Na fotografii vľavo vilka Jozefa Brhela, vpravo rodinné sídlo Širokých.

Deti Širokého a Brhela si postavili honosnú vilu

Deti Juraja Širokého a Jozefa Brhela si postavili honosný dom v Marianke pri Bratislave.

Keď sa v roku 2010 vo Vysokých Tatrách brali deti z tých najlepších rodín, Jozef Brhel mladší a Danka Široká, hovorilo sa o svadbe roka, vďaka ktorej vzniklo veľké podnikateľské impérium. Ubehli dva roky a už sa klebetí, že to v ich vzťahu začína škrípať.

A tí ešte zasvätenejší sa dušovali, že napätie vládne aj medzi ich otcami. Bublina však praskla, keď sa Juraj Široký a Jozef Brhel, podnikatelia považovaní za jedných z najvplyvnejších ľudí na Slovensku, spoločne zjavili na bratislavskom hokejovom štadióne. O nejakej kríze medzi mladomanželmi zase nesvedčí fakt, že pred niekoľkými týždňami skolaudovali svoju novú honosnú vilu, kam by sa mali už čoskoro presťahovať.

Dokončený dom: V septembri mali mať mladí kolaudačnú párty. Foto: Juraj Roščák

Mladí Brhelovci sa rozhodli zmeniť lokalitu a namiesto bratislavských Strmých vŕškov, kde obe rodiny susedia, si vybrali za svoj nový domov dedinu Marianka priamo pod karpatskými lesmi. Nie však na samote, ale v novej obytnej zóne a v celkom dobrej spoločnosti, keďže ich susedom by sa mal stať napríklad developér Ivan Chrenko, ďalšie známe meno z rebríčka najbohatších Slovákov. Aj v týchto dňoch tu robotníci pracujú na viacerých stavbách, no štýlová tehlová vila, písaná na mladých, tridsaťročných manželov, je už dokončená a upravené sú aj záhradné priestory okolo domu.

Žiadna kríza

Napriek nainštalovanému kamerovému systému v ošarpanej búdke pred bránou je strážnik, ktorý chráni vilu aj s dvoma psami zrejme dvadsaťštyri hodín denne. Mladí sa ešte nepresťahovali. „Občas niekto príde,“ povedal nám jeden z robotníkov. Mesiac po kolaudačnej párty sme zavolali juniorovi, čo si myslí o fámach, ktoré sa šíria.

„Možno niekto chce kúpiť ten dom, no ja ho nepredávam. Nech mi pošlú ponuku,“ vtipkoval najprv, no ihneď zvážnel. Tému sťahovania sa nechcelo Brhelovi mladšiemu príliš rozoberať, vraj ide o osobnú otázku. Klebety o turbulenciách v manželstve však poprel. „Rozvádzať sa určite nerozvádzame a ani dom nie je na predaj. Beriem to ako žart. To je taká hlúposť, že sa tým nemusíte vôbec ani zaoberať,“ povedal nám. Podľa jeho vlastných slov je ako ženáč spokojný.

Jozef Brhel mladší: „Rozvádzať sa určite nerozvádzame. Je to hlúposť." Foto: Martin Domok

Svadba za tmavými fóliami

Deti dvoch mimoriadne vplyvných mužov, ktorí sú označovaní aj za šedé eminencie strany Smer, sa poznali už dlho predtým, než sa pred dvoma rokmi postavili pred oltár. Sobáš, na ktorý sa v luxusnom tatranskom hoteli chystali niekoľko mesiacov za prísnych bezpečnostných opatrení, sa im takmer podarilo utajiť. Personál do poslednej chvíle tvrdil, že v beznádejne obsadenom hoteli majú naplánovanú konferenciu. Hostí priamo na mieste strážila početná ochranka a pred pohľadmi zvedavcov ich mali chrániť tmavé fólie na oknách hotela, ktoré tam pred svadbou dali nalepiť. Nevesta priletela luxusným lietadlom do Popradu, odkiaľ ju limuzínou doviezli do Vysokých Tatier, ženích využil skromnejší spôsob dopravy a do Tatier prišiel autom.

Pred dvoma rokmi sa brali potomkovia dobrých rodín, spojili sa tým dve impériá. Takto nenápadne do Tatier prišiel Juraj Široký s rodinou. Foto: Archív

Za múrmi hotela, ktorý patrí do majetku rodiny Širokých, ich sobášil primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. Približne dvesto svadobčanov si pochutnávalo na jahňacích kotletách, kačacích prsiach či plátkovom lososovi. Spievala im Helena Vondráčková, ktorú ako prekvapenie pre svadobčanov prepašovali do hotela bočným vchodom. Svadba vyvolala rozruch aj preto, že vďaka nej sa spojili dve podnikateľské impériá. Svatkovia sú označovaní za mimoriadne bohatých mužov, Juraj Široký, ktorý figuruje vo viacerých firmách, napríklad vo Váhostave, sa s majetkom odhadovaným asi na sto miliónov eur v rebríčkoch najbohatších Slovákov umiestňuje pravidelne. Hodnota Brhelovho majetku sa odhaduje do tridsať miliónov eur, no v skutočnosti môže byť podstatne vyššia.

Na rozdiel od Širokého, bývalého prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja, sa Jozef Brhel, niekdajší štátny tajomník ministerstva hospodárstva, bývalý poslanec za HZDS a dnes podnikateľ, ktorý sa orientuje na informačné technológie či zdroje alternatívnej energie, roky vyhýba publicite. Politické ambície po ňom zdedil jeho syn, ktorý v minulosti pôsobil ako župný poslanec za Smer. Nevesta Danka Široká pre zmenu pracovala ako asistentka poslanca za Smer Ľuboša Martináka.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].