som si uvedomil, že to nie je on. Náš kamarát hovoril, že choroba človeka zmení a živý a mŕtvy človek vyzerajú inak. No mne to bolo čudné, bol som ochotný aj sa staviť. Pozrel som sa na neho z jednej strany, z druhej a videl som, že to nebol on,“ vysvetľoval hrobár.

Jeho slová sa potvrdili hneď, ako rodina zbadala nebožtíka v dome smútku. „Zažila som neskutočný šok. Neprajem to nikomu. Smrť zmení človeka, ale nie až tak, každý pozná svojho,“ hovorí nebožtíkova dcéra Monika a dodáva, že okamžite zavolali pohrebnú službu, aby zistili, kde je ich mŕtvy príbuzný.

Žiadali nápravu. Ich príbuzný však už bol pochovaný v Lastomíre. A tak ani nie 24 hodín po pohrebe ho vykopali, aby ho znovu so všetkými poctami pochovali v Zemplínskej Širokej. Rovnako ako druhá rodina z Lastomíra, ktorá Milana uložila do hrobu, kde predtým skončil pre nich cudzí človek.

Odškodnia ich

Príbuzní zažili šok, zvažujú ďalšie kroky i trestné oznámenie. Pohrebná služba si sype popol na hlavu a pozostalým sa veľmi ospravedlňuje. „Budem sa im snažiť všetko refundovať, všetky škody nahradíme a odškodníme ich,“ sľubuje Milan Botka z pohrebnej služby. Pripúšťa, že k nepríjemnej zámene mohlo dôjsť i podobou oboch pánov. „Odovzdali sme nebohých rodinám, obe si ich prevzali. Nikto z prítomných neprotestoval, že to nie je ich príbuzný. Prišlo sa na to až podľa tetovania, ktoré jednému chýbalo,“ vysvetľuje a ešte raz dodáva: „Nemali by sa, ale také veci sa stávajú. Bol to trapas a je nám to naozaj veľmi ľúto.“