Viliam Mišenka: V čase vraždy Čongrádyho bol podľa systému Boris mimo Slovenska.

Dostane sa na slobodu? Obvinenie Mišenku z vraždy Čongrádyho má trhliny

Polícii sa údajne rozpadáva obvinenie Mišenku z vraždy bosa bratislavského podsvetia Petra Čongrádyho.

Viliama Mišenku, obvineného z piatich vrážd, zadržali v januári v juhoamerickej Venezuele a priviezli na Slovensko. Po jeho príchode ho však súd oslobodil spod obžaloby vraždy synovca i z legendárnej lúpeže v nitrianskej Všeobecnej úverovej banke v roku 1996. Teraz všetko nasvedčuje tomu, že policajtom sa rozpadáva aj obvinenie z popravy údajného bosa bratislavského podsvetia Petra Čongrádyho.

Obvinený z piatich vrážd

Meno Viliama Mišenku ešte pred pár rokmi takmer nikto nepoznal. Po výbuchu vo firme Euromont v Topoľčanoch v roku 2009 sa však začalo skloňovať v súvislosti s viacerými vraždami, medzi ktorými mala byť aj likvidácia jeho synovca Jozefa Mišenku. Obvinili ho celkovo z piatich vrážd, pričom v niektorých ho spájali s utečencom v Belize Karolom Mellom.

Keď vo februári Mišenku eskortovali na Slovensko, bola to veľká sláva. Sám minister vnútra Robert Kaliňák zvažoval tlačovú besedu priamo v priestoroch bratislavského letiska. Nakoniec však pred novinárov vystúpil „iba“ policajný prezident Tibor Gašpar, ktorý okrem iného povedal aj to, že pre políciu sa síce istá časť práce končí, ale tá najdôležitejšia, získanie dostatku dôkazov, ich ešte len čaká.

Mišenkovo alibi?

Z dobre informovaného zdroja sme sa dozvedeli, že policajti majú dnes hlavu v smútku. Najnovšie sa im vraj rúca obvinenie z Čongrádyhovraždy. Po vyše dvoch mesiacoch od prevozu Mišenku totiž vychádzajú najavo zaujímavé informácie. V čase vraždy na Slovensku fungoval policajný systém Boris. Ten eviduje pasy cestujúcich, ktorí prichádzali na Slovensko alebo ho opúšťali.

Podľa tohto systému Mišenka mesiac pred vraždou Čongrádyho, teda 10. augusta 2004, odletel z bratislavského letiska do zahraničia. Údaje z Interpolu vraj ďalej potvrdzujú, že Mišenka ešte v ten istý deň priletel do Kanady. Podľa tých istých záznamov dostal 11. augusta 2004 víza v Kanade a 30. augusta cestoval letom s označením JL 789 do Číny. Dôvodom návštevy najľudnatejšej krajiny sveta mal byť vraj biznis s elektrickými motorkami, ktorý tam plánoval rozbehnúť.

V Ázii strávil Mišenka podľa Interpolu pätnásť dní a 14. septembra 2004 sa letom JL 780 presunul späť do Kanady. Na Slovensko sa podľa policajného systému Boris vrátil až 22. septembra, teda dva týždne po Čongrádyho vražde. Obhajoba tvrdí, že na dôvažok má k dispozícii aj podklady z hotelov, v ktorých Viliam Mišenka prespával.

Poprava: Údajného bosa Petra Čongrádyho zavraždili v roku 2004 pred petržalskou pizzeriou. Mišenka podľa vyšetrovateľa financoval nákup zbraní. Foto: Norbert Grosz

Výpoveď svedka

Ak sú tieto informácie pravdivé, má polícia vážny problém s dôkazmi, ktorými proti Mišenkovi disponuje. Podľa niektorých zdrojov majú totiž v rukách len výpoveď svedka Jána Krajčíka. Toho policajti zadržali po výbuchu v Euromonte, zavreli na pár dní do väzby, hrozili mu doživotím, nuž, ako sám vraví, začal rozprávať, aby sa chránil.

Muž označovaný za korunného svedka sa bez problémov priznáva, že bol pri šiestich vraždách. Slobodne chodí po topoľčianskych uliciach a hovorí o sebe, že bol vagabund. V prípade Čongrádyho vraždy Krajčík tvrdil, že mu Mišenka osobne pomáhal s dodávkou, ktorú potom šoféroval na miesto činu. Podľa obžaloby bol v aute aj Karol Mello a Štefan Borko. Obaja však tvrdia, že v tom čase boli „na nože“ pre spory o peniaze, a to vraj trvá dodnes.

Ak je naozaj svedectvo Krajčíka všetko, čo má polícia v prípade Čongrádyho vraždy v rukách, nevyzerá to s rozuzlením prípadu likvidácie údajného bosa vôbec ružovo. „Ukazuje sa nám, že svedok vo viacerých prípadoch evidentne klamal a to môže spôsobiť problémy aj v ďalších prípadoch,“ priznáva vysokopostavený policajný funkcionár.

V minulosti už súd Krajčíkovo svedectvo zmietol zo stola ako nedôveryhodné, a to v prípade vraždy Jozefa Mišenku. Podľa Krajčíka František Uharek údajne poskytol na likvidáciu finančnú hotovosť vo výške 50-tisíc eur. Súd ho však spod obžaloby oslobodil. Neskôr v tom istom prípade oslobodili aj Viliama Mišenku a do tretice aj ďalšieho obžalovaného, ktorého Krajčík takisto označil. Muž preukázal, že bol v čase vraždy na operácii kolena mimo Slovenska.

Záložný plán

Mišenkov advokát žiada prepustenie svojho klienta z väzby. Minister Kaliňák sa po prevalení dôkazov zo systému Boris netají tým, že v prípade jeho prepustenia je pripravený akýsi záložný plán B. Znamená to, že Mišenku v momente, ako opustí brány väznice, obvinia z iného trestného činu a budú žiadať jeho opätovnú väzbu.

Krajčík sa pre médiá vyjadril, že má k dispozícii kompromitujúce fotografie z Venezuely, na ktorých je Mišenka s vysokopostavenými policajnými funkcionármi, prokurátormi aj politikmi a ktoré mal mať na svoju ochranu. Podľa jeho slov ich má k dispozícii aj Viliam Mišenka a je vraj presvedčený, že sa vďaka nim dostane na slobodu. Či sú teda za všetkým spomínané fotografie, alebo slabá dôkazná situácia, zrejme ukáže až čas.

Kto je Ján Krajčík

Muž, ktorý sa roky živil po boku Viliama Mišenku ako jeho pravá ruka. Sám sa podľa jeho slov zúčastnil na viacerých vraždách. Pre políciu je kľúčovým svedkom. Upozornil napríklad na vraždu mäsiara Františka Marka, o ktorého násilnej smrti pätnásť rokov nikto netušil.

To, že bol zastrelený, zistili až po exhumácii. Podobným spôsobom vraj informoval ešte o piatich vraždách. Zo žiadnej z nich nie je obvinený. Podľa našich informácií bol istý čas chráneným svedkom, ktorého skrývali mimo územia Slovenska. Spod ochrany však vystúpil a dnes sa, ako sám hovorí, živí rukami.

Systém Boris

Informačný systém fungoval na našich hraniciach od 1. júla 2002 do 1. septembra 2007. Prevádzka systému bola upravená interným predpisom ministra vnútra, podľa ktorého policajti na hraničných priechodoch boli povinní zaznamenávať osoby a motorové vozidlá prechádzajúce štátnu hranicu SR do databázy informačného systému.

Vkladať údaje do systému bolo umožnené len používateľom, ktorí vykonávali hraničnú kontrolu na hraničnom priechode a zároveň im boli pre možnosť vkladania pridelené príslušné systémové oprávnenia. Systém Boris využívali na všetkých úsekoch štátnej hranice. Zmena údajov nebola v aplikácii umožnená žiadnemu používateľovi. Boris na vonkajšej hranici nahradili informačným systémom Centrálna lustračná konzola dňa 1. septembra 2007.

Ďalšie Mišenkove obvinenia

  • Výbuch v topoľčianskej firme v auguste 2009. Cieľom výbuchu bolo podľa polície zneškodniť matku Mišenkovho synovca Jozefa († 33) Zuzanu.
  • Vražda Jozefa Gudábu († 46). Poprava „bieleho koňa“ sa stala v marci 2003 v Bojnej neďaleko Topoľčian.
  • Vražda podnikateľa Jána Krišku († 38), ku ktorej došlo na jeseň 2001 v Sládkovičove.
  • Objednávka vraždy Františka Marka († 48) z Topoľčian, ktorá sa stala v októbri 1996 v Nemečkách.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní