Podľa znalcov má byť v psychiatrickom ústave: Na Okresnom súde v Považskej v Bystrici vedia len toľko, že Jozef sa momentálne pohybuje v rôznych ubytovniach v Žiline. Eva Valjentová žije v strachu.

Duševne chorý muž behá po slobode, jeho žena žije v strachu

V Považskej Bystrici sa z prípadu, ktorý vyvrcholil vraždou, nedokázali poučiť.

Duševne chorý muž, ktorý by sa mal podľa znalcov hoci i násilím podriadiť ochrannej liečbe v psychiatrickom ústave, behá niekde po Žiline. Sudcovia rozhodujúci o jeho izolácii pred verejnosťou vedia len toľko, že by sa mal zdržiavať „v rôznych ubytovniach“ a na posledné pojednávanie „sa nedostavil“.

V považskobystrickej nemocnici jeho akútnu hospitalizáciu ukončili ešte v apríli, lebo sa ho vraj po ledva mesačnom preliečení podarilo dostať do „sociálnej remisie“. Primár psychiatrie Anton Puchoň prepustenie tohto muža zdôvodňoval šokujúcim konštatovaním, že pacient nevykazuje známky nebezpečia pre celé svoje okolie, ohrozená už môže byť iba jeho manželka. Čo si má počať ona, nikoho netrápi. Veď ide len o obyčajnú ženičku v domácnosti.

Vražda kvôli kocúrovi

Iba pred rokom sa hroznou tragédiou skončil prípad iného pacienta psychiatrie v Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici. Dnes dvadsaťdvaročný Dávid Lednický bol najprv obvinený „iba“ z lúpežného prepadnutia. Trest mu nevymerali žiadny, lebo stíhanie proti nemu museli zastaviť. Znalci zistili, že mladík trpí vážnym duševným ochorením, pre ktoré nemohol byť za svoje činy zodpovedný. Nevyhnutne potreboval psychiatrickú liečbu.

Dávid sa istý čas skutočne aj liečil, ale v januári 2012 ho z považskobystrickej nemocnice prepustili. Zrejme tiež predpokladali, že jeho ochorenie dostali do „remisie“ a Dávid vďaka tomu už nie je nebezpečný. Ale bol to iba klam. Už o mesiac Dávid napadol svoju priateľku Moniku. Spala a on ju bodol kuchynským nožom do krku. Keď začala chrčať, nasadil jej na hlavu igelitovú tašku. V šialenom amoku surovo vrážal nôž do Monikinho tela zas a znovu, jeho ruka sa zastavila až po šestnástom bodnutí. Monika tento útok neprežila a podľa súdneho lekára umierala trýznivým spôsobom.

Duševne chorý Dávid bol sám z Monikinej smrti nešťastný. Podľa vlastných slov ju zavraždil iba preto, aby mohla ísť za svojím obľúbeným kocúrom Murkom, ktorý pred časom umrel...

Vina za smrť dievčiny však nepadá na Dávidovu chorú hlavu, ale na tých, ktorí o vážnosti jeho ochorenia vedeli, a predsa ho nechali behať po svete. A nič zatiaľ nenasvedčuje, že by títo ľudia, ich najbližší kolegovia či nadriadení robili všetko pre to, aby sa podobné veci už nestávali.

Pod vplyvom duševnej choroby vraždil: Dávid Lednický ubodal svoju priateľku mesiac po prepustení zo psychiatrie. Foto: Tv Markíza

Mamu zachraňoval postihnutý syn

Dávidova kauza má niekoľko styčných bodov s práve riešeným prípadom šesťdesiatsedemročného Jozefa. Tohto dôchodcu, v minulosti odsúdeného za napadnutie a zranenie vlastnej sestry, nedávno obvinili zo zločinu týrania blízkej osoby. Svoju manželku Evu Valjentovú opakovane napádal, mlátil ju päsťami do tváre i káblom po celom tele alebo ju škrtil. Jeho telesne postihnutý dospelý syn sa v krutej bezmocnosti musel na všetko pozerať z invalidného vozíka.

„Bolo to naozaj strašné. Otec v takých chvíľach vyzeral ako chorý. Úplne ho triaslo. Vždy som sa snažil mame nejako pomôcť, ochrániť ju. Volal som telefonicky susedov, aby k nám rýchlo prišli alebo som sa pokúšal dostať k rodičom sám. Keď otec zvalil mamu na zem a ona s ním zápasila, snažil som sa tatu od mamy odtrhnúť. Raz som z kresla na nich aj spadol...“

Miloš Valjent sa rozpomína na nepekné situácie, ktoré zažíval v poslednom období, a spomienky ho natoľko rozrušili, až mu prišlo zle. Domáci mu rýchlo podávajú pohár vody a snažia sa odviesť jeho pozornosť: „Miloš, dýchaj. Dýchaj! Len pokojne.“

Lenže Miloš sa potrebuje vyrozprávať. Po hlbokých nádychoch pokračuje: „Väčšinou sa také veci stávali, keď bol otec opitý. Ale keď hovoril o tej guľovnici, vtedy bol triezvy. Prvýkrát ju spomínal na Silvestra. Vravel, že si zoženie zbraň, zastrelí mamu, Stanku a potom pôjdeme všetci.

Krátko po polnoci hovoril otec o zbrani znovu. Práve som sledoval ohňostroj, keď som počul, že si zaobstaranie zbrane dáva ako predsavzatie do nového roka! Vtedy sme sa vážne začali báť o vlastné životy. Som presvedčený o tom, že bol schopný zabiť nás. Dostával strašné amoky. V takých chvíľach akoby to ani nebol on. Určite by to spravil.“

Nešťastný Miloš: Mamu sa snažil pred otcovými amokmi chrániť, z invalidného vozíka to šlo ťažko. Reprofoto: Vlado Kollár

Polícia robila, čo mohla

Vážnosť situácie v tomto prípade policajti nepodcenili. Kým vyšetrovali hlásenia o agresívnom Jozefovom správaní, v Považskej Teplej u Valjentovcov sa často zastavila policajná hliadka. Len tak - opýtať sa, či je u nich všetko v poriadku, či pani Valjentová nepotrebuje pomoc. Len čo sa vyšetrovateľ dozvedel o Jozefovom úmysle zaobstarať si zbraň, nič neponechal na náhodu. Dôchodca putoval do väzby.

U Jozefa, rovnako ako u spomínaného Dávida, zistili znalci duševné ochorenie, pre ktoré nebol schopný svoje konanie ovládať, a preto nemôže byť za svoje činy zodpovedný. Uznesenie o zastavení Jozefovho trestného stíhania nadobudlo právoplatnosť 18. apríla, ale prokurátori sa poponáhľali a Jozefa prepustili z väzby už 27. marca.

Ako akútny prípad ho v ten istý deň „odovzdali“ do civilnej nemocnice v Považskej Bystrici a potom na neho akosi pozabudli. Lenže už o necelý mesiac primár psychiatrického oddelenia písal okresnému súdu, že Jozef je „sociálne“ uzdravený, aktuálne nebezpečný už len pre svoju manželku, a tak ho z nemocnice prepúšťa.

Súhlas súdu na Jozefovo prepustenie primár nepotreboval, pretože žiadny príkaz týkajúci sa Jozefovej liečby neexistoval. Na prokuratúre sa zobudili až deň pred avizovaným prepustením Jozefa z nemocnice. Konečne podali na súd návrh na uloženie ochranného liečenia v ústavnej forme a súd teraz o tejto urgentnej veci rozhoduje bez stresu, pekne pomaly, akoby o nič vážne ani nešlo.

Táto liknavosť kompetentných orgánov je ťažko ospravedlniteľná vzhľadom na zistenia znalcov, ktorí Jozefov duševný stav skúmali. V znaleckom posudku totiž jasne informovali, že prognóza vyliečenia u Jozefa nie je priaznivá. Duševná porucha, ktorou trpí a ktorá z neho robí nebezpečného človeka, si vyžaduje stálu psychiatrickú starostlivosť. Znalci nepredpokladali, že by Jozef dokázal spolupracovať v rámci ambulantnej liečby.

Cez paragrafy nevidia ľudí

„Po manželovom zatknutí sme dúfali, že sme z najhoršieho vonku. Ale práve odvtedy sa o nás už nikto nezaujíma,“ sťažuje sa Eva Valjentová.

„Od cudzích ľudí sme sa museli dozvedieť, že muž leží v nemocnici v Považskej Bystrici. O jeho prepustení z väzby nás nikto neinformoval, nevystríhal. Ani policajti, ani prokuratúra, ani súd. Šok však prišiel až neskôr, keď sa ma jeden známy opýtal - ‚Si si istá, že ti muž leží na psychiatrii?‘ Okamžite som volala do nemocnice. Pýtala som sa, či manžela pustili, prečo ho pustili a že mi to, preboha, mali dať vedieť! Rozčúlená som sa pýtala - čo mám teraz robiť, to sa mám báť? Hlas na druhom konci mi povýšenecky odpovedal - ‚Tak sa bojte.‘

Verili by ste tomu, že sa takto s vami môže rozprávať lekár? No... asi som hlúpa, ale ja sa naozaj bojím. Poriadne spávať nemôžem, zamkýnam sa ešte aj vtedy, keď idem čítať hlásenie do obecného rozhlasu. Bola som aj u psychologičky, lebo ja už toto všetko nezvládam.“

Tvrdeniu Evy Valjentovej, že ju štát nechal napospas duševne chorému manželovi, sa verí ťažko, a tak sme sa pýtali kompetentných, čo na jej ochranu spravili. Krajská prokuratúra v Trenčíne sa oháňa zabezpečením Jozefovej hospitalizácie v nemocnici, kde dlho nepobudol, a tiež prispatým podaním návrhu na Jozefovo ochranné liečenie.

Zato hovorca Krajského súdu v Trenčíne, pod ktorého patrí aj Okresný súd v Považskej Bystrici, sa ani netvári, že by páni sudcovia mali vystrčiť nos spoza paragrafov a hľadať za svojimi rozhodnutiami či za ich absenciou aj fatálny vplyv na osudy konkrétnych ľudí. Napísal nám: „Nejestvuje zákonný podklad, na základe ktorého by mal súd informovať manželku o prepustení z nemocnice a zabezpečovať ochranu jej alebo iným osobám.“

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].