Na jednej ulici v Trenčianskych Tepliciach vlastní rodina Vladimíra Mečiara niekoľko nehnuteľností. Na fotografii Elektra.

Dôchodca z Elektry: Z čoho platí Mečiar výdavky?

Výdavky na majetok, ktorý využíva čerstvý sedemdesiatnik Vladimír Mečiar, značne presahujú jeho aj tak vysoký dôchodok.

Štyridsaťdeväť rodinných príslušníkov prišlo nedávno zablahoželať trojnásobnému expremiérovi Vladimírovi Mečiarovi k jeho sedemdesiatinám do vily Elektra v Trenčianskych Tepliciach. Nebol medzi nimi nikto z jeho bývalých politických kolegov, ale to zakladateľovi HZDS neprekážalo, aby si znovu nepripomenul svoju vlastnú dôležitosť a nevďačnosť národa, ktorý ním už niekoľkokrát ohrdol v parlamentných i prezidentských voľbách. Rodinu však Mečiar nepotrebuje len na gratulácie, ale možno aj na finančnú výpomoc pri platení nákladov okolo svojho honosného sídla a ďalších nehnuteľností, ktoré mu patria. Jeho súčasný, inak veľmi slušný dôchodok mu na to nemôže stačiť.

Dôchodca

Trojnásobný premiér vďaka svojim vysokým ústavným funkciám nikdy nežil zle. V roku 1998 podľa vlastných slov síce odchádzal z funkcie len s „korzičkou“ a trojizbovým, niekdajším služobným bytom, ktorý za symbolickú cenu získal do svojho vlastníctva, no už o rok neskôr kúpil bývalú odborársku ubytovňu Elektra v Trenčianskych Tepliciach a pustil sa prerábať ju do súčasnej honosnej podoby. Dlhoročné naťahovanie s novinármi, odkiaľže na to zobral peniaze - niekoľko desiatok miliónov korún -, sa napokon skončilo vysvetlením o šikovnej kúpe akcií jeho manželkou Margitou a následnom neuveriteľne výhodnom odpredaji. Tým považoval Mečiar nadobudnutie svojho sídla za „vybavené“.

Dnes je však politik na dôchodku a podľa vyjadrenia ústredného tajomníka HZDS Tibora Cabaja ho už nezamestnáva ani jeho rodné hnutie. Na platenie nákladnej prevádzky Elektry, okolitých nehnuteľností i ďalších domov v Dolnej Porube, ktoré časom skúpil, mu teda musí stačiť jeho i manželkin dôchodok. Mečiar je na dôchodku už takmer päť rokov a podľa našich prepočtov, vychádzajúcich z jeho oficiálneho príjmu, by sa jeho dôchodok mal pohybovať mesačne okolo 1 800 eur. Manželka Margita je penzistka už takmer desať rokov a ako bývalá detská lekárka by mohla dostávať každý mesiac okolo 450 eur. Spolu by tak manželom Mečiarovcom malo prísť každý mesiac od štátu niečo vyše 2 200 eur. Slušná suma, keď si uvedomíme, že väčšina dôchodcov nedostane viac ako 380 eur. No aj keď 2 200 eur sú pekné peniaze, na výdavky Mečiarovcov stačiť nemôžu. Náš odhad sa totiž blíži k sume štyritisíc eur.

Elektra a rodinný dom: Len údržba a prevádzkové náklady oboch nehnuteľností pohltia Mečiarovi celý, takmer dvojtisícový dôchodok. Foto: Jozef Barinka

Pridrahé bývanie

Rozmenené na drobné, pri aktuálnych cenách energií je drahé aj bývanie v klasickom dome, nieto ešte v bývalom penzióne, kde sa kedysi do kúpeľného mesta chodilo rekreovať naraz niekoľko rodín aj s deťmi. Podľa našich výpočtov by mal Mečiar za energie na fungovanie Elektry a priľahlého veľkého domu platiť závratné sumy. Priemerný rodinný dom má v prípade vykurovania plynom ročnú spotrebu okolo 3-tisíc až 3 200 kubických metrov. Ak berieme do úvahy, že obe Mečiarove nehnuteľnosti sú odhadom dokopy päť- až šesťkrát väčšie, podľa online kalkulačky na internetovej stránke plynární by expremiér s manželkou mali platiť mesačné zálohové platby minimálne 810 eur. Nemožno pritom zabúdať na krytý bazén, ktorý si tiež vyžaduje vyhrievanie. Okrem plynu musí Mečiar, tak ako každý iný smrteľník, platiť preddavky za elektrinu. Podľa našich prepočtov by to malo byť okolo 330 eur.

Pomoc v domácnosti

Predstava, ako si pani Mečiarová derie kolená pri umývaní podlahy v rozľahlom bývalom penzióne, je trošku absurdná. Pravidelné upratovanie objektu by tak z rodinného rozpočtu mohlo mesačne ukrojiť minimálne šesťsto eur. Starostlivosť si vyžaduje aj zhruba 45-árový okolitý pozemok, na ktorom sa nachádza tenisový kurt, fontána a altánok, ale aj záhrada. Profesionálni záhradníci si za prácu bežne pýtajú osem eur na hodinu, v cene je zahrnutá celková pravidelná údržba, od odburinenia až po strihanie a tvarovanie živých plotov a okrasných drevín. Kedysi vyťažený vrcholový politik má teraz síce dostatok času na kosenie trávy či strihanie kríčkov, informácie o takomto hoby expremiéra sme však zatiaľ nezachytili.

Prominentní dôchodcovia: Margita a Vladimír Mečiarovci žijú z dôchodku, aký by im nejeden penzista na Slovensku závidel. Na všetky potrebné výdavky je to zrejme aj tak málo. Foto: SILVIA SLAFKOVSKÁ

Prenajatá limuzína

Pri pohľade z ulice na parkovisko v areáli vily každého vždy upútali terénne autá, ktoré Mečiarovci využívajú. O jednom z nich, Jeepe Wrangler, nám expremiér pred pár rokmi povedal, že ho má požičaný od istého právnika. Iné auto, na ktorom ho zvyčajne vyvážal šofér, pre zmenu označil za prenajaté. Ide o luxusnú limuzínu Audi A8 L W12. V období, keď sa na tomto tátošovi začal ukazovať, bola jeho trhová hodnota 143-tisíc eur. Bežné autopožičovne, ani tie s možnosťou prenájmu luxusných áut, tento model v ponuke nemali ani vtedy, ani teraz. O niečo lacnejší a starší kúsok prenajímali od 2 200 do 2 850 eur mesačne. V tejto cenovej kategórii by sa v súčasnosti mohlo nachádzať aj Audi A8 L W12. Mečiar nikdy neprezradil, koľko ho prenájom drahého auta so šoférom stojí a kto tento prepych platí. Podarilo sa nám však zistiť, že napríklad šoféri v autopožičovniach si bežne účtujú tridsať eur na deň.

Prenajaté: Limuzínu Audi so šoférom využíval pomerne často. Koľko ho tento prepych stál, neprezradil. Foto: Norbert Grosz

Šikovní

Manželia Mečiarovci vlastnia byty v Bratislave a v Trenčíne, niekoľko domov a viac ako 142-tisíc štvorcových metrov pozemkov, z ktorých drvivá väčšina sa nachádza v Dolnej Porube. Mečiarovci tu spolu s pozemkami skúpili aj domy, ktoré sa na nich nachádzali. Na niektorých pozemkoch vysadili stromčeky a medzičasom jeden z domov kompletne prestavali na pálenicu. V skupovaní nehnuteľností sa Mečiarovi, jeho žene a deťom darí aj v Trenčianskych Tepliciach. Margita Mečiarová investovala údajne vyše 180-tisíc eur do opusteného domu oproti Elektre, po dľa manžela fi nancovala kúpu z dedičstva po mamičke. O pár domov ďalej na tej istej ulici má na seba napísaný dom aj Magdaléna Gáliková, expremiérova dcéra s manželom Jánom.

Mečiar denníku Sme pred dvoma rokmi možnú účasť jeho rodiny na spolufi nancovaní Elektry opísal takto: „Elektra je spoločné sídlo Mečiarovcov. V našej rodine sú štyria právnici, traja lekári, jedna podnikateľka a dvaja podnikatelia. Nemajte obavy, že to nedokážeme utiahnuť. Ja som navyše skromný človek, stačí mi jedno jedlo denne a náklady na cestovné.“ Skromný expremiér má však zrejme smolu, jeho majetok totiž stále niekomu nedá pokoja. Mečiar sa na to posťažoval aj počas narodeninovej oslavy. „Ani teraz to nie je iné, keď je Fico pri moci, odovzdali ma ÚBOK-u (Úradu pre boj s organizovanou kriminalitou) Trnava, aby ma preskúmavali a prešetrovali podľa zákona o preukázaní pôvodu majetku. Už je mi to jedno, či je Dzurinda, či je to Fico, furt je to voči mne rovnaký postoj zneužitia štátnej moci,“ vyhlásil Mečiar. Azda by mu naozaj bolo lepšie len s tou korzičkou a trojizbovým bytom.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].